Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak przygotować okolice oczu pod makijaż?

Makijaż codzienny, jak i nieco odważniejszy na spotkanie we dwoje czy też wyrazisty, wieczorowy look na imprezę wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii. To nie tylko właściwy dobór rodzaju makijażu i użycie odpowiednich kosmetyków dobrej jakości dopasowanych do określonego odcienia skóry czy jej rodzaju. Kluczowe jest także właściwe przygotowanie cery, aby makijaż prezentował się profesjonalnie, świeżo i zapewnił olśniewający efekt. W uzyskaniu takiego rezultatu niezwykle istotna jest okolica oczu i odpowiednie przygotowanie tego obszaru do nałożenia kolejnych kosmetyków makijażowych. Sprawdź, o czym pamiętać przed makijażem oczu i jakie triki warto zastosować, aby olśnić wszystkich swoim nieskazitelnym wyglądem.

Dlaczego skóra wokół oczu jest aż tak ważna w kontekście wykonania makijażu?

Aby makijaż wyglądał perfekcyjnie niezależnie od tego, czy decydujemy się na wersję subtelną, czy make-up wieczorowy, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie skóry do jego wykonania. Choć zadbania wymaga cały obszar twarzy, a także szyi czy dekoltu, szczególną uwagę należy zwrócić na delikatną skórę wokół oczu.

Skóra okalająca oczy wymaga wyjątkowego podejścia. Jest aż czterokrotnie cieńsza niż ta na pozostałych obszarach twarzy, jej grubość to zaledwie pół milimetra. W związku z taką budową niezwykle cienki jest również naskórek, przez co wszelkie naczynia krwionośne, a także podrażnienia czy zranienia są bardzo widoczne. Okolice oczu są również niezwykle podane na obrzęki i utratę elastyczności za sprawą znacznie słabszego krążenia limfy i krwi w tym rejonie. Trudniejsze jest także odprowadzanie produktów przemiany materii, przez co skóra w tym obszarze często ciemnieje i tworzy nieestetyczne cienie, trudne do zamaskowania lekkim makijażem.

Korzystnemu wyglądowi okolic oczu nie sprzyja też minimalna ilość gruczołów łojowych, luźna struktura oraz niewielkie ilości kolagenu i elastyny, przez co skóra łatwo staje się wiotka i obwisła. Mocny makijaż oczu wykonany na nieodpowiednio przygotowanej cerze może te niedoskonałości dodatkowo uwydatnić.

Niestety skóra wokół oczu ma w sobie również dużą ilość tzw. mastocytów, czyli komórek, które odpowiadają za powstawanie reakcji alergicznych. To m.in. dlatego po wykonaniu makijażu oczy często łzawią i robią się czerwone. Okolice oczu są także obszarem biorącym udział w powstawaniu zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek, co ściśle wiąże się aż z 10 tysiącami mrugnięć wykonywanych przez nas każdego dnia. Odpowiednie przygotowanie cery to m.in. także działania mające na celu wygładzenie i zamaskowanie wgłębień.

Przygotowanie okolic oczu do makijażu – o czym należy pamiętać na co dzień?

qw2.1.1 - fot2.jpg

Aby makijaż wyglądał perfekcyjnie, nie wystarczy jednorazowe zastosowanie kilku trików. Oczywiście ułatwią one równomiernie rozprowadzenie kosmetyków czy wpłyną na trwałość makijażu, ale nie spowodują cudów, jeżeli na co dzień nie będziemy dbać o skórę twarzy i oczu we właściwy sposób.

Przede wszystkim podstawą dla utrzymania skóry wokół oczu w dobrym stanie jest dokładny codzienny demakijaż i oczyszczanie, które warto przeprowadzać zarówno wieczorem, jak i rano. Oprócz całej twarzy, szczególnie należy zwrócić uwagę na powieki, rzęsy i brwi. To właśnie w tych miejscach stosujemy najwięcej różnego rodzaju kosmetyków kolorowych o składach, które mogą podrażniać skórę.

Aby dopełnić etap demakijażu, warto zastosować tonik, który wpłynie na normalizację pH skóry i doskonale przygotuje cerę na nałożenie kolejnych odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jaki krem na okolice oczu?

Należy pamiętać, aby na okolice oczu stosować kremy, które przeznaczone są specjalnie do tego obszaru. Można oczywiście nałożyć również krem, który stosujemy do całej twarzy, ale o wiele lepszy rezultat uzyskamy, aplikując dodatkowo produkt przeznaczony właśnie pod oczy. Takie preparaty zawierają zazwyczaj idealnie dobrane składniki o intensywniejszym działaniu, które umożliwiają uzyskanie dogłębnego nawilżenia, a także dostarczenia skórze cennych składników odżywczych. To również związki chroniące delikatną skórę wokół oczu i wspomagające utrzymanie jej elastyczności oraz jędrności, co jest kluczowe nie tylko dla codziennego, promiennego wyglądu, ale też świetnego efektu makijażu.

