Błyskawiczne placki owsiane – wersja wegańska
Już szybciej się nie da. Przygotowanie tych placków zajmie Wam kilka minut. Pięć na miksowanie ciasta w blenderze kielichowym i kolejne kilka minut na smażenie. A ten zapach, ten smak!! Od dzisiaj placki owsiane na stałe zagoszczą w Waszych domach.
Spis treści
Ich przygotowanie jest wręcz banalnie proste i do tego ekspresowe. A przecież szczególnie rano każda minuta ma znaczenie.
Placki możecie usmażyć również wieczorem i kolejnego dnia zabrać do pracy albo do szkoły. Ze świeżym owocem – jabłkiem, gruszką, nawet bananem – będą dobrą opcją na pierwsze lub drugie śniadanie.
Do przygotowania placków potrzebna Wam będzie patelnia z nieprzywierającą powłoką oraz blender kielichowy o mocnym silniku. Taki zmieli nasiona siemienia lnianego na miazgę. Nie polecam kupować mielonego siemienia. Te małe nasionka bardzo szybko się utleniają i już po około 20 minutach od zmielenia tracą cenne składniki odżywcze – w tym kwasy omega-3.
W przepisie nie użyłam mąki, jajek, soli ani cukru. Dzięki temu placuszki wyszły bardzo soczyste, delikatne w smaku, wręcz słodkie. I oczywiście o wiele zdrowsze bez wspomnianych składników.
.
Placki owsiane – składniki na około 13 -14 placuszków
- 1 szklanka roślinnego mleka – szukajcie takiego bez dodatku cukru
- 1 szklanka płatków owsianych
- 1 banan
- 1 łyżka siemienia lnianego – w nasionkach
- 2 łyżki oleju rzepakowego – rafinowanego
- kilka kropli aromatu waniliowego lub 1/2 łyżeczki cynamonu (opcja)
.
Placki owsiane – wykonanie
- W blenderze kielichowym zmiksujcie wszystkie składniki. Ciasto wyjdzie lekko gęste ale wciąż lejące
- Na rozgrzaną patelnię nakładajcie ciasto łyżką i forujcie małe placuszki
- Ich czas smażenia zleżeć będzie od temperatury na patelni ale jak spód zacznie się lekko dymić przekładajcie placki na drugą stronę. Smażenie po 5-6 sztuk na patelni zajęło mi około 7-8 minut
Placki możecie zjeść same – są rewelacyjne. Albo podajcie je z dżemem, powidłami, świeżymi owocami, miodem.
.
Smacznego i na zdrowie
.
Na tym zdjęciu widzicie placki owsiane z dżemem z truskawek, które zostały mi po zrobieniu nalewki truskawkowej. Truskawki podsmażyłam z kilkoma łyżkami miodu i jeszcze gorące przełożyłam do słoików a potem zagotowałam. Dżem w smaku jest bardzo charakterystyczny. Nie wiem ile zostało w nim procentów z nalewki:)
.
.
.
.
wygląda wręcz przepysznie! 🙂
Dziękuję:)
Bardzo smaczne! Wypróbowałam i jestem mega zadowolona 🙂
Pozwolę sobie odrobinę zmodyfikować i odtworzyć. Wygląda przepysznie!