Wegetariańska Wigilia – smacznie i roślinnie w święta Bożego Narodzenia
Wegetariańska Wigilia może obfitować w smaczne i sycące posiłki. Oto, jakie zamienniki tradycyjnych dań warto wybrać.
Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- jak przygotować świąteczne dania dla wegetarian i wegan,
- jakie są zasady diety wegańskiej w Święta,
- jak zaplanować świąteczne menu w wersji wegańskiej,
- jak zmienić tradycyjne dania w wegańskie,
- jakie przyprawy warto stosować.
Przygotowując kolację wigilijną, większość próbuje trzymać się tradycji. Niemniej jednak znaczna część dań nie jest odpowiednia dla wegetarian i wegan. Zawierają one mięso (w tym również rybie) oraz przygotowywane są na bazie produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie i wegetarianie nie muszą rezygnować z wigilijnej uczty – wystarczy kilka drobnych zmian, aby mogli oni wspólnie z innymi członkami rodziny zasiąść do stołu.
Czytaj także: 6 sałatek na Święta i inne okazje
Jak przygotować przepyszne świąteczne dania z myślą o weganach i wegetarianach?
Wegańskie święta wcale nie muszą wiązać się z koniecznością odstąpienia od tradycji. Choć wiele dań w klasycznej wersji nie jest odpowiednia dla osób, które zrezygnowały z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, to wciąż można znaleźć takie, które będą dobrym wyborem także dla wegan. Warto przytoczyć chociażby przykład kapusty z grochem, która właściwie przygotowana, będzie w 100% wegańska. Natomiast sałatka warzywna wymaga jedynie odpowiedniego dodatku, a mianowicie majonezu roślinnego, aby móc stanąć na wegańskim stole świątecznym. Wigilia wegańska, wbrew pozorom, nie jest trudna do przygotowania. W wielu przypadkach wystarczy kilka drobnych zmian, aby menu było nie tylko bogate, ale i pełnowartościowe. Dziś nie mamy większego problemu z zakupem produktów spożywczych przeznaczonych dla wegan, co dodatkowo ułatwia nam sprawne przygotowywanie dań. Pamiętajmy jednak, aby zawsze uważnie czytać etykiety – nie zawsze to, co wegetariańskie czy wegańskie, rzeczywiście okazuje się takim być. Uważajmy też na produkty ekologiczne i bio – nie wszystkie będą odpowiednie dla wegan.
Zasady wegańskiej diety podczas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia
Wegetariańskie święta rządzą się swoimi prawami. Jeszcze więcej obostrzeń dotyczy osób, które wykluczyły ze swojej diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Co do zasady, weganie:
- nie jedzą mięsa, w tym pochodzenia rybiego,
- wykluczają z diety nabiał,
- nie jedzą jajek,
- nie jedzą miodu,
- nie piją wina każdego rodzaju – trunek musi posiadać odpowiednie oznaczenia,
- wykluczają z diety produkty przetworzone, które mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w tradycyjnych ogórkach konserwowych czasami można znaleźć dodatek miodu, a produkty reklamowane jako wegańskie zawierają w składzie na przykład mleko w proszku. Dlatego też zawsze czytajmy etykiety i upewniajmy się, że nie mamy do czynienia z żadnymi dodatkami, które pochodzą od zwierząt. Organizując przyjęcie wigilijne lub świąteczne, warto dopytać weganina, jaką dokładnie odmianę diety stosuje. Tych bowiem w ostatnim czasie pojawiło się naprawdę sporo, dlatego dobrze wiedzieć, w jaki sposób przygotowywać dania dla konkretnej osoby.
Planowanie świątecznego menu w wersji wege – bezmięsne zamienniki najpopularniejszych produktów
Roślinne dania na święta cieszą się coraz większą popularnością, i to nie tylko wśród wegan czy wegetarian. Chętnie sięgamy po to, co nowe i nieznane, zwłaszcza jeśli smak potraw spełnia nasze oczekiwania. W tabeli przedstawiono najpopularniejsze zamienniki dań, które w swoim składzie tradycyjnie zawierają mięso:
Danie tradycyjne | Wegetariański zamiennik |
Pieczona lub smażona ryba | Pieczone lub smażone kotlety sojowe, z kalafiora, z czerwonej fasoli |
Pieczony pasztet | Pasztet z soczewicy |
Pierogi z kapustą i grzybami | Pierogi z ciasta wege z soczewicą |
Pieczeń wołowa | Roladki z bakłażana |
Bigos z mięsem i kiełbasą | Bigos z boczniakami |
Wege dania na Święta są łudząco podobne do tych, które przygotowujemy także w wersji klasycznej. Wystarczy tylko zamienić kilka składników, choć czasami trzeba też uważać na pewnego rodzaju dodatki. Mowa tutaj na przykład o jajku, które wiele osób dodaje do ciasta na pierogi. W wersji wegańskiej nie możemy posiłkować się jajkiem, jednak ciasto z powodzeniem przygotujemy z mąki, wody oraz oleju. Podobnie jest w przypadku uszek, które są nieodłącznym dodatkiem do barszczu. Jeśli z ich składu wyeliminujemy produkty pochodzenia zwierzęcego, to mogą je spożywać również wegetarianie oraz weganie.
