Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Do jakich dań pasuje młoda kapusta zasmażana?

Wyobraź sobie talerz, a na nim rumiany kotlet schabowy z młodymi ziemniaczkami oraz młodą kapustą zasmażaną z boczkiem i koperkiem… Pycha? To danie spędza sen z oczu niejednemu smakoszowi polskich potraw narodowych. Jakkolwiek jedzenie przed snem jest niezdrowe, polecamy szczególnie sezonowe specjały naszej kuchni. Potrawa dziś przez nas rekomendowana gości na polskich stołach odkąd tylko główki młodej kapusty pojawią się na rynku i w warzywniaku. Przepyszny, wiosenny dodatek do dań, ale także jako samodzielne danie. Zapraszamy!

Kapusta zasmażana z młodej kapusty to jedno z wiosennych dań, które znamy od dzieciństwa. Świetnie smakuje z dodatkami (koperkiem, cebulką, szczypiorkiem, pomidorami, pieczarkami), znakomicie łączy się z potrawami mięsnymi. Możemy ją podawać z grubymi smażonymi talarkami ziemniaczanymi lub po prostu z kromką chleba. Młoda kapusta jest nie tylko pyszna, ale szybko się gotuje. Dostarcza przyjemności kubkom smakowym, ale też cennych witamin i błonnika.

Jak ugotować młodą kapustę zasmażaną

Gotowanie młodej kapusty wydaje się być wyjątkowo proste, ale to pozór. Jakże łatwo zepsuć jej smak, jeśli nie będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Aby kapusta pozostała delikatna i zachowała swój charakterystyczny smak, nie możemy jej gotować zbyt długo. Wiele też zależy od tego, jak ją doprawimy. Prezentujemy prosty przepis na młodą kapustę zasmażaną.

Przyrządzanie rozpoczynamy od usunięcia uszkodzonych liści z wierzchu główki. Następnie drobno ją kroimy lub szatkujemy, zalewamy wodą lub bulionem. Dusimy 15- 20 minut do miękkości wraz z listkami laurowymi i dopiero wtedy ją doprawiamy solą, pieprzem, cukrem oraz sokiem z cytryny, masłem, szczypiorkiem i koperkiem. Są tacy, którzy dodają wodę z ogórków, inni zaś traktują przecierem pomidorowym lub pomidorami z puszki. Zgroza!

Przepis na młodą kapustę zasmażaną z boczkiem

Młoda kapusta zasmażana z boczkiem i koperkiem zwana jest również kapustą po wójtowsku. Aby ja przyrządzić, potrzebujesz 500 g młodej kapusty, łyżeczkę cukru, 200 ml wody lub bulionu, łyżkę soku z cytryny, ok. 200 g boczku wędzonego, łyżkę masła, czubatą łyżkę mąki pszennej, pęczek koperku oraz sól i pieprz do smaku.

Z główki kapusty usuwamy uszkodzone wierzchnie liście, myjemy i osuszamy. Następnie kapustę kroimy na ćwiartki, usuwamy głąb, a resztę szatkujemy na paski o grubości ok. 0,5 cm. Pokrojoną kapustę wrzucamy do garnka, zalewamy wodą lub bulionem, dodajemy szczyptę soli, pieprzu i łyżeczkę cukru, mieszamy. Po doprowadzeniu do wrzenia odkrywamy garnek na ok. dwie minuty, żeby ulotniły się olejki o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli o tym zapomnimy, potrawa może być gorzkawa.

Młoda kapusta zasmażana do słoików

Po tym krótkim epizodzie bez pokrywki gotujemy kapustę pod przykryciem na małym ogniu do miękkości przez ok. 8 minut. Co jakiś czas mieszamy, uważając by się nie rozgotowała. Na koniec dodajemy sok z cytryny i ponownie mieszamy. W czasie, gdy kapusta się gotuje, kroimy boczek w kostkę ok. 0,5 cm, a następnie wrzucamy na rozgrzaną patelnię i smażymy ok. 5-7 minut na małym ogniu do zarumienienia.

Do boczku wraz z wytopionym z niego tłuszczem dodajemy łyżkę masła, czekamy aż się roztopi, a następnie łyżkę mąki pszennej i cały czas mieszając robimy zasmażkę. Gdy już lekko zbrązowieje, dodajemy 2-3 łyżki wody z ugotowanej kapusty i ponownie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Zawartość patelni przelewamy do garnka z kapustą, mieszamy i gotujemy. Na koniec dodajemy posiekany koperek, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, po czym gotujemy jeszcze na małym ogniu przez trzy minuty. Jeżeli gorącą kapustę przełożymy do wyparzonych słoików i poddamy pasteryzacji przez 15 minut, będziemy mogli cieszyć się potrawą nie tylko wiosną.

Jak zrobić młodą kapustę zasmażaną ze śmietaną

Ciepła młoda kapusta zasmażana ze śmietaną może być wspaniałym dodatkiem do mięsa, ziemniaków czy kaszy. Do tej sytej potrawy potrzebujesz główkę młodej kapusty, cebulę, dwie łyżki masła, 250 ml śmietany kremówki oraz sól i pieprz do smaku. Na wstępie młodą kapustę myjemy i kroimy na cienkie paski. W dużym garnku na średnim ogniu rozgrzewamy masło, dodajemy posiekaną cebulę i smażymy aż zeszkli się.

Dodajemy pokrojoną kapustę do garnka. Smażymy od czasu do czasu mieszając aż kapusta zmięknie i lekko zezłoci się. Doprawiamy kapustę solą i pieprzem do smaku (może być również liść laurowy czy kminek), wlewamy śmietanę do garnka i dokładnie mieszamy, aby śmietana równomiernie pokryła kapustę. Dusimy kapustę na małym ogniu przez ok. 10 minut aż smaki się połączą.

Surówka z młodej kapusty zasmażana

Z potrawami mięsnymi świetnie komponuje się surówka z młodej kapusty, do której potrzebujesz pół główki średniej młodej kapusty, pół pęczka koperku, dwie małe cebulki dymki ze szczypiorem, dwie łyżki oliwy, trzy łyżki soku z cytryny, łyżeczkę cukru oraz pieprz i sól do smaku.

Na wstępie drobno szatkujemy kapustę, solimy ją i odstawiamy na bok na około 20 minut. Po tym czasie dokładnie odciskamy kapustę z puszczonych soków, drobno siekamy koperek, szczypiorek i cebulkę. Do miski z kapustą wrzucamy koperek, dymkę, oliwę, sok z cytryny oraz cukier. Mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, po czym odstawiamy do lodówki na minimum 20 minut, by smaki się przegryzły. Najsmaczniejsza kapusta jest po około godzinie, ale są smakosze, którzy uważają, że tak przygotowaną kapustę trzeba podsmażyć kilka minut, najlepiej w towarzystwie wędzonego boczku.