Sos chimichurri – jak go przygotować i podawać?
Znudził ci się ketchup, sos chrzanowy czy czosnkowy do potraw z grilla? Jest coś czego nie znasz i powinieneś spróbować! To chimichurri – tradycyjny argentyński sos ze świeżych ziół. Przepis na chimichurri jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim nawet nowicjusz w świecie kuchni. Do przygotowania sosu wystarczą proste składniki, które trzeba zblendować. Chimichurri możemy wykorzystać również jako marynatę do mięs lub sos do sałatek. Sukces gwarantują świeże zioła, które nadają sosowi niepowtarzalnego smaku.
Spis treści
Argentyńska wołowina cieszy się świetną opinią smakoszy i od lat rywalizuje na rynkach światowych z wołowiną produkowaną w Japonii i Australii. Argentyńczycy przywykli do jedzenia smacznego mięsa i mają sposoby, aby dobre mięso było jeszcze lepsze. Jednym z nich jest sos chimichurri – ziołowy, aromatyczny i orzeźwiający. Do uczty grillowej świetnie pasuje argentyńskie wino i już można prosić gości na asado.
Chimichurri sos
Chimichurri pochodzi z Argentyny, ale znany i lubiany jest także w Urugwaju i Paragwaju. Przepis przywieźli do Argentyny w XIX wieku baskijscy emigranci. Prawdopodobnie nazwa sosu pochodzi od słowa tximitxurri, co w języku baskijskim oznacza mieszankę różnych składników, taki galimatias. Chimichurri można kupić gotowy w słoiczku w sklepie. Dostępne są także gotowe mieszanki ziół do chimichurri, które trzeba wymieszać z oliwą.
Sos argentyński możesz samodzielnie zrobić w domu, przy czym nie zajmie ci to więcej niż dziesięć minut. Lista składników nie jest długa. Świeże zioła, czosnek, chili i szalotka są dostępne w sklepach przez cały rok. Zioła możesz również wyhodować w ogródku, na balkonie lub nawet w doniczce na parapecie. Nie musisz zużywać całego zapasu. Domowy sos chimichurri możesz przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku w lodówce do dwóch tygodni.
Mięsa na asado się nie marynuje. Ma na tyle wysoką jakość, że jest dobre bez marynaty. Podczas argentyńskiej uczty grillowej świetnie sprawdza się sos chimichurri, ale to również doskonały dodatek do ryb i warzyw, składnik sałatek czy jako marynata. Sos tego typu jest nieodzownym składnikiem argentyńskiej kanapki zwanej choripan. To bagietka z dodatkiem grillowanej kiełbasy w stylu hiszpańskiego chorizo. Chimichurri bywa podawane ze smażoną lub pieczoną piersią kurczaka oraz… pierogami.
Chimichurri przepis
Aby go przygotować, stosuje się różne odmiany oryginalnej receptury, lecz zaleca się zachowanie wskazanych proporcji w celu uzyskania tradycyjnego smaku. W ten sposób będzie doskonale podkreślał smaki potraw, które mu towarzyszą. Np. zamiast czerwonej cebuli można użyć trochę więcej czosnku. Według innej receptury, do tradycyjnej mieszaniny trzeba dodać 200 g suszonych pomidorów, aby otrzymać pomidorowe chimichurri.
Podstawowym składnikiem chimichurri są świeże zioła. Najpopularniejszym z nich jest natka pietruszki, która zawiera wiele składników odżywczych (fosfor, wapń, cynk i żelazo). Korzystnie wpływa na pracę nerek, przyspiesza przemianę materii, usuwa toksyny i nadmiar wody z organizmu. Łagodzi nerwobóle, poprawia wzrok i dobrze wpływa na cerę. Z kolei bazylia (sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, beta-karoten, witaminy A, E, C i z grupy B) wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego, wykazuje działanie przeciwgorączkowe.
Sos chimichurri przepis II
Obowiązkowym składnikiem sosu chimichuri jest oregano (kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminy C, A, E i K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk), które było używane już w medycynie starożytnych Greków. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i uspokajające. Wspomaga prawidłowe trawienie, łagodzi kaszel i bóle zębów.
Aby sporządzić ten sławny sos argentyński, potrzebujesz pół szklanki oliwy z pierwszego tłoczenia, pęczek natki pietruszki, po pół pęczka bazylii i świeżego oregano, szalotkę, zieloną papryczkę chili, trzy ząbki czosnku, trzy łyżki soku z cytryny, łyżkę octu winnego oraz sól i świeżo zmielony czarny pieprz. Świeże zioła należy posiekać, czosnek pokroić na mniejsze kawałki. Z papryczki chili usuń nasiona i pokrój ją w paski, a szalotkę w kostkę. Zioła, czosnek, szalotkę i chili przełóż do blendera. Wlej połowę oliwy, ocet winny i sok z cytryny. Zmiksuj, po czym wlej pozostałą oliwę, dopraw solą i pieprzem. Miksuj na niskich obrotach przez kilka sekund.
Kurczak w sosie chimichurri
Pieczony kurczak przyrządzony z chimichurri jest przepyszny. Polecamy pieczenie w maśle chimichurri, a następnie podanie potrawy z sosem chimichurri. Potrzebne są do tego tradycyjne składniki na sos, 100 g masła oraz 1 kg filetu z piersi kurczaka czy udek lub po prostu cały kurczak.
Zaczynamy od przygotowania masła. W tym celu w malakserze rozdrabniamy natkę pietruszki, szalotkę oraz czosnek, a następnie dodajemy sok z cytryny, pół łyżeczki soli i szczyptę mielonego pieprzu. Miksujemy z miękkim masłem i płatkami papryczki chili na puszystą masę, którą smarujemy kurczaka, układamy go na blasze i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy w temperaturze 220 st. C przez 20-30 minut (całego kurczaka przez 20 minut w 220 st. C, a później przez godzinę w 180 st. C).
Podczas gdy kurczak się piecze, możesz przygotować sos chimichurri według receptury wskazanej powyżej. Polej kurczaka świeżym sosem chimichurri i podawaj z frytkami lub pieczonymi ziemniakami oraz sałatką z pomidorów oraz świeżego tymianku.