Tradycyjne dania główne na Wigilię w wegańskiej i wegetariańskiej odsłonie – klasyki, które musisz poznać
Wegetariańskie potrawy świąteczne są nie tylko łatwe w przygotowaniu, ale również zachwycają swoim smakiem i aromatem. Przepisów na Wigilię wegetariańską jest mnóstwo – musimy tylko znaleźć dania, które spełnią nasze oczekiwania i w jak najlepszy sposób odwzorują to, co znajduje się na tradycyjnym, świątecznym stole. Klasyką jest oczywiście barszcz czerwony lub zupa grzybowa. W tym przypadku wywar przygotowujemy na samych warzywach, bez dodatku mięsa. Wegetariańską zupę można zagęścić śmietaną, natomiast nie może ona znaleźć się w składzie zupy wegańskiej. Zamiast tradycyjnych uszek do barszczu możemy wybrać uszka w wersji wege. Wystarczy tylko usunąć z ciasta jajko – zamiast niego dodajemy na przykład łyżkę oleju. Niektórzy twierdzą, że takie uszka są nawet lepsze niż klasyczne – żółtko jajka sprawia, że ciasto staje się twardsze. Nadzienie uszek mogą stanowić grzyby bądź soczewica. Ciekawym dodatkiem do barszczu będą też paszteciki z soczewicy. Zamiast tradycyjnej ryby na wigilijnym stole może pojawić się seler zawinięty w algi nori. Wegetariańskie potrawy na Wigilię to również boczniaki zamiast śledzika oraz galaretka z alg zamiast z żelatyny. Dania świąteczne wegetariańskie w wersji na słodko to na przykład pierogi z suszonymi śliwkami, sernik z kaszy jaglanej czy makowiec z masy makowej bez dodatku miodu. Wegetarianie i weganie mogą z czystym sumieniem sięgnąć po kompot z suszu – nie dosyć, że wpisuje się w założenia ich diety, to jeszcze jest bardzo zdrowy.
Czar zapachu – przyprawy, które urozmaicą wegetariańskie dania świąteczne
Dania na Wigilię wegetariańską trzeba odpowiednio doprawić – proces ten stanowi swoistą kropkę nad „i” całego gotowania. Pamiętajmy, że zarówno dania wegetariańskie na Wigilię, jak i te tradycyjne, warto przyprawić ziołami, które wspomagają procesy trawienne. Liczba posiłków, jakie spożywamy w Święta, znacząco obciąża układ pokarmowy. Sięgnijmy przede wszystkim po bazylię, czosnek czy gorczycę. Dobrze sprawdzi się także klasyczny kminek, jednak musimy z nim uważać, ponieważ ma bardzo specyficzny zapach i smak. Dania w wersji na słodko możemy przyprawić cynamonem.
Doskonale wypada on w połączeniu z wegańskimi pierogami z suszoną śliwką, które dodatkowo posypiemy odrobiną cukru. Nie żałujmy sobie czosnku, który co prawda nie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, jednak wspomaga trawienie, a także układ odpornościowy. Ciekawym wyborem będą przyprawy pochodzenia indyjskiego, na przykład tandoori i garam masala. Dobrze uzupełniają one smak pasztetu. Możemy je dodać również do bigosu. Weganie i wegetarianie, co do zasady, nie muszą ograniczać się w przyprawianiu dań. Niemniej jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić z solą, która co prawda wydobywa smak z potraw i pozwala w pewien sposób je zakonserwować, lecz jednocześnie negatywnie wpływa na układ krążenia.
FAQ:
Jak przygotować Wigilię w wersji wegańskiej?
Przygotowanie Wigilii w wersji wegańskiej opiera się na przyrządzeniu potraw, które nie mają w składzie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Niektóre tradycyjne dania można łatwo modyfikować, eliminując poszczególne składniki.
Jakich dań świątecznych nie może spożywać weganin?
Weganie nie zjedzą w święta ryby w żadnej postaci, a także dań, które zawierają w sobie jajka czy nabiał. Mogą natomiast przygotować zamienniki, które będą zgodne z założeniami ich diety.
Jakie tradycyjne dania wigilijne mogą spożywać weganie?
Weganin może zjeść barszcz lub zupę grzybową na wywarze warzywnym (bez zabielania), pierogi z kapustą i grzybami (na cieście bez jajka) czy wypić kompot z suszonych owoców.