Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Warszawa – TOP 5 miejsc na kawę

Oto kolejny subiektywny i bardzo osobisty ranking. Tym razem listę TOP 5 miejsc na kawę skomponował M a znalazły się na niej kawiarnie, które w swojej ofercie mają chemex, drip, syphon, aeropress czyli tzw. „trzecią falę” w parzeniu kawy, alternatywę do sieciówek oferujących napoje kawowe. Skąd ta nagła fascynacja kawowymi alternatywami? Ze znudzenia monotonią smaków wszędzie takiego samego espresso, z ewolucji od picia latte kilka lat temu do podwójnego espresso obecnie, z chęci smakowania bogactwa smaków kawy Speciality (wyselekcjonowanych, ręcznie zbieranych ziaren, wypalanych w małych palarniach), wreszcie z pasji do smaku dobrze zaparzonego i podanego napoju. 

Alternatywne parzenie kawy pozwala na uwolnienie ukrytych w kawie aromatów i smaków – owoców cytrusowych, malin, truskawek, jagód. Wprawiony w obsłudze chemex’u, dripa, syphonu barista może zaparzyć napój ciemny, gęsty, o wyraźnym body lub jasny jak herbata i delikatny w smaku.

TOP 5 miejsc na kawę

Poniżej umieszczam listę TOP 5 miejsc na kawę dla M i wino dla mnie (po kilku latach picia espresso rok temu musiałam porzucić picie kawy – teraz zadowalam się jej wąchaniem lub zamawiam cascarę no i oczywiście wino – moją kawę i deser w jednym:) Lista już standardowo została ułożona alfabetycznie:
Kawiarnia jest częścią studia fotograficznego. Czekając na wywołanie zdjęć zjecie tu granolę, ciasta, owocowe galaretki i kanapki oraz napijecie się kawy parzonej w drip’ie czy chemex’ie. Polecam zamówienie cascary – napoju parzonego z łupin nasion kawy – szczególnie latem jest bardzo orzeźwiający. Lokal już wcześniej opisałam tutaj.
ul. Lwowska 2a/5, Warszawa Śródmieście
cascara podana na zimno z lodem – pyszne orzeźwienie
TOP 5 miejsc na kawę
II. Filtry Cafe
 
To weteran w alternatywnym parzeniu kawy i krzewieniu tej metody jej podawania. Już od 7 lat promuje małe plantacje z Kenii, Etiopii, Kostaryki oraz polskie palarnie kawy. Zatrzymajcie się tu w drodze do pracy lub szkoły a w weekend wpadnijcie na kawę w trakcie spaceru.
ul. Niemcewicza 3, Warszawa Ochota
W gastronomicznym tyglu Warszawy, na skrzyżowaniu Poznańskiej i Wilczej ulokował się Leniviec – zjecie tu śniadania, lunch a nawet kolację, napijecie się wina i posmakujecie egzotycznych koktajli a smakosze kawy do wyboru będą mieli drip, aeropress i chemex. Na kawę wpaść możecie też do siostry Lenivca – Skandalu na Sienkiewicza.
Leniviec – ul. Poznańska 7, Warszawa Śródmieście
Skandal Bistrobar (ZAMKNIĘTY) – ul. Sienkiewicza 4, Warszawa Śródmieście
IV. Ministerstwo Kawy
Kolejny warszawski weteran specjalizujący się w alternatywnym parzeniu kawy i promowaniu jej picia. Tutejszy barista doradzi Wam w wyborze kawy i sposobie parzenia tak aby wydobyć aromat i smak, którego szukacie – głęboki i mocny a może delikatny z nutami owoców? Zapytajcie się baristy co poleca. Do kawy zamówicie ciacho, koktajl a może lampkę wina?
ul. Marszałkowska 27/35, Warszawa Śródmieście,
TOP 5 miejsc na kawę
 
V. Secret Life Cafe
Kawiarnia ulokowana przy Teatrze Komedia, w zaciszu żoliborskiego osiedla. Serwująca ciasta, koktajle, wino i oczywiście kawę. Zamówicie kawę z dripa, kieliszek wina, usiądźcie w ogródku i cieszcie się ostatnimi ciepłymi dniami tego roku:) W sąsiedniej Ósmej Kolonii możecie zjeść przepyszny wegański lunch – miejsce opisałam tutaj.
ul. Słowackiego 15/17, Warszawa Żoliborz
TOP 5 miejsc na kawę
P.S.
Nie bójcie się eksperymentować, zamówcie którąś z alternatyw i rozkoszujcie się czystym aromatem oraz smakiem dobrej kawy. Tylko niech Was nie korci posłodzić ją lub dodać mleka – zepsujecie cały efekt. Mam nadzieję, że ta lista TOP 5 miejsc na kawę zachęci Was do spróbowania kawowej alternatywy.
1 Discussion on “Warszawa – TOP 5 miejsc na kawę”