Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Bataty na 6 sposobów – przepisy na przekąski ze słodkich ziemniaków z piekarnika

Istnieje wiele przepisów na bataty. Te warzywa można jeść zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Poznaj najlepsze receptury. 

Artykuł zawiera:

  • krótką historię batatów,
  • informacje o właściwościach batatów,
  • przepisy na pyszne potrawy z batatów.

Sprawdź również inne przepisy, na przykład: Brownie z batatów.

Bataty są szeroko znane w całej Ameryce północnej i południowej. Ten przysmak podawany jest w wersji pieczonej, gotowanej oraz grillowanej. W ostatnich latach staje się również coraz popularniejszy w Polsce. Warzywo dostępne jest już w większości sklepów, a mnogość przepisów z jego udziałem zachęca do jego spróbowania coraz więcej osób. Czy warto spożywać bataty? Sprawdź najlepsze przepisy i poznaj ich zastosowanie.

Bataty — wartości i właściwości odżywcze słodkich ziemniaków

Bataty, czyli inaczej słodkie ziemniaki, pochodzą z Wenezueli, skąd zostały początkowo przetransportowane na tereny Ameryki Północnej. Ich uprawę rozpoczęto około roku 3000 p.n.e., a obecnie istnieje ponad 300 odmian tego warzywa.  Taka różnorodność sprawia, że z batatów można przygotować wiele potraw, a przepisy na to danie niejednokrotnie zaskakują.

Bataty podczas przygotowywania

Wartości odżywcze batatów prezentuje poniższa tabelka.

Składnik odżywczy zawartość na 100 g Znaczenie
Woda ok. 77 g Ułatwia strawienie pokarmów i ma wpływ na przyswajanie substancji odżywczych.
Tłuszcze ok. 1,6 g Odgrywają role w wielu procesach biologicznych oraz są źródłem energii.
Węglowodany ok. 0,05 g Są kluczowym składnikiem, z którego organizm pozyskuje energię.
Błonnik ok. 3 g Bierze udział w procesie trawienia.
Sacharoza ok. 2,5 g Jest źródłem energii.
Glukoza ok. 0,1 g Jest źródłem energii.
Witaminy z grupy B, witaminę C, E, kwas foliowy Usprawniają działania organizmu i wspomagają działania narządów.

Pieczone bataty na 4 sposoby, czyli oryginalne potrawy z batatów

Jednym z najbardziej znanych sposobów na przyrządzanie batatów jest ich pieczenie. Bataty z piekarnika to doskonały posiłek, który można łączyć z wieloma daniami mięsnymi. Ile piec bataty? Czas przygotowania potrawy to zwykle 20-30 minut, jednak może się on różnić w zależności od przepisu. Np. nieco dłużej będzie piekła się zapiekanka z batatów.

Pieczone bataty

Bataty z piekarnika — złociste talarki z chilli

Złociste pieczone bataty w formie talarków to przysmak, który wprost rozpływa się w ustach, a jego przygotowanie jest banalne. Wystarczy obrane bataty obrać i pokroić w plasterki, a następnie posmarować oliwą i posypać ulubionymi ziołami. Tak przygotowane ziemniaki należy piec w 190 °C przez około 20 minut, aż do uzyskania złocistego koloru skórki i miękkiego środka.

Bataty z piekarnika - talarki

Chrupiące frytki z batatów — idealnie kruche i aksamitne w środku

Chrupiące frytki z batatów to popisowy dodatek do dań w każdej szanującej się burgerowni. Ich ekstra wypieczona skórka perfekcyjnie harmonizuje z miękkim i delikatnym wnętrzem. Jak sprawić, aby frytki z batatów były naprawdę chrupiące? Sekretem jest opłukanie frytek w lodowatej wodzie, a następnie odstawienie ich w nowej porcji zimnej wody na około 30 minut. Dzięki temu trikowi z ziemniaków wypłucze się skrobia, a warzywo wchłonie mniej tłuszczy. Kolejną istotną kwestią jest obtoczenie tak przygotowanych frytek w mieszance z mąki ziemniaczanej i przypraw. Taka delikatna panierka dodatkowo wzmocni efekt chrupkości. Smacznego!

Chrupiące frytki z batatów

Placki z batatów — fit wersja z piekarnika

Przepyszne placki z batatów z piekarnika to ciekawa alternatywa dla standardowych smażonych. Ich główną zaletą jest niskokaloryczność, ale wyróżnia je również łatwość przygotowania i ciekawy smak.

Do ich przygotowania niezbędne będą:

  • ok. 0,5 kg batatów,
  • pół cebuli,
  • jajko,
  • 2 łyżki mąki pszennej,
  • odrobina mąki ziemniaczanej,
  • olej,
  • ulubione przyprawy.

Powyższe składniki należy ze sobą zmieszać. Bataty uprzednio mielimy, a cebulę trzemy na drobnych oczkach. Masę przekładamy łyżką na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w 100 °C około 40 minut.

Batat faszerowany — wersja wege ze szpinakiem, fetą i ciecierzycą

Batat faszerowany pieczony z ciecierzycą, szpinakiem i fetą wprost rozpływa się w ustach. Przepis na to danie jest banalny, a efekt końcowy z pewnością zaskoczy domowników i gości.

