Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Co to jest dziki ryż i z czym go jeść?

Dziki ryż dzięki swojemu wyrazistemu smakowi i bogatymi właściwościami odżywczymi zyskuje coraz większą popularność. Czy wiesz, z czego jeszcze słynie?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym cechuje się dziki ryż,
  • co wyróżnia dziki ryż od pozostałych gatunków,
  • jakie wartości ma dziki ryż,
  • jak prawidłowo gotować dziki ryż,
  • jakie potrawy pasują do dzikiego ryżu. 

Poznaj też inne gatunki ryżu, czytając artykuł: Wszystko, co powinniście wiedzieć o ryżu. Jaki ryż wybierać i jak go gotować?

Ryż jest jednym z najpopularniejszych pokarmów na świecie, pozwalającym przetrwać milionom osób. Ten smaczny dodatek ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego liczne gatunki oraz gatunki z nim spokrewnione. Chcesz wiedzieć, czym wyróżnia się dziki ryż i jakie potrawy można z niego przyrządzić? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. 

Co to jest dziki ryż?

Ryż pochodzi z Afryki oraz z obszarów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie spożywa się go na przykład z kimchi. Dziki ryż występuje zaś najczęściej w Ameryce Północnej. Skąd ta rozbieżność? Wynika ona z tego, że dziki ryż wcale nie jest ryżem, a gatunkiem trawy, który naprawdę nazywa się zizania. Potocznie określa się go również owsem wodnym. Ziarna tej rośliny do złudzenia przypominają tradycyjny ryż, jednak mają ciemną, niemal czarną barwę. Podobieństwo spowodowane jest oczywiście pokrewieństwem obu roślin, które należą do jednej rodziny. 

Dziki ryż jest spożywany zarówno w Ameryce, jak i Chinach, gdzie jada się jego łodygi, traktując je jak warzywo.  

Istnieją 4 gatunki dzikiego ryżu:

  • Północny dziki ryż.
  • Zizania wodna.
  • Dziki ryż teksański. 
  • Dziki ryż mandżurski jako jedyny pochodzący z Chin.

Czym się różni dziki ryż od zwykłego ryżu?

Zwykły biały ryż to produkt pozbawiony łuski, w której znajduje się najwięcej składników odżywczych. Z tego powodu ma on również wysoki indeks glikemiczny, a jego długotrwałe spożywanie może powodować poważne problemy zdrowotne. 

Od ryżu białego zdecydowanie lepszy jest ryż dziki, który ma dużo więcej witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego. Wyróżnia się również pod względem smaku, który jest dużo bardziej wyrazisty, niż ryżu białego. Można w nim wyczuć orzechowe i zbożowe nuty.

Porównując zizanię, z innymi gatunkami ryżu można stwierdzić, że jest ona mniej wartościowa niż najbogatszy pod względem substancji odżywczych ryż czarny. Ma ona ich jednak więcej niż ryż brązowy. Poniżej znajdziesz informacje na temat zawartości poszczególnych składników w ryżu dzikim i białym.

Zawartość składników odżywczych na 100 gZnaczenieRyż białyRyż dziki
Kalorie 350 kcal357,1 kcal
Białko 6.5-7 g12.00-15.15 g
Błonnik pokarmowyReguluje prace jelit i ułatwia trawienie. Obniża poziom cholesterolu.  Zapobiega chorobom układu krwionośnego.1,4 g6,2 g
MagnezWspomaga pracę mózgu oraz całego układu nerwowego.  Zmniejsza zmęczenie i poprawia koncentrację.25 mg110-120 mg
FosforBierze udział w produkcji energii.  Umożliwia prowidłowe funkcjonowanie komórek. Wspomaga rozwój kości. 95,0 mg295–384 mg
ManganBierze udział w metabolizowaniu aminokwasów, glukozy, cholesterolu i węglowodanów. Wpływa na prowidłowe działanie układu nerwowego. 1,04 mg0.93–0.95 mg
Witamina B6Bierze udział w około 100 kluczowych procesach biologicznych. 0.107 mg0,4 mg
Witamina B3Umożliwia prawidłowe działanie układu hormonalnego i nerwowego. 1,60 mg6,73 mg 
Witamina EJest silnym przeciwutleniaczem.0,1 mg0,48 mg
CynkReguluję pracę niektórych organów. 1,10 mg2.50–2.80 mg
B-karotenHamuje starzenie skóry. Pozytywnie wpływa na narząd wzroku.Brak11 μg
Witamina KZapewnia prawidłową gęstość kości oraz wpływa na ich budowanie. 0,10 mg1,9 mg
PotasWpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.115 mg 237–244 mg
CholinaWpływa na prawidłowe działanie układu mięśniowego i oddechowego.  Poprawia koncentrację, działa dobrze na zdolności poznawcze.  Jest składnikiem kluczowym do utrzymania prawidłowej budowy wszystkich komórek organizmu. 5,80 mg35 mg

Wartości odżywcze dzikiego ryżu

Dziki ryż posiada duże ilości witamin i składników mineralnych. Już około jednej szklanki tego produktu może pokryć:

  • 20% zapotrzebowania na mangan,
  • 10% zapotrzebowania na magnez, niacynę, witaminę B6 i fosfor,
  • około 5% zapotrzebowania na potas i żelazo.

