Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Książka – WINO Jak zostać znawcą | R. Kitowski, J. Klemm

Jak nie zagubić się przed sklepowym regałem z winami? Jak dobrać wino do potrawy? Jakiej odpowiedzi udzielić kelnerowi w restauracji kiedy pyta jakiego napijemy się wina? Wiadomo, że trening czyni mistrza i im więcej degustujemy tym większą mamy wiedzę o swoich preferencjach. Ale jeżeli potrzebujecie uzupełnić podstawową wiedzę o winach, o rodzajach szczepów, znanych regionach winiarskich, o tym czym kierować się przy wyborze wina w restauracji albo w sklepie – to ta książka jest dla Was. WINO JAK ZOSTAĆ ZNAWCĄ.

Autorzy Richard Kitowski i Jocelyn Klemm prostym językiem, w bardzo przystępny sposób opowiadają o napoju bogów – o winie. W książce WINO JAK ZOSTAĆ ZNAWCĄ wymieniają i opisują m.in. siedem szlachetnych szczepów (Chardonnay, Sauvignon blanc, Riesling, Cabernet sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah) ale i kilkanaście innych, których wpływ na światową produkcję win to zaledwie 20% jednak często są perełkami w swoich regionach (np. mój ulubiony Gruner veltliner czy Pinot gris).

 

W rozdziale o winiarskich regionach wymieniają wpływ miejsca (terrior) na smak wina – tu dowiecie się dlaczego Chardonnay z Nowego Świata (takim określeniem nazywa się wina z Ameryki Północnej, Południowej, Australii i Nowej Zelandii, a Stary Świat to Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego) różni się od tego z Francji. Już po samym kraju pochodzenia rozpoznacie jakiego smaku możecie spodziewać się po winie. W dużym uproszczeniu – im cieplejszy i bardziej słoneczny klimat tym więcej dojrzałych owoców (moreli, brzoskwiń, suszonych owoców) w smaku i zapachu wina. Im chłodniejszy region tym bardziej wyczuwalne są nuty cytrusowe a wina stają się bardziej mineralne.

 

W kolejnych rozdziałach poznacie tajniki degustacji i oceny wina – jego koloru, aromatu, bukietu i struktury (budowy), a nawet sposobu jego otwierania (korkociągów jest kilka rodzajów) czy tego w jakich kieliszkach podawać jakie wino oraz w jakiej temperaturze je serwować (temperatura pokojowa to nie dzisiejsze 22-25 stopni ale 18 – jak z francuskich Chateau:).

 

Na zakończenie nauczycie się doboru wina do posiłków oraz zasad poruszania się po etykietach na butelkach czyli jak radzić sobie w sklepie.

 

Z taką porcją wiedzy możecie zabłysnąć podczas kolacji w domu czy w restauracji:) Polecam.

 

WINO Jak zostać znawcą, Richard Kitowski, Jocelyn Klemm,

2011, Wydawnictwo RM,
222 strony,
cena około 30,00 zł