Co zrobić z żółtek po bezie?
Do przygotowania niektórych ciast i deserów potrzebne są wyłącznie białka jaj kurzych. Dotyczy to w szczególności takich pyszności, jak omlet, makaroniki, lizaki bezowe czy beza Pavlova. Wiele osób, których doświadczenie w kuchni nie jest jeszcze zbyt duże, pyta, co w takim razie zrobić z żółtek. Są dziesiątki odpowiedzi. Żółtek nie wolno zmarnować, gdyż mogą być składnikiem smacznych potraw. Wystarczy poznać kilka zasad.
Spis treści
Wiele przepisów kuchni polskiej i międzynarodowej zakłada wykorzystanie białek jaj kurzych do sporządzenia potraw. Po przygotowaniu dania pozostaje nam kilka, a czasem kilkanaście żółtek, z którymi nie wiadomo co zrobić. Najprościej jest utrzeć kogel-mogel, ale żółtka dają znacznie więcej możliwości.
Co zrobić z żółtek jajek po bezie
Żółtka zawierają wiele witamin i minerałów, w tym witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor i jod. Są źródłem cennych aminokwasów, które stanowią budulec dla naszych organizmów. Trzeba więc korzystać z ich zalet tym bardziej, że są świetną bazą rozmaitych deserów i innych dań. Warto zaplanować, jak je wykorzystać, aby nie dać im się zmarnować.
Można ich użyć do przygotowania tradycyjnego kremu budyniowego czy angielskiego lub musu czekoladowego. Podobnie jak niektóre wypieki, wymagają zastosowania samych białek, tak zdarzają się wypieki wykorzystujące same żółtka lub większą ilość żółtek niż całych jaj. Często takie rozwiązanie stosowane jest przy sernikach, gdzie żółtka dodawane są do masy serowej. Ale żółtka można wykorzystać także przy pieczeniu babek, ciasteczek, szarlotek, biszkoptów, pierników, a nawet bułeczek.
Z żółtek i śmietany można wyczarować lody w jednej z najbardziej klasycznych i ulubionych wersji tego deseru na całym świecie. Charakteryzują się wyjątkowo kremową i gładką konsystencją oraz bogatym, głębokim smakiem. W odróżnieniu od komercyjnych lodów, które bazują na sztucznych dodatkach, lody na bazie jajek i śmietany opierają się na naturalnych składnikach, które nadają im autentyczny, niepowtarzalny smak.
Podstawą do przygotowania lodów są świeże żółtka jaj, śmietanka, cukier oraz dodatki smakowe według preferencji, takie jak wanilia, czekolada, owoce czy orzechy. Przyrządzanie pysznego deseru polega na przygotowaniu custardu (angielskiej polewy jajecznej) przez powolne podgrzewanie mieszanki żółtek, cukru i śmietanki. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji i ostudzeniu masa jest mrożona, a jednocześnie mieszana, aby uzyskać gładką, aksamitną strukturę.
Co można zrobić z żółtek po bezie
Na bazie żółtek można przyrządzić sos beszamelowy, który często podaje się do mięsa i ryb, ale również używa przy różnego rodzaju zapiekankach. Jasny sos powstaje z połączenia żółtek, śmietany, mleka i dodatków smakowych. Innym sosem, w którym wykorzystać możemy żółtka, jest carbonara, składnik słynnego spaghetti carbonara. Żółtka dodaje się pod sam koniec, a proces ich ścinania następuje na skutek połączenia z ciepłym makaronem.
Możesz zrobić własny majonez, aioli czy sos czosnkowy, dodając do nich żółtka. Sosy te dodadzą potrawom mięsnym wyjątkowego smaku i konsystencji. Równie dobrze możesz z nich zrobić klasyczne holenderskie sosy, takie jak czosnkowy czy tatarski. Sosy są idealne do podawania z mięsem, rybami lub warzywami.
Oprócz sosów żółtka możecie wykorzystać, przygotowując omlety, naleśniki, paszteciki drożdżowe, a nawet zupy. Surowe żółtko dodane do ugotowanej zupy koperkowej nadaje jej przyjemniej kremowej konsystencji. W podobny sposób można wykorzystać żółtka do przygotowania zupy szczawiowej czy ogórkowej.
Przepis jest prosty. Do miski należy dodać jedno żółtko i roztrzepać za pomocą widelca. Następnie dodajemy jedną łyżkę śmietany lub odrobinę przyrządzanej zupy, aby się zahartowała z żółtkiem. Mieszankę dodajemy wolno do zupy, po czym zdejmujemy ganek z płomienia.
Omlety z żółtek to wyjątkowa odmiana tradycyjnego omletu. Eliminując białka, uzyskujemy omlet o bardziej kremowej i delikatnej konsystencji. Taka wersja jest idealna dla osób poszukujących bogatszego smaku jaj w swoim omlecie. Omlety mogą być wzbogacane różnymi dodatkami, takimi jak owoce czy kremy, co czyni je wszechstronnym daniem na śniadanie.
Co zrobić z 6 żółtek jajek po bezie
Gdy po bezie zostanie nam sześć żółtek, proponujemy domowy budyń! Aby go przyrządzić, potrzebujemy 1/3 szklanki cukru oraz 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej (odpowiadają za gęstnienie mleka) oraz łyżeczkę ekstrakt waniliowego. Na wstępie umieść te składniki w rondlu, a następnie dodaj żółtka. Wymieszajcie całość, a następnie stopniowo dodawaj mleko, cały czas mieszając.
Postaw rondel na ogniu i podgrzewaj składniki, nie przerywając mieszania. Dzięki temu budyń nie będzie miał grudek. Gdy budyń się zagotuje, natychmiast zgęstnieje. Zdejmij go wtedy z ognia, gdyż jest w zasadzie gotowy do podania. Aby deser był pyszniejszy, warto go podawać ze świeżymi owocami.
Z żółtek pozostałych po bezie można zrobić kruche ciasto, które przydaje się do przyrządzenia wielu potraw. Do miski wsyp 300 g mąki pszennej oraz 100 g drobnego cukru, dodaj pokrojoną kostkę zimnego masła i dwa żółtka. Ugniataj masę tak długo, aż będzie jędrna. Po wyrobieniu ciasta należy je włożyć do lodówki, by się schłodziło.
Na kruchym cieście możecie zrobić tarty i szarlotki. Kruche ciasto można włożyć do zamrażarki. Przyda się do domowych wypieków w przyszłości.