Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Ziemniaki Hasselback – przepis na obłędnie pyszny obiad z piekarnika

Ziemniaki Hasselback to pyszna alternatywa dla standardowego niedzielnego obiadu. Jak je przyrządzić? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Ziemniaki Hasselback to danie, które dotarło do nas ze Szwecji. Jego prostota skrywa w sobie eksplozję smaku – warzywa na zewnątrz są chrupkie niczym chipsy, a na spodzie miękkie i kremowe. Wisienką na torcie jest fakt, że to dość szybka i tania opcja na obiad. Jak więc wykonać bajecznie smaczne ziemniaki Hasselback? Jakich dodatków użyć? Z czym podać? Artykuł rozwieje twoje wątpliwości! Dowiesz się z niego:

  • jaka jest historia powstania tego dania, na czym polega jego fenomen i jak je przygotować,
  • jak kroić ziemniaki Hasselback zgodnie z tradycyjnym przepisem,
  • z czym podawać ziemniaki  – poznasz domowe sosy idealne do ziemniaczanych obiadów z piekarnika,
  • jak przyrządzić ziemniaki Hasselback z serem: w klasycznym i wegańskim wydaniu,
  • jak ugotować aromatyczne danie z nutą rozmarynu, czyli ziemniaki Hasselback z czosnkiem,
  • jak stworzyć we własnej kuchni klasyczne danie ze Szwecji w nowym wydaniu – ziemniaki z domowym pesto z bazylii.

Niektórzy są zdania, że ziemniaki to podstawa w kuchni. Można wykonać z nich wiele pyszności oraz pasują do niejednego dania. Warto jednak mieć na uwadze, że zwykłe ziemniaki podawane do obiadu z czasem znudzą się nawet najbardziej zagorzałym fanom. Masz ochotę na powiew świeżości w twojej kuchni? Na coś niekonwencjonalnego? Spróbuj ziemniaków Hasselback. Są proste do przyrządzenia, nie wymagają użycia wielu składników, a mimo wszystko obłędnie smakują. Na dodatek pasują do wielu różnych dodatków. Poznaj przepis na lekki obiad z ziemniakami, który wszystkich zachwyci! W artykule przepisy na warianty z czosnkiem, serem oraz domowym pesto z bazylii.

Jeśli poszukujesz odmiany od codziennych dań i kochasz ziemniaki, spróbuj ich w innej odsłonie. Sprawdź artykuł: Pieczone ziemniaki z sosem z miso i tahini.

Bajecznie smaczne ziemniaki Hasselback – ziemniaki pieczone po szwedzku

Ziemniaki Hasselback, znane również jako ziemniaki à la Hasselbacken, mają swoje korzenie prawdopodobnie w Szwecji. To właśnie tam – w restauracji Hasselback na wyspie Djurgården – w roku 1953 kucharz stażysta Leif Elisson wymyślił nowy rodzaj podawania ziemniaków. Nie wszystkie źródła są jednak zgodne co do genezy dania – niektóre wskazują, że danie jest starsze, ponieważ figurowało w książce kucharskiej wydanej w 1929 przez Jenny Åkerström.
Ziemniaki Hasselback to nic innego niż pieczone, przekrojone do połowy bulwy. Warzywa cięte są w drobne, przypominające chipsy, plasterki. Ziemniaków nie rozcina się jednak w całości – pod spodem są nienaruszone. Ten oryginalny rodzaj krojenia pozwala na nadanie znanemu dodatkowi nowego smaku odróżniającego się od innych przepisów z ziemniakami. Bulwy z wierzchu są chrupiące i spieczone, ich spód zaś zachowuje miękkość i delikatność. Nowe danie szybko rozprzestrzeniło się po świecie. Znajdziemy je w wielu restauracjach jako dodatek do mięs lub samodzielne danie. Nic dziwnego – temu smakowi trudno się oprzeć.

