Przepisy na zdrowe desery bez cukru, które pokochasz
Naprawdę cukier nie jest niezbędny, jeśli planujesz przygotować pyszny deser. W sklepach można kupić coraz więcej naturalnych substancji słodzących. Biały cukier zastąpisz m.in. miodem, bananami, daktylami lub syropami klonowym czy z agawy. Mają bardzo niski indeks glikemiczny, na co zwracają uwagę lekarze, gdy pytamy, jak żyć dłużej i w zdrowiu. Mamy przepisy na zdrowe desery. Spróbuj, a dowiesz się, jak słodki smak może mieć zdrowie!
Spis treści
Istnieje wiele zamienników białego cukru, które można stosować w deserach i wypiekach. Ciasta z ich udziałem są równie smaczne jak z cukrem rafinowanym, ale mają zdecydowanie niższy indeks glikemiczny. Jest to wskaźnik, który pokazuje, jak gwałtownie wzrasta stężenie glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Wysoki indeks jest wyższy niż 70, średni pomiędzy 56 a 69, a niski poniżej 55. Im wyższy, tym bliżej nam do poważnych chorób i przedwczesnej śmierci.
Zdrowe desery bez cukru
W niektórych przepisach na desery sprawdza się syrop klonowy, który oprócz wspaniałych właściwości smakowych posiada szereg korzyści dla zdrowia. Syrop jest źródłem cynku, fosforu, magnezu oraz wielu witamin z grupy B. Ma właściwości antynowotworowe i przeciwzapalne. Biały cukier można również zastąpić syropem z agawy. Niski indeks glikemiczny ma cukier brzozowy zwany ksylitolem (IG=8).
Nie można zapomnieć także o miodzie, bananach i daktylach, które również dobrze sprawdzą się dla osób unikających białego cukru w wypiekach. Dojrzałe truskawki, banany, czereśnie czy śliwki zbierane w szczycie sezonu same w sobie są bardzo słodkie i nie potrzebują dodatkowego wsparcia, by nadać deserowi odpowiednią słodycz. Zdrowe słodycze są często stosowane w przepisach wegańskich.
Innym ekwiwalentnym zamiennikiem cukru jest stewia. Roślina z gatunku bylin zwana miodowym liściem jest bezkaloryczna, dlatego szczególnie poleca się ją osobom chcącym zredukować masę ciała. Stewia wykazuje właściwości przeciwpróchnicze i antybakteryjne, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, obniża ciśnienie krwi, odżywia i regeneruje skórę. Nie podnosi poziomu cukru i ma niski indeks glikemiczny, dlatego może być stosowana nawet przez osoby chore na cukrzycę.
Desery na bazie naturalnych słodzików
Desery bez cukru mogą być równie smaczne, a nawet smaczniejsze niż tradycyjne słodycze. Kluczem jest użycie odpowiednich składników i technik przygotowania. Naturalne słodziki, owoce i przyprawy pozwalają przyrządzić desery o bogatym smaku i aromacie, które zaspokajają ochotę na słodycze bez negatywnych skutków dla zdrowia.
Naturalne słodziki pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą lub insulinoopornością. Dietetycy przekonują, że stabilny poziom glukozy oznacza mniej wahań nastroju i energii w ciągu dnia. Desery bez cukru wspierają zdrowie jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że bakterie powodujące próchnicę żywią się cukrem, więc ograniczenie jego spożycia pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.
Przepisy na desery fit
Nadmiar cukru w diecie może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych i przyspieszać proces starzenia się skóry. Desery fit bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze pomagają dłużej czuć się najedzonym, co może przyczynić się do zmniejszenia całkowitego spożycia kalorii, a przez to zgubienia zbędnych kilogramów.
Przepisy na desery bez cukru
Jak zrobić zdrowe desery? Desery fit są zdrowsze, smacznie i nie mają tylu kalorii, co słodkości na bazie cukru. Aby sporządzić ciasto marchewkowe bez cukru, potrzebujesz cztery jajka, 200 g erytrytolu, 150 g jogurtu naturalnego, 70 ml oleju rzepakowego, 200 g marchewki, 350 g mąki, łyżeczkę sody oczyszczonej, łyżeczkę proszku do pieczenia, łyżeczkę cynamonu, szczyptę gałki muszkatołowej, szczyptę mielonego imbiru, 80 g orzechów włoskich oraz 80 g suszonej żurawiny. Do polewy potrzebujemy 250 g serka śmietankowego, 40 g erytrytolu oraz 30 g orzechów włoskich.
Desery bezglutenowe i bezcukrowe
Na wstępie jajka ubij z erytrytolem do uzyskania puszystej konsystencji, dodaj jogurt i ciągle miksując, wlewaj olej. Dodaj startą marchewkę i wymieszaj. W drugiej misce przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą. Użyj mąki owsianej, jeżeli twój deser ma być bezglutenowy. Dodaj przyprawy i wymieszaj pozostałe składniki, posiekane orzechy oraz żurawinę.
Formę do pieczenia o wymiarach 22×33 cm wyłóż papierem do pieczenia, a następnie przełóż do niej ciasto. Piecz około 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 st. C. Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do całkowitego wystudzenia. Przełóż serek do misy miksera i utrzyj razem z erytrytolem. Rozsmaruj go na wystudzonym cieście, a wierzch obsyp posiekanymi orzechami.
Zdrowe desery z owocami
Proponujemy szybki deser w postaci serka homogenizowanego z malinami. Potrzebujemy 200 g naturalnego serka 3 proc., 200 g malin, pół łyżeczki ksylitolu, sześć łyżek ekspandowanej kaszy jaglanej lub innych ziaren przygotowanych metodą poppingu (powstaje dzięki obróbce cieplnej i ciśnieniowej, po której ziarna stają się miękkie i posiadają większą objętość).
Maliny zblenduj na gładką masę, dodaj chudy serek homogenizowany i ksylitol. Całość dokładnie wymieszaj. Serek malinowy możesz zjadać bez dodatków, ale najlepiej smakuje z kilkoma łyżkami poppingu z kaszy jaglanej lub amarantusa. Ekspandowane zboża to nie tylko urozmaicenie deseru, ale też dodatkowa dawka cennych witamin i minerałów, w tym magnezu, żelaza czy witaminy B.