Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Zbożowe śniadanie na 5 sposobów – na słodko

Owsianki, jaglanki, gryczanki a także ryż i kaszka kukurydziana. To one najczęściej goszczą na moim śniadaniowym stole. Tak – lubię śniadania na słodko. Dzisiaj mam dla Was listę moim ulubionych opcji na zbożowe śniadanie (o plackach napiszę innym razem). Korzystajcie z niej dla smaku i dla zdrowia.

Zboża

Od kiedy Homo Sapiens wyruszył w drogę na północ (z Afryki) nauczył się zbierać a następnie sadzić i modyfikować zboża. Nie mówię tu o GMO ale o naturalnej selekcji ziaren i krzyżowaniu bardziej wydajnych roślin z tej grupy. Pszenica jest zbożem modyfikowanym najdłużej w historii ludzkości. Za to dzisiejsza kukurydza kojarzona jest przeważnie z modyfikacją genetyczną (GMO). Ale do zbóż zaliczamy również:

  • ryż – drugie najbardziej popularne na świecie zboże pod względem wielkości produkcji (na pierwszym miejscu jest kukurydza a na trzecim pszenica)
  • jęczmień
  • sorgo
  • proso
  • żyto i pszenżyto
  • pszenica orkisz
  • i kilka innych, o których przeczytacie na Wiki (link)

Do zbóż niektórzy zaliczają również kasze – grykę, komosę oraz kilka innych wspomnianych w podlinkowanym wpisie na Wiki. Ja gryczankę wrzuciłam do niniejszego artykułu.

Jeżeli interesują Was informacji o składnikach w różnych, naturalnych płatkach zbożowych to znajdziecie je pod tym linkiem.
.

Zbożowe śniadanie w kilku wersjach

.1. Owsianki

To moja ulubiona opcja na śniadanie. Nie liczyłam ile owsiankowych przepisów już tu wrzuciłam ale o owsiankach na blogu piszę najczęściej. Nie tak dawno, w jednym artykule, zebrałam dla Was 10 smacznych opcji na płatki owsiane. Bo owsianka wcale nie musi myć nudnym, bez smaku śniadaniem. Wręcz przeciwnie – dodając do niej przyprawy, nasiona i orzechy, ulubione owoce i smakowe napoje roślinne możecie uzyskać niebanalne śniadanie. Nawet jedząc owsiankę codziennie – tak jak to i u mnie bywa.

zbożowe śniadanie

.

.2. Jaglanka i pudding jaglany

Pudding jaglany z daktylami albo ten pomarańczowy (na zdjęciu poniżej) to smaczna opcja na śniadanie dla każdego. Wiem, że Wasze dzieciaki też się nimi zajadają.

zbożowe śniadanie pudding jaglany

.

.3. Ryż na słodko

Jak zostanie Wam nadmiar ryżu z obiadu lub kolacji to koniecznie wykorzystajcie go do śniadania. Wystarczy z rana zalać go mlekiem (u mnie w wersji roślinnej), dodać ulubione owoce i podkręcić smak prażonymi płatkami migdałów. Oto link do całego przepisu.

Słodkie śniadanie możecie przygotować również z ryżem brązowym a nawet czarnym. Dlatego lubię zbożowe śniadania – za prostotę i niebanalne smaki.

zbożowe śniadanie z ryżem

.

.4. Pudding gryczany

Nie będę ukrywać – nie przepadam za jasną kaszą gryczaną. Nie lubię jej mdłego smaku i tego jak się skleja. Jedyną opcją na zjedzenie jasnej gryki jest dla mnie pudding gryczany podkręcony bananami i słodkimi dodatkami.

zbożowe śniadanie pudding gryczany

.

.5. Kaszka kukurydziana w kilku wersjach

Za to kaszkę kukurydzianą upodobałam sobie w wersji na ciepło i na zimno. Nie wymaga długiego gotowania ale niestety ciągłego mieszania (żeby się nie przypaliła). Od czasu do czasu stoję dla niej przy garze i mieszam. A później zajadam się nią przez kilka kolejnych dni.

zbożowe śniadanie kaszka kukurydziana

.

W Wy jakie zboża najchętniej jadacie na śniadanie? Dajcie znać na grupie na FB.