Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Onigiri japońska kanapka plus 2 farsze do niej

Onigiri japońska kanapka to szybka przekąska, którą możecie faszerować dowolnymi składnikami. W tym wpisie proponuję 2 smaczne farsze oraz 2 formy podania onigiri.

Nie mylcie onigiri z sushi

Onigiri to ryż faszerowany różnymi składnikami uformowany w kształt trójkątnej kanapki lub kulek. Dla wygody jedzenia ryż zawijany jest w liście nori.

Sushi podawane jest w różnej formie – najczęściej rolek krojonych w kawałki lub ryżu formowanego w owalne kształty, na których kładzie się kawałki ryby, owoce morza lub japoński omlet.

.

Onigiri japońska kanapka- składniki bazowe

Na około 7-8 kanapek lub 12-15 kulek.

  • 250 g ryżu do sushi – waga dla suchego produktu
  • 3 łyżki sosu do ryżu na sushi – gotowy sos ma w sobie cukier, ocet, wodę. Ponieważ nie mam i nie używam w domu białego cukru wolałam kupić małą butelkę sosu do ryżu niż kilogram białego cukru, który do niczego innego nie zostałby użyty
  • 2 płaty nori – do zawijania kanapek
  • czarny sezam lub jasny prażony sezam – do ozdoby i dla smaku

Dodatkowo

  • miseczka zimnej wody z 1/2 łyżeczki soli – dla wygody lepienia kanapek
  • imbir marynowany – opcjonalnie jako przegryzka

.

I. Farsz – wegańska sałatka a’la tuńczyk

Ta roślinna sałatka idealnie sprawdzi się jako farsz do onigiri. Przepis na nią znajdziecie pod tym linkiem.

.

II. Farsz – kimchi z majonezem

  • 160 g kapusty kimchi – odsączona z płynu
  • 2 łyżki majonezu
  • szczypiorek

Wystarczy bardzo drobno posiekać kimchi i szczypiorek a następnie wymieszać składniki. Ta błyskawiczna sałatka doskonale sprawdza się w onigiri. Nie zużyjecie jej całej – pozostałość przechowujcie w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Sprawdzi się również jako sos do makaronu soba lub udon.

Onigiri japońska kanapka

.

Onigiri japońska kanapka – przygotowanie

Gotowanie ryżu

Ryż na onigiri powinien być klejący. W Internecie znajdziecie wiele przepisów na gotowanie ryżu do onigiri. Ja poszłam na skróty. Szklankę ryżu (250 g) dokładnie opłukałam (3-4 razy aż woda przestała się zabarwiać na biało). Zalałam ryż 1,1 szklanki wody i gotowałam pod przykrywką, na średniej temperaturze, do czasu aż ryż wchłonął wodę. Odstawiłam garnek na bok pod przykryciem na około 15-20 minut. W tym czasie ryż wchłonął resztę wody i zmiękł.

Do jeszcze ciepłego ryżu dodałam 3 łyżki sosu do ryżu na sushi i dokładnie wymieszałam. Onigiri lepiłam z jeszcze ciepłego ryżu – takie są najlepsze.

Lepienie onigiri

W lepieniu pomaga moczenie dłoni w wodzie z solą. Dzięki temu ryż nie będzie się przyklejał a samo lepienie trójkątnych kanapek lub kulek stanie proste i szybkie.

.

Onigiri w formie trójkątnej kanapki

Z lepieniem onigiri jest jak z lepieniem pierogów. Pierwsze wychodzą koślawe ale ćwiczenie czyni mistrza. Można pomóc sobie specjalnymi foremkami do onigiri. Ja nauczyłam się lepić w dłoniach trójkątne kanapki podpatrując kilka filmów na YouTube.

Na dłoń nałóżcie pierwszą porcję ryżu. Palcem zróbcie w niej małe wgłębienie i nałóżcie do niego wybrany farsz. Następnie nabierzcie kolejną porcję ryżu, lekko zgniećcie ryż z farszem i uformujcie trójkąt.

Dla wygody jedzenia zawińcie onigiri w pasek nori. Tak przygotowane japońskie kanapki najlepiej smakują jedzone na świeżo.

Jeżeli zrobiliście ich więcej przechowajcie je w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku, zwinięte pojedynczo w folię spożywczą. Nori dodajcie tuż przed jedzeniem. Miękkie nori nie smakuje już tak dobrze.

Onigiri japońska kanapka

.

Kulki onigiri

To jest opcja dla leniuszków. Onigiri można podawać również w formie kulek. Wystarczy wymieszać ugotowany ryż z niewielką ilością farszu i ulepić z tej mieszanki kulki. W lepieniu również pomaga moczenie dłoni w wodzie z solą.

Onigiri kulki

.

Onigiri japońska kanapka

.

Pod linkiem znajdziecie pomysły na inne kanapki – te bardziej lub mniej tradycyjne.