Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Pasztet warzywny – z jakich warzyw się go robi i jak smakuje

Pasztet warzywny to doskonały dodatek do chleba oraz obiadu. W popularnych przepisach znajdują się rozmaite warzywa. Które nadają się najlepiej?

Z artykułu dowiemy się:

  • Z jakich warzyw możemy zrobić pasztet warzywny.
  • Dlaczego warto robić pasztet warzywny z soczewicą oraz innymi roślinami strączkowymi.
  • Co użyć do pasztetu zamiast roślin strączkowych.
  • Jak zrobić rewelacyjny pasztet warzywny na imprezę, który stanie się hitem.
  • Jak wykorzystać warzywa z rosołu na smaczny dodatek do chleba.
  • Jak podawać pasztet na ciepło.
  • Jak zrobić pasztet warzywny z cukinii.

Zapraszamy także do zapoznania się z przepisem na pasztet warzywny z pieczarkami i pomidorami.

Pasztet warzywny – miks wartości odżywczych

Szybki pasztet warzywny z dodatkiem roślin strączkowych lub kaszy zawiera mnóstwo wartości odżywczych. To doskonałe źródło białka, minerałów oraz witamin. W tabelce poniżej znajdziemy listę najpopularniejszych warzyw, roślin strączkowych oraz kasz używanych w przepisach na pasztet. Jak widać są to niezwykle zdrowe produkty, które warto włączyć do codziennej diety.

SkładnikiWitaminy oraz minerały
fasola·         witaminy A, C, D, K oraz witaminy z grupy B ·         cynk, fosfor, magnez, potas, selen, wapń oraz żelazo
groch·         witaminy A, C, K, E oraz witaminy z grupy B ·         wapń, potas, magnez oraz żelazo
soczewica·         witaminę C oraz witaminy z grupy B ·         fosfor, magnez oraz potas
kasza jaglana·         witaminy z grupy B ·         miedź, fosfor, żelazo, magnez, wapń, cynk
kasza gryczana·         witamina E oraz witaminy z grupy B ·         kwas foliowy oraz żelazo
pomidory·         witamina C ·         potas
pieczarki·         witamina C, D oraz witaminy z grupy B ·         potas, magnez, fosfor, cynk
marchewka·         witaminy A,C, E, K oraz witaminy z grupy B ·         wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, sód, mangan, kobalt, cynk oraz miedź
papryka·         witaminy C, E, A oraz witaminy z grupy B
cukinii·         witamina C, K ·         magnez, potas, żelazo

Wszystkie wyżej wymienione artykuły są bogate w błonnik niezbędny do właściwej pracy jelit. Błonnik sprawia również, że szybko jesteśmy najedzeni. Pasztet warzywny często zawiera cebulę oraz czosnek. Są to warzywa bogate w witaminę C, która doskonale wspiera odporność naszego organizmuMarchewkowy pasztet z soczewicą to jedno z najprostszych do wykonania dań wegańskich. Można w nim użyć wielu innych warzyw. Dzięki temu za każdym razem będzie inny. Przepisy znajdziemy w książkach oraz na blogach kulinarnych. Dziś inspiracje na dania możemy czerpać z całego świata. 

Jakie warzywa można wykorzystać do pasztetu?

Większość warzyw doskonale nadaje się na pasztet warzywny. Przepisy, które cieszą się dużą popularnością to:

  • pasztet warzywny z cukinii;
  • pasztet warzywny z pomidorami;
  • pasztet warzywny z czerwoną papryką;
  • pasztet warzywny z pieczarkami.

Trudno się temu dziwić. Spoglądając na półki sklepowe widzimy właśnie te smaki. W skład pasztetu warzywnego mogą wchodzić również warzywa tj.:

  • kalafior;
  • brokuły;
  • brukselka;
  • zielony groszek;
  • fasolka szparagowa;
  • marchewka;
  • seler;
  • pietruszka;
  • ziemniaki.

Seler, pietruszkę oraz ziemniaki najlepiej jest zmielić na gładką masę. Kalafior, brokuły oraz brukselka będą się doskonale prezentowały w pasztecie, gdy ich różyczki dodamy w całości. Podobnie jest w przypadku groszku oraz fasolki szparagowej. W pasztecie ładnie będą wyglądały duże kawałki tych warzyw. Marchewkę możemy pokroić w grubą kostkę. Po dodaniu np. włoszczyzny oraz oliwek powstanie wykwintne danie na przyjęcie. Pasztet możemy zaserwować w pysznym cieście kruchym, drożdżowym lub francuskim. Tego rodzaju przystawki cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem na imprezie. To także idealny pomysł na smaczną przekąskę do szkoły lub do pracy. Jako dodatek sprawdzą się malutkie korniszony, rzodkiewki, oliwki lub pomidorki koktajlowe. 

