Tradycyjna kuchnia wigilijna. Jakie potrawy muszą znaleźć się na stole?
Nasza polska tradycja nakazuje nam, aby wigilijny stół usłany był dwunastoma potrawami. Ich wybór może zależeć od danego regionu Polski, jednakże dania zawsze składają się z ryb, grzybów, kapusty, czy słodkich wypieków z makiem oraz przyprawami korzennymi. Jaki jest wigilijny „must have”? Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.
Spis treści
Barszcz czerwony z uszkami
Tego dania na pewno nie może zabraknąć na naszym stole. Cały dzień czeka się, aby w końcu spróbować zupy, która na co dzień nie smakuje tak dobrze, jak właśnie w Wigilię. Rodziny często zaczynają kolację właśnie od barszczu, dlatego i my – w naszym poradniku – startujemy z tym świątecznym klasykiem.
Najlepszy barszcz to ten, który ugotowany jest na własnym zakwasie. Przygotowanie zakwasu z buraków nie jest stosunkowo trudne – wystarczy dobrze je ukisić. Dodatkowo pamiętajmy, że prawdziwy wigilijny barszcz gotowany jest na bulionie warzywnym. Jeśli chcesz, aby Twoi goście byli zachwyceni jego kolorem, dodaj odrobinę octu lub soku z cytryny.
Uszka
Najczęściej faszerujemy je kapustą i/lub grzybami. Stanowią doskonałe uzupełnienie do czerwonego barszczu. Ich ciasto przygotowujemy tak samo, jak ciasto na pierogi. Samo lepienie jest inne, ponieważ wykrajamy z ciasta kwadraty, które po nałożeniu farszu lepimy na kształt uszka. Rzadziej, ale możemy spotkać też uszka z mięsem.
Zobacz też: przepis na uszka z mięsem
Dania główne
Tak naprawdę możemy wyróżnić kilka dań głównych, które tradycyjnie pojawiają się podczas Świąt Bożego Narodzenia. Każde z nich jest pyszne, pożywne i – najczęściej – bezmięsne.
Pieczony karp
Karp króluje na stołach wigilijnych w różnej formie – filety, dzwonki, w panierce lub bez. Bez tej ryby nie wyobrażamy sobie tradycyjnego stołu wigilijnego. I chociaż niektórzy uważają ją za nie do końca smaczną rybę, to zastosowanie odpowiedniego przepisu na pewno zmieni ich zdanie.
Zobaczcie w jakiej formie my lubimy przygotować karpia.
- ¼ kostki masła wymieszaj z 3 przeciśniętymi ząbkami czosnku. Zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki, aby nieco stwardniało.
- Oczyszczonego karpia pokrój w dzwonki, przypraw solą i pieprzem, a następnie posyp mąką.
- Rozgrzej olej na patelni, a następnie zacznij smażyć rybę do uzyskania złotego koloru.
- Na usmażone mięso połóż płatki masła czosnkowego oraz przyozdób tymiankiem.
- Podawaj z ziemniakami.
Pierogi z kapustą i grzybami
Pyszne pierogi z delikatnym, cienkim, dobrym ciastem i aromatycznym farszem. Najlepiej z suszonymi grzybami, które własnoręcznie zebraliśmy jesienią. Często stanowią alternatywę dla osób, które nie przepadają za rybą – a takich jest niemało!
Sprawdź: jak zrobić najlepsze ciasto na pierogi.
Kapusta z grochem lub grzybami
Na wstępnie wspomnieliśmy, że dania wigilijne kapustą i grzybami stoją, tutaj mamy kolejny dowód na to. Potrawa ta składa się z kiszonej kapusty i gotowanego grochu lub suszonych grzybów. Zdecydowanie nie może zabraknąć jej na naszym świątecznym stole. Wystarczy dodatkowo odrobina majeranku i cebulki – przepis jest bardzo krótki i szybki, ale idealny w swojej prostocie. Wasi goście na pewno docenią taką potrawę.
Tak przygotowana kapusta sprawdza się zarówno jako samodzielne danie, jak i farsz do wcześniej opisywanych przez nas pierogów.
Kluski z makiem
Mak świetnie pasuje do dań na słodko, zarówno w formie deserów, jak i dań głównych. Domowe kluski z makiem na pewno przyciągną do stołu dzieci – ze względu na słodycz tej potrawy. Makaron mieszamy z makiem, miodem i cynamonem. Potrawa ta stanowi miłą odmianę od wcześniejszych ciężkich tradycyjnych potraw wigilijnych.
Wszystkie wymienione przez nas dania mogą stanowić danie główne. Jednak nie oszukujmy się – każde z nich równolegle pojawia się na wigilijnym stole i każdego zawsze chętnie spróbujemy, chociaż w małej porcji.
Przystawki
Czymże byłby świąteczny stół bez przystawek? Oczywiście nie może ich zabraknąć. Co znajdziemy na tradycyjnym stole?
Śledzie
Śledź symbolizuje post i wyczekiwanie, dlatego zawsze jest podawany w Wigilię. Forma podania jest tak naprawdę dowolna – sprawdzi się zarówno śledź w oleju z cebulką, jak i ten pod pierzynką z warzyw.
Sałatka jarzynowa
Nie wyobrażamy sobie świąt bez sałatki, do której wspólnie dzień wcześniej kroimy warzywa i mieszamy je w dużej emaliowanej misce. Jeżeli karp jest królem wigilijnego stołu, to ta sałatka zdecydowanie jest królową. Pozostaje tylko odwieczne pytanie – sałatka jarzynowa z kukurydzą czy bez?
Karp w galarecie
Jeżeli jesteśmy fanami karpia, nie zaszkodzi podać go w dwóch formach – jako danie główne i przystawka. Karp z warzywami w galarecie, to lekkie danie, które idealnie złagodzi mały głód.
Desery wigilijne
Żadna kolacja nie może tak po prostu się zakończyć, konieczne jest zwieńczenie w formie pysznych deserów. Zobaczcie jakie słodkości możemy spotkać na wigilijnym stole.
Makowiec
Zmielony mak stanowi świetne uzupełnienie kompozycji z bakaliami. Ciasto to jest miękkie, wilgotne i konieczne polane lukrem
Piernik
Ciemno-brązowe ciasto na miodzie z dodatkiem korzennych przypraw, które sprawiają, że nasz wypiek na długo zachowuje świeżość i odpowiedni smak. Można uzupełnić go bakaliami i upiec w keksowniku, jak i za pomocą odpowiednich foremek przygotować ciasteczka, np. w kształcie choinki.
Sernik
Może nie jest to tradycyjne wigilijne ciasto, ale na pewno zawsze znajdzie się na stole świątecznym. Niegdyś ręcznie ucierało się ser i pozostałe składniki w glinianej misce, teraz zastępuje nas robot kuchenny. Ważne, aby sernik nie opadł po upieczeniu, aby gospodyni, która go upiekła, mogła pochwalić się wysokim, pięknym ciastem. Ale – z rodzynkami czy bez?
Wszystkie tradycyjne dania wigilijne, których nie może zabraknąć na świątecznych stołach trzeba czymś popić. Oczywiście mamy tutaj na myśli kompot z suszu, który jest nie tylko zdrowy, ale i bardzo smaczny.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.