Spośród kremów pod oczy warto wybierać propozycje, które będą zawierać w składzie takie związki jak kwas hialuronowy, świetlik, wyciąg z kasztanowca, rutynę, peptydy czy witaminę C. Takie połączenie nie tylko ukoi cienką i podatną na podrażnienia skórę, ale przyniesie też ukojenie i zmniejszy opuchliznę. Witamina C widocznie wpłynie również na rozjaśnienie cieni pod oczami, dzięki czemu makijaż będzie prezentował się okazalej, a spojrzenie stanie się wyraźnie młodsze i bardziej promienne.

Przygotowanie oczu pod makijaż – co zastosować?

qw2.1.1 - fot3.jpg

Aby makijaż oczu, jak i cała twarz prezentowała się perfekcyjnie, zwłaszcza w przypadku makijażu wieczorowego, należy zadbać o jej odpowiednie wygładzenie i pozbycie się martwego naskórka. Na dwa dni przed nałożeniem takiego makijażu warto wykonać peeling enzymatyczny, który złuszczy i usunie martwe komórki skóry oraz odsłoni świeżą cerę o wyrównanym kolorycie. W tym przypadku warto zastosować produkty z witaminą C. Warto też na noc przed wielkim dniem nałożyć serum, które dzięki intensywnym składnikom aktywnym zadba o dobrą kondycję cery, jej skuteczne napięcie.

Jeżeli na co dzień borykasz się z widocznymi cieniami pod oczami, opuchlizną powiek i znaczną podatnością na podrażnienia okolic oczu, warto nałożyć na noc specjalne płatki pod oczy np. z kwasem hialuronowym czy kolagenem, które zadbają o świeży, promienny wygląd, zmniejszą opuchliznę i naturalnie zredukują widoczność cieni. Dzięki temu będzie można nałożyć mniej obciążających skórę kosmetyków kolorowych.

Tuż przed nałożeniem makijażu zarówno wieczorowego, jak i codziennego, ważne jest oczyszczenie skóry i nałożenie lekkiego kremu nawilżającego najlepiej zawierającego filtr UV. Kiedy produkt się wchłonie, warto zastosować bazę pod makijaż ze szczególnym uwzględnieniem okolicy oczu. Do wyboru jest dużo produktów, które nie tylko sprawią, że aplikowane kosmetyki do makijażu będą rozprowadzać się łatwiej, ale także dłużej pozostaną w nienagannym stanie. Często bazy do makijażu zawierają dodatkowo cenne substancje nawilżające, odżywcze czy właśnie kluczowe dla zabezpieczenia cery filtry UV.

Zastosowanie bazy pod makijaż można też uzupełnić bazą pod cienie, która dodatkowo wygładzi powieki i przygotuje skórę do aplikacji produktów kolorowych, zmniejszy widoczność zmarszczek, ułatwi równomierne rozprowadzenie podkładów i pudrów, a także zminimalizuje ryzyko powstania plam czy nieestetycznych smug. To ważne szczególnie w okolicy oczu. Zbyt duża ilość nałożonego podkładu lub korektora, a następnie pudru i cieni, zamiast zagwarantować efekt wow, powoduje karykaturalne obciążenie oka, a w rezultacie postarzający oraz przerysowany wygląd.

Spektakularny makijaż oczu – o czym pamiętać?

Pamiętajmy, że pomimo zastosowania solidnej pielęgnacji i dobrej bazy pod makijaż, skóra oczu nadal jest bardzo wrażliwa. Kiedy niechcący nałożymy kosmetyk nie w tym miejscu, w którym chcieliśmy, nie pocierajmy skóry, a delikatnie zetrzyjmy nadmiar produktu patyczkiem higienicznym z odrobiną mleczka do demakijażu. Nawet niewielkie tarcie może spowodować zatarcie oka, podrażnienie i nieestetyczne opuchnięcie.

Podczas aplikowania kosmetyków pamiętajmy też o stosowaniu przydatnych akcesoriów, takich jak specjalne gąbeczki do nakładania podkładu czy pędzelki do blendowania z miękkim włosiem. Aby uzyskać spektakularny efekt, ważne jest też to, jaki dobrać makijaż do koloru oczu czy wybranej stylizacji. Nie każdej osobie będzie pasował określony look i nawet drogie kosmetyki do makijażu o perfekcyjnym składzie nie będą w stanie wydobyć w tym przypadku wyjątkowego piękna danej osoby.

Materiał sponsorowany.