Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Zdrowie

Owoce i warzywa jesienią – co warto jeść o tej porze roku?

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas bogactwem smaków i kolorów. Owoce i warzywa sezonowe nie tylko zachwycają różnorodnością, ale również dostarczają cennych składników odżywczych, które wspierają nasze zdrowie w chłodniejsze dni. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym owocom i warzywom, które warto wprowadzić do swojej diety jesienią.

Gęstość odżywcza vs. gęstość energetyczna – co jeść, aby zachować smukłą sylwetkę?

Dbając o zdrową sylwetkę, często koncentrujemy się na dietach odchudzających. Jednak odpowiednie wybory żywieniowe mogą sprawić, że będziemy jeść obficie, nie przybierając na wadze. Klucz tkwi w wyborze produktów o niskiej gęstości energetycznej (GED) i wysokiej gęstości odżywczej.

Glony – wartościowy składnik w Twojej kuchni

Do niedawna glony w zasadzie nie istniały w kuchni polskiej. Kilo mułu i wodorosty – mówimy o czymś pogardliwie i znikąd się to nie wzięło. Na szczęście, glony powoli wychodzą z cienia, wkraczając na nasze stoły. Są zdrowe i smaczne, o czym możemy się przekonywać dzięki dziesiątkom potraw, z którymi oswoiły się polskie podniebienia. W Azji, gdzie glony cenione są najbardziej, żyje najwięcej ludzi cieszących się świetnym zdrowiem i witalnością

Czytaj…

Co to jest i na czym polega dekrystalizacja miodu?

Miód to prawdziwy skarb natury, ceniony nie tylko za swój słodki smak, ale również za niezwykłe właściwości odżywcze i lecznicze. Jednak czasem ten naturalny produkt pszczeli może przybierać formę stałą, znaną jako krupiec. Choć krystalizacja jest naturalnym procesem, który nie wpływa na jakość miodu, wielu konsumentów woli cieszyć się jego płynną postacią. Dlatego tak ważne jest poznanie metod bezpiecznego rozpuszczania skrystalizowanego miodu, czyli dekrystalizacji.

Jak poziom prolaktyny wpływa na apetyt i figurę?

Prolaktyna, hormon odpowiedzialny za laktację u kobiet, może mieć wpływ nie tylko na zdolność organizmu do produkcji mleka, ale także na apetyt i figurę. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na związku między poziomem prolaktyny a regulacją wagi ciała oraz kontrolą apetytu. Co to jest prolaktyna? Prolaktyna, znana również jako hormon luteotropowy (LTH), jest peptydowym hormonem wytwarzanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Głównym celem prolaktyny jest stymulowanie gruczołów

Czytaj…

Makarony ekologiczne – jakie korzyści dla zdrowia i środowiska niesie ten wybór?

Dlaczego coraz więcej osób sięga po makarony ekologiczne? To nie tylko kwestia smaku, ale również troski o zdrowie i środowisko. Wraz z rosnącym zainteresowaniem żywnością ekologiczną, warto dowiedzieć się, dlaczego makarony ekologiczne stają się hitem stołów na całym świecie.

5x TAK – czyli 5 powodów, dla których powinieneś kupić swojemu dziecku szczoteczkę soniczną

Szczoteczki soniczne zyskują coraz większą popularność, a to ze względu na swoją skuteczną i bardzo szybką pracę. Okazuje się, że marki produkujące tego typu urządzenia tworzą modele przeznaczone również dla dzieci. Jakie cechy są najbardziej pożądane w dziecięcych szczoteczkach sonicznych? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat, a poznasz 5 powodów, dla których powinieneś kupić swojemu dziecku szczoteczkę soniczną.

5 powodów, dla których warto zainwestować w szczoteczkę soniczną do zębów. Jaką? Podpowiadamy!

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, jednak różni się od innych tego typu przyrządów zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych. Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać 5 powodów, dla których warto zainwestować w szczoteczkę soniczną do zębów.

Kolagen do picia – czy na pewno jest skuteczny?

Po 25. roku życia produkcja kolagenu ulega zmniejszeniu. Jest to naturalny wynik starzenia, który postępuje wraz z upływem lat. Samo białko jest jednym z najważniejszych w naszym organizmie, bowiem odpowiada nie tylko za nawilżenie skóry, ale również za odnowę jej komórek. Oprócz tego jest odpowiedzialne za mocowanie narządów wewnętrznych oraz sprawia, że tkanki są odporne na rozciąganie. Mniejsza produkcja może być spowodowana szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres, promieniowanie słoneczne

Czytaj…

Ból karku po przebudzeniu – kilka sposobów, aby temu zapobiec

Niezwykle często zdarza się, że po przebudzeniu pojawiają się dokuczliwe bóle karku, a także charakterystyczna sztywność. W takich sytuacjach przez pewien czas po przebudzeniu nie możliwe jest też swobodne poruszanie głową. Warto wiedzieć, skąd biorą się takie dolegliwości oraz jak sobie z nimi radzić.