Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Amsterdam – gdzie na kawę w Amsterdamie

Amsterdam to raj dla smakoszy kawy – szczególnie zwolenników kawowej alternatywy – dripa, aeropressu, chemexu. Chociaż podczas naszego krótkiego wypadu do stolicy Holandii nie udało nam się dotrzeć na organizowany wówczas Festiwal Kawy to pobyt wykorzystaliśmy na odwiedzenie kilku kawiarni i zarazem palarni kawy. Poniżej umieszczam listę polecanych przez nas miejsc z krótkim opisem tego co możecie tam zastać – a na zakończenie wrzucam mapę ich lokalizacji. Zapraszam na kawę w Amsterdamie.

Pamiętajcie tylko, że większość lokali czynne jest do 17:00, maksymalnie do 18:00. Sprawdźcie na FB zanim wybierzecie się na kawę. Pod adresami umieściłam linki do stron.

Amsterdam na kawę

 
1. Lot Sixty One Coffee Roasters (do niej trafiliśmy w pierwszej kolejności) to malutka kawiarnia i zarazem palarnia kawy. Na miejscu możecie zamówić kawę z dripa lub ekspresu ciśnieniowego oraz zaopatrzyć się w świeżo palone ziarna do domu. Sympatyczna obsługa doradzi co wybrać jak tylko podzielicie się z nią Waszymi preferencjami. Warto zapytać o to co aktualnie jest w kawowym menu i jakie parzenie wydobędzie z ziaren pożądane smaki:) Koniecznie zabierzcie ziarna do domu – do ekspresu ciśnieniowego lub przelewowych metod parzenia. Ceny za opakowanie nie odbiegają od tych w Polsce (10,00 EUR za paczkę)
ul. Kinkerstraat 112
więcej informacji na Facebook

 

na kawę
 
 
2. Headfirst Coffee Roasters mieszcząca się niedaleko Noordermarkt to kolejna malutka palarnia i kawiarnia – tłoczno tu bardzo ale warto poczekać na filiżankę palonej i parzonej na miejscu kawy. My zaopatrzyliśmy się dodatkowo w opakowanie pysznej Burundi – to taka nasza pamiątka z Amsterdamu:)
ul. Westertraat 150
więcej informacji na Facebook
na kawę

3. Screaming Beans – to dwa lokale. Pierwszy to niewielki coffee bar przy ul. Hartenstraat 12 – wiecznie zatłoczony. Zamówcie kawę na wynos i udajcie się na spacer wąskimi uliczkami centrum Amsterdamu.
Drugi lokal to restauracja fine dining serwująca menu degustacyjne oraz pojedyncze dania wybierane z tegoż menu. O wrażeniach z kolacji w Screeming Beans napiszę wkrótce. To co pewne to zamówcie tu kawę – koniecznie z dripa i niech Was nie zdziwi, że dostaniecie do stolika filiżankę z jeszcze przesączającą się kawą przez drip’owy filtr.Screaming Beans – coffee bar – ul. Hartenstraat 12
Screaming Beans – restauracja – ul. Eerste Constantijn Huygensstraat 35
więcej informacji na Facebook
na kawę
 
4. KOKO Coffee & Design – mieszcząca się w samym centrum Amsterdamu, na przeuroczej ulicy Oudezijds Achterburgwal to kawiarnia i sklep z odzieżą. Aż miło posiedzieć tu na zewnątrz z widokiem na kanał  i cieszyć się promieniami słońca odbijającymi się od pięknie utrzymanych kamienic. Zamówcie kubek kawy i cieszcie się chwilą odpoczynku w zwiedzaniu miasta.
ul. Oudezijds Achterburgwal 145
więcej szczegółów na Facebook 
na kawę

5. Trakteren Koffie – z wielkim social stołem i pomieszczeniem w głębi, w którym przygotowywane są m.in. ciasta (możecie je skosztować w kawiarni). Ale Trakteren to również sklep z czekoladami sprowadzanymi z różnych zakątków świata. I choć w tym miejscu kawa najmniej nas zachwyciła w porównaniu z innymi odwiedzonymi lokalami to polecamy miejsce dla sporego wyboru czekolad i narzędzi do parzenia kawy.

ul. Jan Pieter Heijestraat119A
Facebook

 

na kawę6. Brazuca Coffee – w tym miejscu podawana jest wyłącznie brazylijska kawa i chociażby dla niej warto udać się tu na kawową degustację. Lokal posiada ziarna kawy speciality – my zamówiliśmy parzone z dripa. Będąc na Albert Cuyp Market wstąpcie do Brazuca – to dosłownie kilka minut na pieszo. A vis a vis przy Ceintuurbaan 282-284 znajdziecie Coffee& Coconuts – nam już niestety nie starczyło czasu na jej odwiedzenie.

ul. Ferdinand Bolstraat 113 (róg z Ceintuurbaan)

Facebook

na kawę

7. Filter – tu trafiliśmy przez przypadek idąc do Centrum Nauki NEMO. To przesympatyczna kawiarnia z ciekawym wyborem owocowych koktajli, organicznych ciastek i batonów raw – no i oczywiście kawy. Jak już zapędzicie się w te rejony Amsterdamu koniecznie tu wstąpcie.

ul. Valkenburgerstraat 124
Facebook

 

na kawę

 

A na koniec mapa i jeszcze dłuższa lista kawiarni – zaczerpnięta z informatora The Amsterdam Coffee Festival 2015

na kawę

 

na kawę

 

Teraz już wiecie gdzie się wybrać na kawę w Amsterdamie.