Gołąbki z nutką chili w otoczce z czerwonej kapusty
Gołąbki są potrawą uniwersalną, która pozwala zamienić proste składniki w efektowny obiad lub kolację na specjalne okazje czy zwykły dzień. W zależności od regionu przyrządzane są na różne sposoby. Najbardziej popularne są zawijane w liście kapusty, faszerowane ryżem i mielonym mięsem, z sosem pomidorowym lub grzybowym. Gołąbki spotyka się w restauracjach na całym świecie, gdzie sporządzane są według lokalnych receptur. Przyrządź oryginalne danie w swoim domu i zaskocz rodzinę i przyjaciół egzotyką na talerzu.
Spis treści
Gołąbki to tradycyjne danie żydowskie nazywane holiszkes, które nadziewa się klopsikami mięsnymi i polewa słodko-kwaśnym sosem pomidorowym. Tak naprawdę nie wiadomo, komu Polacy zawdzięczają obecność tej potrawy w swojej kuchni. Podobno najpierw przyrządzano je na kresach wschodnich.
Gołąbki przepis klasyczny
Oprócz śladów żydowskich w recepturach odnaleźć można wpływy tureckie i ormiańskie. W XIX-wiecznych książkach kucharskich znajdujemy wzmianki o kapuście faszerowanej z kaszą jaglaną, kiszoną kapustą i mięsem z gęsi. We współczesnej kuchni polskiej kapusta faszerowana i gołąbki to różne potrawy. Dania z faszerowanych liści kapusty popularne są również w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Białorusi, Rosji, Niemczech, Szwecji czy Finlandii. W Armenii, Gruzji oraz w krajach bałkańskich faszeruje się liście winorośli.
Do gołąbków można wykorzystać nie tylko kapustę białą, ale również włoską czy czerwoną. Możemy użyć mieszaniny różnych rodzajów mięs, a zamiast ryżu kasze. Duszone lub pieczone w wywarze o różnym smaku najlepiej smakują na drugi i trzeci dzień. Ta uniwersalna potrawa w klasycznym wydaniu jest prosta do wykonania. Najtrudniejsze jest oddzielenie liści kapusty, by tworzyły opakowanie dla farszu.
Klasyczne gołąbki w sosie pomidorowym robione są z kapusty włoskiej, której liście należy zagotować, by nadawały się do zawijania. Na farsz składa się mięso mielone wymieszane z surowym jajkiem, pokrojoną w kostkę cebulą oraz gotowanym ryżem. Gołąbki z kapusty włoskiej trzeba szczelnie zawinąć, by liście dokładnie otaczały farsz z każdej strony. Początkujący kucharze mogą pomóc sobie obwiązywaniem gołąbków nitką, aby nie rozpadły się podczas gotowania.
Gołąbki w innych wersjach
Wielu smakoszy mają gołąbki bez zawijania zwane leniwymi. Receptura przypadnie do gustu szczególnie młodym kucharzom, gdyż została obmyślona tak, aby wyeliminować komplikacje przy zawijaniu farszu. W tym przepisie kapustę sieka się i miesza z pozostałymi składnikami, a następnie formuje je w kotleciki.
Dość popularne są gołąbki z kapusty pekińskiej, które można przygotować w wersji tradycyjnej lub bez zawijania. W kresowych przepisach spotykamy gołąbki w liściach kiszonej kapusty. Ciekawym pomysłem są pieczone gołąbki z piekarnika. Są zarumienione, soczyste i głębokie w smaku.
We współczesnej kuchni pojawiła się wersja gołąbków wegetariańskich. W miejsce mięsa wypełnia się je większą ilością warzyw i pieczarkami, a często soczewicą i mieszanką kasz zamiast ryżu. Popularne są także gołąbki z ziemniakami.
Jaka kapusta do gołąbków
W kuchni polskiej najpopularniejszą wersją potrawy są gołąbki z kapusty białej. Dla fanów łagodnych dodatków poleca się kapustę włoską. Sprawdzą się również kapusta pekińska oraz czerwona. Jednym z najbardziej polecanych gatunków kapusty jest coolwrap. Liście w jej główce ułożone są dość luźno, co pozwala na ich ściąganie z krótkiego głąba nawet bez sparzania kapusty.
Na początku z kapusty białej należy pozbyć się liści znajdujących się na wierzchu. Często są zgrubiałe, gorzkie lub uszkodzone. Najlepiej sprawdzi się średniej wielkości główka. Kapusta nie może być zbyt zbita, gdyż w takim przypadku nawet wcześniejsze obgotowanie jej nie pomoże przy odrywaniu liści. Kapustę myjemy oraz wycinamy ze środka głąb.
W dużym garnku przygotowujemy osolony wrzątek, opcjonalnie zamiast soli można użyć cukru. Kapustę umieszczamy we wrzątku tak, by była całkowicie przykryta wodą. Gotujemy na małym ogniu około 7-9 minut. W czasie gotowania obracamy ją kilka razy. Sprawdzamy, czy jest gotowa, naciskając palcem na liście. Powinny uginać się.
Gołąbki w czerwonej kapuście
Aby sporządzić gołąbki z czerwonej kapusty z nutką chili, potrzebujesz dużą czerwoną kapustę, 250 g kaszy jęczmiennej, litr bulionu warzywnego, dwie cebule, marchewkę, dwie łodygi selera naciowego, trzy łyżeczki kolendry, 200 g pieczarek, 100 ml białego wina, pół łyżeczki chili, 200 ml śmietanki 36 proc., pół pęczka świeżej kolendry oraz sól i olej do smażenia.
Na wstępie liście kapusty parzymy we wrzącej wodzie. Cebule, marchewkę i seler siekamy w drobną kostkę. Ziarna kolendry rozgniatamy w moździerzu, pieczarki kroimy w ćwiartki. Jedną cebulę podsmażamy na patelni na rozgrzanym tłuszczu. W dużym garnku podsmażamy na oleju marchewkę, dodajemy cebulę i energicznie mieszamy. Na patelnię, gdzie smażyła się cebula, wrzucamy pieczarki. Smażymy, od czasu do czasu mieszając. Solimy smażącą się marchewkę z cebulą, a następnie dodajemy do garnka seler i całość mieszamy.
Do patelni z cebulą i grzybami wlewamy białe wino, dodajemy chili. Gdy wino odparuje z patelni, wlewamy 200 ml śmietanki, mieszamy i sporządzamy sos. Do garnka z podsmażonymi warzywami dodajemy utartą kolendrę. Gdy uzyska odpowiednią konsystencje, zdejmujemy z ognia. Do garnka z warzywami dodajemy pół litra bulionu oraz 200 g kaszy, gotujemy osiem minut, a po zdjęciu z ognia przykrywamy garnek, czekając aż kasza napęcznieje.
Napęczniałą kaszą z warzywami faszerujemy liście kapusty, formując gołąbki. W patelni doprowadzamy do wrzenia 300 ml bulionu warzywnego, układamy w nim gołąbki i dusimy pod przykryciem ok. 15 minut na słabym ogniu. Duszone gołąbki podajemy z sosem pomidorowym i posiekaną kolendrą.