To oczywiście tylko kilka przykładów, a pełny skład dzikiego ryżu znajduje się w tabeli powyżej. 

Do podstawowych właściwości dzikiego ryżu należy potencjał przeciwutleniający. Wykazano, że jest on nawet 30 razy większy niż w przypadku odmiany białej. To sprawia, że spożywanie ryżu dzikiego w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko zachorowania na raka. Składniki zawarte w zizani skutecznie obniżają również poziom cholesterolu oraz tkanki tłuszczowej

Sposób przygotowania dzikiego ryżu

Dziki ryż gotuje się nieco inaczej, niż do tego przywykliśmy, gotując najczęściej spotykane w Polsce odmiany ryżu. Pierwszą różnicą jest konieczność opłukania ziaren przed gotowaniem. Najlepiej zrobić to na sitku. Kolejną zmianą jest gotowanie ryżu w taki sposób, aby podczas procesu wchłonął całą wodę. Ta metoda pozwala na zatrzymanie w ziarnach maksymalnej ilości witamin i minerałów. Jak ugotować ryż zgodnie z jej zaleceniami?

Do garnka wlewamy wodę w ilości 2 szklanek na każdą szklankę ryżu. Następnie doprowadzamy ją do wrzenia i solimy. Wrzucamy ryż i gotujemy na wolnym ogniu, aż cała woda zostanie wchłonięta. Zwykłe trwa to 35-40 minut. 

Sałatka z dzikiego ryżu

Dziki ryż wprost doskonale nadaje się do łączenia go z warzywami. Nic więc dziwnego, że sałatka z dzikim ryżem jest jednym z najchętniej przyrządzanych dań z tym składnikiem. Do wykonania takiej potrawy można użyć niemal każdego warzywa. Warto spróbować sałatki w wersji z dynią i wędzoną papryką, a także śródziemnomorskiej z serem feta i tuńczykiem.  

Podczas przygotowywania sałatki warto także zadbać o kolorowy i elegancki wygląd potrawy. Ciekawy efekt wizualny można uzyskać, mieszając dziki ryż z jego jaśniejszymi odmianami, na przykład z ryżem basmati. Tak przygotowana mieszanką pięknie skomponuje się z pomidorami, sałatą, kukurydzą, cebulą i różnokolorową papryką. 

Na koniec sałatkę warto wzbogacić oliwą z oliwek lub sosem. Dobrze sprawdzi się sos sojowy, czosnkowy lub w niektórych przypadkach pomidorowy. Całość można również przyprawić ostrą papryką lub sproszkowanym czosnkiem. W wersji o słodszym smaku można dodać do niej cynamon lub nieco suszonych owoców żurawiny. 

Dziki ryż z warzywami i kurczakiem

Najlepsze przepisy na dziki ryż to te zawierające kurczaka i warzywa. Ta roślina pasuje do wielu dań, a znajomość podstawowych zasad łączenia jej nasion z innymi składnikami, pozwoli na tworzenie unikalnych kulinarnych perełek. 

Dziki ryż bardzo dobrze komponuje się z różnego rodzaju warzywami w postaci smażonej lub grillowanej. Można do niego dodać paprykę  lub cukinie w tej formie. Ryż będzie również dobrze smakował z warzywami gotowanymi, na przykład z ciecierzycą. Można go także łączyć z grzybami, zarówno polskimi, jak i azjatyckimi. 

Dziki ryż z warzywami może być również częścią sałatek. Można ją przygotowywać na bazie różnorodnych warzyw, w tym cieciorki, marchwi, buraków, pietruszki oraz rukoli. Smak takich dań z pewnością wzbogaci mięso. Do ryżu dzikiego pasują ryby, owoce morza, kurczak, indyk, a nawet dziczyzna. 

Smak dzikiego ryżu mogą podkreślić również przyprawy. Do najczęściej do niego dodawanych należą cynamonkurkumaczosnekpieprz cayenne i inne ostre przyprawy. Ciekawym doświadczeniem smakowym jest zwłaszcza łączenie ryżu z ostrymi przyprawami i warzywami.  

FAQ

Czym wyróżnia się dziki ryż?

Dziki ryż ma ponad dwukrotnie więcej białka w porównaniu do ryżu białego. Cechuje go także wysoka ilość witamin i minerałów, która jest tylko nieco niższa, niż w przypadku najbardziej wartościowego ryżu czarnego.

Czym różni się dziki ryż od ryżu białego?

Dziki ryż ma wielokrotnie więcej substancji odżywczych od ryżu białego, który jest sztucznie oczyszczony i pozbawiony większości witamin. Ryż dziki ma również dużo bardziej wyrazisty smak. 

Ile czasu gotuje się dziki ryż?

Dziki ryż gotuje się bardzo długo. Średni czas, jaki musi spędzić we wrzącej wodzie to 40 minut.