Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Mus z awokado i pomarańczy

Już samo połączenie tłustego awokado ze słodkim bananem wystarczy aby powstał smaczny i zdrowy deser. A dodanie do nich aromatycznej pomarańczy sprawi, że ten mus z awokado i pomarańczy na stałe zagości w Waszych domach.

Od początku

Owoce

Do tego deseru będą Wam potrzebne dojrzałe owoce. Tak – awokado też zaliczane jest do owoców. Wybierajcie awokado z miękką skórką i łatwo wyciąganym ogonkiem. Takie będzie gotowe do zjedzenia. A co do bananów to cóż – im będą miały więcej brązowych plamek tym będą bardziej dojrzałe i tym samym słodsze. Z pomarańczą poradzicie sobie bez problemu. Polecam wybierać słodkie pomarańcze z cienką skórką. Więcej o dojrzewaniu owoców owoców przeczytacie w tym oto wpisie.

Urządzenie

Do miksowania składników polecam użyć robota kuchennego z ostrzem w kształcie litery S. Takie połączy owoce w gładki mus – szczególnie miąższ z pomarańczy. Możecie użyć też robota ręcznego. W tym przypadku, przed miksowaniem, rozgniećcie  owoce widelcem a zamiast miąższu z pomarańczy wyciśnijcie tylko sok.  
Nie polecam do miksowania używać blendera kielichowego. Mus wychodzi gęsty i blender może sobie z nim nie poradzić.

Mus z awokado i pomarańczy – składniki na 1 porcję

  • 1 banan
  • 1/2 awokado
  • miąższ z 1 pomarańczy – zawiera cenny błonnik
  • skórka otarta z połowy pomarańczy
  • 1 czubata łyżka gorzkiego kakao

Mus z awokado i pomarańczy – przygotowanie

  1. Banana obierzcie i podzielcie na kawałki
  2. Awokado przekrójcie wzdłuż na pół. Jedną połówkę wykorzystacie do musu a drugą, razem z pestką, przełóżcie do szczelnego pojemnika i przechowajcie w lodówce. Tak przetrwa spokojnie 1 dzień. Możecie wykorzystać ją do innych dań
  3. Pomarańczę dokładnie umyjcie i zetrzyjcie skórkę z połowy owocu. Tylko ciemną część, biała jest gorzka. Następnie obierzcie pomarańczę
  4. Przełóżcie banana, połówkę awokado i pomarańczę do robota. Dodajcie do nich pomarańczową skórkę i gorzkie kakao
  5. Zmiksujcie wszystko na gęsty, kremowy mus

Podawajcie z prażonymi płatkami migdałów.

Uwagi na koniec

Lojalnie Was tutaj ostrzegę. Ten deser niesie w sobie całkiem sporą ilość kalorii. Jeden banan może mieć nawet 200 kcal a połówka awokado 160 kcal. Dlatego polecam wykorzystać w tym przepisie całą pomarańczę z uwagi na zawarty w niej błonnik.

Mus z awokado i pomarańczy

Jeżeli będziecie mieli pytania to piszcie je via FB.

.
.
.