Pasztet warzywny z cukinii

Pasztet warzywny z cukinią przypadnie do gustu osobom lubiącym delikatne smaki. Do jego wykonania potrzebujemy cukinię oraz ziemniaki. Możemy także dodać odrobinę marchewki oraz selera. Doskonale będzie pasował zielony koperek. Ziemniaki zawierają dużą ilość skrobi. Jednak aby pasztet był bardziej zwarty, dodajemy jajka oraz kaszę mannę. To danie szybkie i lekkie. Nie używamy tutaj ani roślin strączkowych, ani kaszy. Zastępują je ziemniaki. Trudno się oprzeć, by nie podsmażyć pasztetu z cukinii na patelni. Będzie on smakował wybornie również w wersji na ciepło (jako samodzielne danie lub jako dodatek do obiadu).

Pasztet warzywny z cukinii możemy także przyrządzić bez dodatku ziemniaków. Startą drobno cukinię należy posolić oraz odstawić na bok. Po ok. 30 minutach pozbywamy się nadmiaru wody, dodajemy jajka, kaszę manną, ulubione zioła tj. mięta, koperek lub pietruszka. Z delikatnym smakiem cukinii wyśmienicie będzie komponował się parmezan. Dodajemy go do środka. Jeśli chcemy, aby zapiekany pasztet z cukinii był chrupiący, na wierzch układamy plastry cukinii i 15 minut przed zakończeniem pieczenia posypujemy je parmezanem. Tak przyrządzona przystawka w będzie wyśmienicie prezentowała się na stole. 

Pasztet warzywny z warzyw z rosołu

Danie doskonałe na wykorzystanie warzyw z rosołu, to np. roślinny pasztet z pastą miso. Większość z nas gotuje rosół co niedzielę. W poniedziałek gości u nas przepyszna zupa pomidorowa. Jednocześnie pojawia się pytanie, co zrobić z warzyw oraz mięsa z rosołu. Nadają one bulionowi wyjątkowego smaku. Jednak niechętnie je jadamy. Mięso oraz część bulionu możemy wykorzystać na smaczną galaretę. Warzywa najczęściej używamy do zrobienia sałatki warzywnej. Pasztet z pozostałościami roślin z rosołu sprawdzi się jako dodatek do chleba. Gruby plaster pasztetu możemy także podsmażyć oraz podać z ziemniakami oraz korniszonami.

Wegański pasztet warzywny

Pasztet warzywny z curry to świetna przystawka dla wegetarian oraz wegan. Bazuje na kaszy jaglanej z dodatkiem roślin z bulionu warzywno-grzybowego. Aż trudno uwierzyć, że z tak prostych składników może powstać przepyszny pasztet wegański. W przypadku osób stosujących dietę wegetariańską sprawdzi się także pasztet warzywny z soczewicą. Smak pasztetu możemy pokręcić warzywami, grzybkami oraz aromatycznymi ziołami. 

Szybki pasztet warzywny możemy także zrobić z fasoli oraz grochu. Rośliny strączkowe należy wcześniej namoczyć oraz ugotować. Po odlaniu wody, miksujemy je przy pomocy blendera na gładką masę. Dodajemy jajka oraz przyprawy. Następnie masę wykładamy do keksówki i pieczemy w temperaturze 180 °C przez około 40 minut. Pasztet wyśmienicie smakuje na gorąco. Gdy się schłodzi, można go znacznie łatwiej kroić. 

Z roślin strączkowych możemy także zrobić smaczny pasztet wegański bez jajek. Będzie on miał nieco inną teksturę. Można go pasteryzować. Dzięki temu zachowa on świeżość przez wiele tygodni. To ciekawy pomysł na pasztet dla osób, które nie lubią monotonii. Dzięki temu możemy stworzyć kolekcję pasztetów o różnych smakach i codziennie sięgać po inny przysmak. Najprostszą oraz najpopularniejszą wersją pasztetu wegańskiego jest popularny humus

Faq

Co zrobić, aby pasztet z warzyw z rosołu nie był taki rzadki?

Pasztet będzie nieco twardszy, gdy dodamy do niego kaszy manny lub tartej bułki. Przed spożyciem należy go dobrze schłodzić. Jeśli chcemy go usmażyć jako dodatek do obiadu, najlepiej obtaczać go w jajku oraz bułce. Zapobiegnie to rozpadaniu się przysmaku.

Czy pasztet warzywny mogę zrobić z mrożonych warzyw?

Oczywiście. Pasztet warzywny to danie zero waste, do którego możemy wrzucić niemal wszystko. Warto zbierać resztki z obiadu i mrozić (nie tylko warzywa). Gdy nazbiera nam się odpowiednia ilość, możemy zrobić z nich tanią oraz smaczną przystawkę. 

Czy robiąc pasztet warzywny z pieczarkami mogą dodać surowe pieczarki?

Jeśli chcemy zrobić pasztet warzywny z pieczarkami w kawałkach, lepiej je wcześniej podsmażyć. Ładniej będą się wówczas prezentowały. Gry robimy jednolity pasztet, do masy możemy dodać surowe pieczarki.