pyszne ziemniaki z piekarnika

Jak kroić ziemniaki Hasselback? Sprytny sposób na ułatwienie sobie pracy

W gotowaniu, jak w wielu innych dziedzinach, diabeł tkwi w szczegółach. Aby przygotować ziemniaki Hasselback zgodnie z przepisem, trzeba je odpowiednio naciąć. Czasami sprawia to kłopot ­– warzywa lubią rozpadać się na pół. Nieostrożne cięcie może uszkodzić bulwę i całkowicie ją przepołowić. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim, zaleca się używanie młodych ziemniaków – lepiej się z nimi pracuje. Stare powinno się obrać ze skórki. Pomoże to nie tylko w krojeniu, ale i poprawi ich smak. Istnieje także sprytny sposób na ułatwienie sobie cięcia. Wystarczy położyć ziemniaka na łyżce drewnianej. Brzmi śmiesznie? Być może – ale działa. Brzegi łyżki doskonale zatrzymują nóż podczas krojenia. Ta metoda może być nieco bardziej czasochłonna niż zwykłe cięcie na desce, jednak dzięki niej mamy pewność, że warzywo nie zostanie całkiem rozcięte.

Z czym podawać ziemniaki Hasselback?

Ziemniaki z pomidorami, solą i pieprzem, ziołami, a może z sosem? Ile dań, tyle opcji – kucharze lubią eksperymentować z dodatkami i dzięki temu możemy się cieszyć wieloma nowymi smakami. Ziemniaki Hasselback mają dość specyficzną formę. To rodzi pytanie: z czym je podawać? Opinie są podzielone. Niektórzy są zdania, że same w sobie są wystarczająco smaczne i nie trzeba żadnych dodatków oprócz soli. Istnieje jednak wiele dań, które idealnie będą się komponować z ziemniaczkami, m.in.:

  • wszelkiego rodzaju mięsa,
  • wegetariańskie kotleciki,
  • humus,
  • pesto.

Sosy są w stanie wyraźnie wzbogacić smak ziemniaków Hasselback. Wiele rodzajów sprawi, że z pewnością będzie można wybrać wariant idealnie pasujący do własnych potrzeb.

Z czym podawać ziemniaki Hasselback - warzywa

RODZAJ SOSU DO CZEGO NAJLEPIEJ SIĘ NADA?
Sos czosnkowy na bazie jogurtu Ziemniaki z tym sosem świetnie sprawdzą się do ryby, np. łososia. Drugą opcją jest serwowanie ich samodzielnie, ponieważ doskonale komponują się ze smakiem sosu i nie potrzebują ulepszających dodatków.
Sos na bazie mięsa, gulasz Z racji na swój mięsny smak najlepiej będzie się komponować z mięsem. Schabowe, mięso wołowe czy wieprzowe śmiało mogą gościć na stale obok ziemniaków z mięsnym sosem.
Sos pieczarkowy Bezpieczny i dość uniwersalny sos pieczarkowy zgrywa się z niemal każdym daniem. Choć często używa się go jako dodatku do mięs, razem z ziemniakami może stanowić świetny dodatek do dań wegańskich i wegetariańskich.

 

Ziemniaki Hasselback z serem – w klasycznym i wegańskim wydaniu

Pieczone ziemniaki z serem będą stanowić świetną przekąskę, lunch lub dodatek do obiadu. Są proste w wykonaniu, a ich smak z pewnością sprawi, że sięgniesz po nie ponownie. Aby przygotować ziemniaki Hasselback dla jednej osoby, potrzebne będą:

  • ziemniaki – 3-4 sztuki,
  • ser, parmezan lub cheddar – 200 g,
  • masło – około 50 g,
  • sól,
  • pieprz,
  • przyprawy do smaku.

Ziemniaki myjemy i obieramy. Następnie kroimy na cienkie plasterki mające około 3 mm grubości. Ziemniaka nie tniemy do końca, tylko do połowy. Rozpuszczamy masło i dokładnie smarujemy nim bulwy, również w nacięciach. Doprawiamy solą, pieprzem oraz opcjonalnie przyprawami. Ziemniaki wykładamy na obłożoną papierem do pieczenia blachę. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 40-50 minut. Wyjmujemy ziemniaki z piekarnika i czekamy, aż trochę się ostudzą. Następnie dodajemy ser poprzez wkładanie pokrojonych plastrów w wycięte szpary. Ponownie pieczemy aż do rozpuszczenia sera.

W wersji wegańskiej zamiast sera poleca się użycie tofu lub płatków drożdżowych, a zamiast masła oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.

