Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Już dzisiaj zmień te niezdrowe nawyki

Wszystko to co zjadasz w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, całego życia ma znaczenie. Każdy kęs, każdy łyk napoju przechodzi przez Twoje ciało i w nim zostaje – w postaci energii, składu Twoich komórek, tłuszczowych też. Tylko niewielka część nie jest potrzebna – ją wydalasz. Wiedząc to, już dzisiaj zmień te niezdrowe nawyki na inne – lepsze. Zadbaj o siebie.

Bo to od Twoich decyzji żywieniowych zależy Twoje zdrowie i samopoczucie. Tak samo jak od jakości paliwa lanego do baku Twojego samochodu zależy to, jak długo będzie sprawnie jeździł. Ale to już zapewne wiesz. Więc w końcu przestań się oszukiwać i zacznij jeść lepiej.

Post o zdrowym jedzeniu już napisałam. Inne o tej tematyce znajdziesz w tej zakładce. Tym razem będę Cię namawiać do zmiany kilku nawyków, którymi być może wciąż się oszukujesz. Że niby nie mają one wielkiego znaczenia. Mają!

Od nich zacznij zmiany.

.

Zmień te niezdrowe nawyki

.1. Przestań podjadać pomiędzy posiłkami

Mózg potrzebuje odebrać sygnał o tym, kiedy zaczynasz jeść oraz kiedy kończysz. Organizm potrzebuje wiedzieć, kiedy ma zabrać się za trawienie i metabolizowanie – w dużym skrócie.

Ciągłe podjadanie, chrupanie, skubanie mu w tym nie pomaga – nawet jeżeli cały dzień chrupiesz surową marchewkę. Wyznacz sobie 4,5 a może nawet 6 posiłków dziennie – w równych odstępach czasu co 3 – 3,5 godz. Niech śniadanie, obiad i kolacja będą większe a II śniadanie, podwieczorek i może jeszcze posiłek przed snem będą objętościowo mniejsze. Ilość posiłków będzie zależała od Twojego trybu życia. Pomiędzy nimi pij jedynie wodę, niesłodzone herbaty, kawę.

Zobaczysz z czasem, że jedząc regularnie:

  • nie będziesz czuł potrzeby podjadania
  • ograniczysz kompulsywne najadanie się z głodu
  • słodycze nie będą już tak przyciągały
  • będziesz lepiej kontrolować to co zjadasz – bo pojawi się potrzeba planowania
  • zanikną epizody osłabienia spowodowane zbyt długimi przerwani w jedzeniu
  • waga zacznie się normować

.

.2. Porzuć sztuczne słodziki

Producenci zapewniają, że po nich nie utyjesz, że są bezpieczne dla zdrowia. A Ty wciąż w to wierzysz i zajadasz się gumami do żucia, cukierkami, pastylkami do słodzenia kawy czy herbaty, które zawierają ukryty cukier.

A czy wiesz, że jak mózg dostanie sygnał SŁODKIE to spodziewa się również dostarczenia energii czyt. kalorii. Jeżeli ich nie dostanie, bo przecież sztuczne słodziki kalorii mają niewiele, to będzie od Ciebie domagał się więcej. Więcej jedzenia, więcej cukru, więcej kalorii.

A to już prosta droga do otyłości – właśnie przez sztuczne słodziki

.

.3. Nie słodź herbaty i kawy

Nie ma znaczenia czy słodzisz je białym cukrem, miodem, melasą czy aspartamem. Przestań to robić i poczuj wreszcie naturalny smak tych naparów. Docenisz ich zdrowotne właściwości.

Zdziwisz się jak świetnie smakują różne herbaty (polecam ten artykuł) i jak bogaty bukiet smaków ma kawa. A przy okazji wytniesz te kompletnie zbędne, słodkie kalorie ze swojego jadłospisu.

.

.4. Te dodatki do kanapek nie są dobrym pomysłem

Majonez zamiast masła? A może słodki sos balsamiczny jako kanapkowy dressing? Jeżeli często tak sobie dogadzasz i jednocześnie zmagasz się z nadmiarowymi kilogramami, to koniecznie porzuć te dodatki.

Pewnie, że są smaczne – w końcu albo mają za dużo tłuszczu (majonez) albo cukru (balsamico) a to właśnie te składniki są wzmacniaczami smaku. Ale jednocześnie wnoszą one do Twojego posiłku niepotrzebne dodatkowe kalorie. Zamiast nich przypraw swoje kanapki pieprzem, chilli a nawet posyp je cynamonem. Nie tylko podkręcisz ich smak ale i swój metabolizm.

.

.5. Alkohol tylko okazjonalnie

Jeżeli tłumaczysz sobie, że przecież jeden kieliszek czerwonego wina do kolacji to nic złego to się z tym zgodzę. Pod warunkiem, że pijesz go okazjonalnie – raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, a może raz na kwartał. A nie codziennie. Bo codziennie to przez taki kieliszek możesz nabawić się większej oponki albo w najgorszym wypadku marskości wątroby.

Co? Nie słyszałeś, że francuski paradoks ma też swoje drugie oblicze? Alkoholowe stłuszczenie wątroby, którego można się nabawić regularnie pijąc alkohol. U kobiet wystarczy 20g alkoholu etylowego dziennie – to jest właśnie 1 kieliszek wina. U mężczyzn 60g alkoholu etylowego dziennie.

Zmień te niezdrowe nawyki. Porzuć codzienne popijanie a zobaczysz jak szybko odzyskasz płaski brzuch i czystość myśli. Tak tak – nawet niewielka dawka alkoholu wpływa na mózg negatywnie.

.

.6. Rusz się

Zdrowy tryb życia to również regularny ruch. Wstań od komputera, zostaw pilota do TV. Wyjdź na spacer, idź pobiegać, wybierz się na siłownię lub zajęcia fitness. Wprowadź trochę ruchu do swojej codzienności – dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia.

.

P.S.

Jeżeli podjadanie jest Ci obce a słodycze jadasz okazjonalnie. Jeżeli czasami masz ochotę na słodką kawę lub herbatę z miodem a od święta zdarza Ci się wypić kieliszek wina – albo dwa, a może trzy. To ten artykuł nie jest dla Ciebie.

Ten artykuł jest dla wszystkich Tych, którzy wciąż uważają, że te małe „oszustwa” uchodzą płazem. Nie uchodzą. Wszystkie one zostawiają swój ślad w Twoim organizmie.

Ale przecież dobrze już o tym wiesz.

Więc zacznij już dzisiaj – zmień te niezdrowe nawyki.

.

Chętnym na zgłębianie tajemnicy nawyków polecam świetną książkę Charles’a Duhigg’a „Siłą nawyku. Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy to zmienić w życiu i biznesie.”
.

1 Discussion on “Już dzisiaj zmień te niezdrowe nawyki”