Kulinarne arcydzieło: odkryj tajemnice idealnej bezy Pavlova
Wszyscy ją dobrze znają, ale już zdecydowanie mniej osób wie, skąd pochodzi beza Pavlova. Ten prawdziwy hit wśród bez zwany też tortem Pavlova to specjalność kuchni… australijskiej. Połączenie chrupiącej bezy na zewnątrz z piankową bezą w środku, rozpływający się w ustach krem oraz sezonowe owoce to rozkosz dla podniebienia, którymi delektują się smakosze od prawie stu lat. Jak zrobić bezę Pavlova, której nikt się nie oprze? Oto beza Pavlova, która zawsze wychodzi!
Spis treści
Mówi się, że nazwa tego wyjątkowego deseru pochodzi od nazwiska rosyjskiej baletnicy Anny Pawłowej, która przyjechała do australijskiego Perth w latach 20. ub. wieku. Specjalnie dla niej szef kuchni hotelu Esplanad przygotował wyjątkowy tort bezowy, który zapisał się w historii bardziej niż tancerka z Rosji. Tort Pavlova nie wymaga wielu składników. Sekret tkwi w ubiciu gęstej, błyszczącej piany z białek oraz w dobrym jej wysuszeniu.
Beza Pavlova – przepis
Jak zrobić bezę Pavlova? W sieci spotkać można setki przepisów na tort Pavlowa, które różnią się między sobą szczegółami. Uniwersalnym składnikiem tego deseru są owoce sezonowe, ale te zależą od miejsca, gdzie powstaje. W Australii skorzystalibyśmy z owoców kiwi, ale w Polsce polecamy rodzime truskawki lub porzeczki.
Do sporządzenia królowej deserów potrzebujemy sześciu białek z jaj kurzych, 300 g cukru (drobnego, aby lepiej się rozpuszczał), sok z połowy cytryny, 5 g mąki ziemniaczanej, 250 g mascarpone, 250 ml śmietanki 36 proc., 5 g cukru wanilinowego, 100 g truskawek (porzeczek) oraz 70 g borówek amerykańskich.
Przygotowanie bezy rozpoczynamy od oddzielenia białek od żółtek. Białka wlewamy do dużej miski i ubijamy przy pomocy miksera lub robota planetarnego z końcówką do ubijania. Powinniśmy pamiętać, aby białka miały temperaturę pokojową. Gdy zmienią się w pianę, stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Pilnuj, by cukier rozpuścił się w pianie przed dodaniem kolejnej porcji! Kiedy piana zrobi się sztywna, gęsta i błyszcząca, dodajemy sok z cytryny (opcjonalnie ocet) i ubijamy chwilę, dosypujemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej i mieszamy szpatułką.
Beza Pavlova z mascarpone
Masę przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i formujemy w okrąg o średnicy ok. 20 cm. Bezę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150 st. C z włączonym termoobiegiem. Zmniejszamy temperaturę do 100 st. C i suszymy przez trzy godziny. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozwalamy bezie odpocząć.
Do zimnej miski (wcześniej włożyliśmy ją do lodówki lub zamrażarki) wlewamy zimną śmietankę i ubijamy na wysokich obrotach. Gdy będzie już prawie ubita, dodajemy mascarpone, cukier wanilinowy i ubijamy jeszcze przez chwilę aż składniki się ze sobą połączą. Bezę, która z zewnątrz powinna być krucha, ale w środku ciągnąca, przekładamy na paterę, na której będzie podana do stołu. Nakładamy na nią krem i posypujemy owocami. Dla zbalansowania smaków powinny być one kwaśne lub nawet cierpkie. Do tego celu świetnie nadają się krajowe porzeczki.
Mini beza Pavlova
Mini beza Pavlova to nic innego jak miniaturowa wersja deseru składająca się z kilku małych bez wypełnionych smakowitym kremem i świeżymi sezonowymi owocami. Do wykonania deseru w wersji mini potrzebne są dwa białka jajek (w temperaturze pokojowej), 200 ml śmietanki 36 proc., 250 g sera mascarpone,100 g drobnego cukru, łyżka soku z cytryny, łyżka mąki ziemniaczanej, łyżka cukru pudru oraz owoce.
Na wstępie do białek dodajemy odrobinę soli i ubijamy na sztywną pianę, do której stopniowo i powoli sypiemy cukier, cały czas ubijając. Do ubitych białek dodajemy łyżkę soku z cytryny i mąkę ziemniaczaną. Całość delikatnie mieszamy łyżką. Gdy piana jest już ubita na sztywno, przekładamy ją do rękawa cukierniczego i wyciskamy bezy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przy pomocy łyżki formujemy gniazdka bezów.
Beza Pavlova dekoracja
Bezy wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120 st. C na ok. 10 minut, po czym zmniejszamy temperaturę do 100 st. C i zostawiamy w piekarniku na ok. dwie godziny. Gdy bezy są lekko przyrumienione, wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki, pozwalając ciasteczkom ostygnąć. W tym czasie schłodzoną kremówkę ubijamy z serem mascarpone i łyżką cukru pudru na sztywną masę. Krem przekładamy do rękawa cukierniczego i wypełniamy gniazdka bezów, a na koniec dekorujemy je owocami.
Beza Pavlova która zawsze wychodzi
Idealna beza Pavlova jest chrupiąca z wierzchu, ale w środku piankowa i delikatna. Na tym polega trudność jej przygotowania. Błędem jest zbyt duże przesuszenie bezy, przez co staje się twarda i chrupiąca. Ale jeśli będziesz ją piec za krótko, zrobi się gumowa i klejąca. Przygotowanie idealnej bezy Pavlova zależy od wyjęcia jej z piekarnika w odpowiednim czasie. Jeśli będziesz pamiętać o tych zasadach, wyjdzie ci każda Pavlova.
Krem do bezy Pavlova
Aby przygotować krem, najpierw należy wymieszać ze sobą mascarpone i cukier puder, rozbijając serek na mniej gęstą masę. Następnie w misie miksera ustawionego na wysokie obroty ubijamy na sztywno śmietankę kremówkę, zmniejszamy obroty miksera i stopniowo dodajemy mascarpone wymieszane z cukrem pudrem. Miksujemy do czasu połączenia się składników. Krem wykładamy na bezę Pavlova oraz wypełniamy nim jej zapadnięty środek. Wierzch bezy dekorujemy świeżymi owocami sezonowymi oraz opcjonalnie listkami mięty.