Ziemniaki Hasselback z czosnkiem – aromatyczne danie z nutą rozmarynu

Te ziemniaki są proste w wykonaniu, a przy tym bardzo smaczne. Zioła nadają im aromatu i poprawiają smak. Aż chce się jeść! Wariant odpowiedni dla osób, które nie lubią nadmiaru wrażeń na talerzu i doceniają prostotę. Potrzebne będą:

  • ziemniaki – około 4-5 sztuk (będą mniej sycące od tych z serem),
  • czosnek – kilka ząbków,
  • olej rzepakowy – 4 łyżki,
  • sól,
  • pieprz,
  • suszony rozmaryn.

Ziemniaki myjemy i obieramy. Następnie kroimy do połowy na cienkie plasterki mające około 3 mm grubości. Umieszczamy je w żaroodpornym naczyniu i polewamy połową przygotowanego oleju. Pieczemy w 200 stopniach przez 30 minut, następnie wyciągamy, polewamy resztą oleju i obsypujemy solą, pieprzem i rozmarynem. Dodajemy posiekany na drobno czosnek. Pieczemy ponownie przez około 15 minut.

Ziemniaki z domowym pesto z bazylii – klasyczne danie ze Szwecji w nowym wydaniu

A może całkowicie odejść od klasycznych smaków i przygotować pieczone ziemniaki z dodatkiem domowego pesto? Dla fanów nowoczesnej kuchni także podsuwamy przepis na coś pysznego. Do przygotowania ziemniaków Hasselback w tym wydaniu potrzebne będą:

  • ziemniaki – 3-4 sztuki,
  • bazylia – pęczek, około 60 g,
  • orzechy nerkowca – około 50 g,
  • czosnek – 2 małe ząbki,
  • ser parmezan – 50 g,
  • oliwa z oliwek – pół szklanki,
  • sól – pół łyżeczki,
  • pieprz – mniej niż pół łyżeczki,

Myjemy i suszymy listki bazylii. Prażymy delikatnie orzeszki na oliwie z oliwek, nie wylewamy jednak jej całej, ponieważ musi wystarczyć na polanie ziemniaków. Następnie trzemy bardzo drobno ser i dodajemy drobno posiekany czosnek. Przyprawiamy pieprzem. Wkładamy wszystkie składniki do blendera i stopniowo rozcieramy. Masa nie musi być zblendowana na gładko. Po wygarnięciu pesto do naczynia doprawiamy solą.
Ziemniaki myjemy i obieramy. Następnie kroimy do połowy na cienkie plasterki mające około 3 mm grubości. Umieszczamy je w żaroodpornym naczyniu i polewamy  przygotowaną oliwą. Pieczemy w 200 stopniach przez 40 minut. Wykładamy, czekamy, aż ziemniaki nieco ostygną i smarujemy je pesto (ważne jest, aby ziemniaki smarować po upieczeniu – pesto mogłoby zmienić smak ze względu na to, że bazylia staje się gorzka pod wpływem wysokich temperatur).

Ziemniaki z domowym pesto z bazylii

Najczęściej zadawane pytania:

Skąd pochodzą ziemniaki Hasselback?

Ziemniaki Hasselback to danie, które dotarło do nas ze Szwecji, prawdopodobnie z wyspy Djurgården.

Jak wyglądają ziemniaki Hasselback?

Ziemniaki Hasselback to nic innego niż pieczone, przekrojone do połowy bulwy. Warzywa cięte są w drobne, przypominające chipsy, plasterki. Ziemniaków nie rozcina się jednak w całości – pod spodem są nienaruszone.

Czy istnieje sztuczka, która pomoże w nacinaniu ziemniaków?

Istnieje  sprytny sposób na ułatwienie sobie cięcia. Wystarczy położyć ziemniaka na łyżce drewnianej. Brzegi łyżki doskonale zatrzymują nóż podczas krojenia.

Z czym podawać ziemniaki Hasselback?

Ziemniaki Hasselback można podawać z hummusem, wszelkiego rodzaju mięsem, kotlecikami warzywnymi, a także z niemal każdym sosem.

Jakie warianty ziemniaków będą najsmaczniejsze?

Ziemniaki Hasselback są szczególnie smaczne podawane z serem, czosnkiem i ziołami lub też z bazyliowym pesto.