Składniki: 

  • Bataty 1000 g,
  • Szpinak 600 g,
  • Ciecierzyca gotowana 800 g,
  • Szalotka,
  • Czosnek,
  • Feta 300 g,
  • Granat,
  • Oliwa,
  • Kolendra,
  • Pasta z papryki,
  • Przyprawy.

Przygotowanie:

  1. Obrane i pokrojone w cienkie plasterki bataty układamy w blaszce nasmarowanej oliwą. Pieczemy je w piekarniku nagrzanym do 180 °C przez około 20 minut.
  2. W tym czasie przygotowujemy farsz. Na patelni szklimy cebulę, a następnie dokładamy czosnek, cieciorkę i szpinak. Podduszamy kilka minut.
  3. Dodajemy pastę z papryki i nieco wody.
  4. Delikatnie studzimy farsz i wkładamy do niego pokrojony w kostkę ser feta.
  5. Farsz wkładamy na bataty i zapiekamy jeszcze kilka minut.
  6. Całość dekorujemy świeżymi liśćmi kolendry.

Batat faszerowany

Makaron z batatów — bezglutenowy przysmak

Bataty wprost idealnie komponują się z wszelkimi kwaśnymi dodatkami, które nadają im pazura i ciekawego posmaku. To sprawia, że makaron z batatów jest doskonałą alternatywą dla zwykłego. Świetnie smakuje np. z sosem bolońskim lub grzybami i śmietaną. Jak przygotować ten przysmak? To bardzo proste!

Wystarczy obrać słodkie ziemniaki i bardzo cienko je pokroić. Można to zrobić z pomocą specjalnej krajalnicy lub obieraczki do warzyw. W tym drugim przypadku trzeba nabrać nieco wprawy, jednak po kilku próbach makaron wychodzi rewelacyjny. Tak przygotowane warzywo wystarczy ugotować. Robi się to w osolonej wrzącej wodzie. Całość procesu zajmuje około 2 minut. Dla nieco bardziej leniwych jest również alternatywa. W niektórych sklepach oraz Internecie można kupić gotowy makaron z batatów. Jest on nieco inny niż ten domowy, jednak również zawiera wiele witamin i minerałów.

Sałatka z batatem — lekka przekąska w wegańskim stylu

Dieta pozbawiona mięsa wcale nie musi być nudna i mało sycąca. Doskonałym daniem wegetariańskim jest sałatka z batatem. Można ją przygotować z rozmaitych składników, jednak my proponujemy zjeść w nieco egzotycznej wersji z granatem.

Składniki: 

  1. Mix sałat (na przykład endywia, rukola, sałata masłowa)
  2. Pomidory
  3. Granat
  4. Ciecierzyca
  5. Orzechy na przykład nerkowca
  6. Oliwa
  7. Miód
  8. Cytryna
  9. Sos sojowy
  10. Sezam

Przygotowanie

  1. Obrane, pokrojone i posolone bataty pieczemy w 190 °C wraz z ugotowaną ciecierzycą (około 60 g na 300 g batatów) przez 20-25 minut.
  2. Pozostałe składniki kroimy i umieszczamy w misce.
  3. Upieczone bataty studzimy i dodajemy do reszty warzyw.
  4. 2 łyżki oliwy mieszamy z odrobiną soku z cytryny. Dodajemy łyżkę sezamu oraz dwie łyżeczki miodu i mieszamy. Sosem polewamy całość sałatki.

salatka z batatem

Z czym jeść bataty? Propozycje dodatków w wersji wytrawnej i na słodko

Bataty w smaku są zupełnie odmienne niż standardowe ziemniaki. Ich słodki smak sprawia, że wiele osób najbardziej lubi je jeść solo. Istnieje jednak również grupa wielbicieli słodkich ziemniaczków, która uważa je za zbyt mdłe i jednowymiarowe w smaku, żeby podawać je samodzielnie. Bez względu jednak na gusta kulinarne warto spróbować batatów w kilku wersjach i wybrać te najlepiej pasujące do indywidualnych potrzeb. Z czym jeść bataty, aby ich smak był zrównoważony i nietuzinkowy?

Podstawowym sposobem podawania batatów jest upieczenie lub ugotowanie ich w towarzystwie ziół. Bardzo dobrze komponują się one z ziołami, takimi jak tymianek, rozmaryn, kolendra, curry oraz pieprz. Nieco bardziej wyszukanymi przyprawami pasującymi do batatów są płatki chilliimbir oraz wszelkiej maści dodatki słodkie. Czym zaskoczyć gości? Warto spróbować polać bataty syropem klonowym lub miodem. Dobrym pomysłem jest również przyrządzenie orientalnego Tikka Masala.

Propozycja podania batatów

FAQ

Jak smakują bataty?

Bataty mają mączystą strukturę, jednak zaskakują słodkim smakiem.

Jakie właściwości odżywcze mają bataty? 

Bataty zawierają w sobie spore ilości witamin z grupy B, a także witaminy C oraz E. Warzywa te są również bogate w błonnik.

Jakie są najpopularniejsze dania z batatów? 

Najpopularniejsze dania z batatów występują w wersji pieczonej. W Polsce najczęściej jada się frytki z batatów lub zapiekanki.