Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Dlaczego wosk sojowy jest lepszy od parafinowego?

Wosk sojowy jest coraz popularniejszą alternatywą dla znanego od lat wosku parafinowego. Co ważne, wyższość wosku sojowego nad parafinowym nie jest kwestią opinii, a stwierdzonym faktem. Świece parafinowe podczas palenia uwalniają całą masę szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogą mieć swoje skutki natychmiastowe jak ból głowy, jak i doświadczane później, zwłaszcza że niektóre mają działanie rakotwórcze. Wosk sojowy poza oczywistym wyborem pod kątem zdrowia ma także inne zalety, takie jak lepsze przewodzenie zapachu olejków eterycznych czy dłuższy czas palenia.

Palenie świec parafinowych a szkodliwość dla zdrowia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wosk parafinowy jest pozyskiwany między innymi z ropy naftowej. To głównie właśnie ten fakt sprawia, że jest on potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia. Podczas palenia świec parafinowych uwalniana jest cała gama szkodliwych substancji. Niektóre mogą powodować migreny, inne reakcje alergiczne, a jeszcze inne uznawane są za rakotwórcze.

Trudno dyskutować ze zdrowiem, w szczególności gdy szkodliwe efekty palenia świec parafinowych przekładają się na wszystkich domowników, w tym także seniorów, alergików i dzieci, u których z czasem może dojść do rozwinięcia astmy oskrzelowej. Związki uwalniane podczas spalania można zobaczyć na własne oczy w ciemnej brudzącej sadzy, jaką pozostawia po sobie palenie świec parafinowych.

Sojowe woski do świec są całkowicie pozbawione szkodliwych substancji. Palenie tego rodzaju świec nie powoduje powstawania dymu, a sam wosk pozbawiony substancji zapachowych jest całkowicie bezwonny. Są one bezpieczne do stosowania przy ludziach i zwierzętach w każdym wieku i o każdym stanie zdrowia, ponieważ nie wykazują zupełnie żadnej szkodliwości.

Wosk sojowy to wybór ekologiczny

Sam fakt, że w produkcji wosku parafinowego uczestniczy ropa naftowa, już wskazuje na nieekologiczne właściwości takiego wyrobu. Ekologia tymczasem, szczególnie w ostatnich latach, stała się ważnym nurtem na całym świecie. Trudno podważać pomysł ratowania planety, od której zależy życie wszystkich ludzi, a nawet znanych kiedykolwiek zwierząt czy roślin.

Czym jest wosk sojowy? Poznaj nasze woski sojowe, produkty całkowicie ekologiczne, naturalne i wegańskie. Ponieważ produkuje się je z nasion soi, sięgać mogą po nie także ci, którzy stronią od produktów odzwierzęcych. Wosk sojowy jest w 100% biodegradowalny, nie szkodzi ekologi w procesie produkcji, ani nie uwalnia do powietrza żadnych szkodliwych substancji podczas spalania.

Wyraźniejszy zapach, dłuższe palenie i łatwe czyszczenie

To wciąż nie wszystkie zalety wosków sojowych. Jest także kilka drobnych cech, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ ułatwiają cieszenie się ulubionymi świecami. Po pierwsze, gdy mowa o świecach zapachowych, wosk sojowy jest świetnym wyborem, ponieważ bardzo dobrze przewodzi nuty zapachowe i doskonale komponuje się z różnymi olejkami eterycznymi. W dodatku sam jest całkowicie bezwonny, przez co nie zaburza kompozycji zapachów.

Wosk sojowy topi się w niższej temperaturze niż wosk parafinowy, przez co sam jest chłodniejszy i trudno się nim oparzyć. Efektem jest także wolniejsze spalanie świec sojowych. Mogą one palić się nawet dwa i pół raza dłużej niż tradycyjne świece parafinowe!

Ostatnią wartą wspomnienia zaletą wosków sojowych jest łatwość czyszczenia powierzchni, na które się rozleją. W przypadku wosku parafinowego nie jest to proste – pozostawia on po sobie tłuste ślady i może być trudny do usunięcia w całości bez uporczywego zdrapywania. Woski sojowe natomiast można wyczyścić z dowolnych powierzchni zwykłą wodą z mydłem. Nie pozostawią po sobie żadnych śladów.

Artykuł gościnny ecospa.pl