Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak poziom prolaktyny wpływa na apetyt i figurę?

Prolaktyna, hormon odpowiedzialny za laktację u kobiet, może mieć wpływ nie tylko na zdolność organizmu do produkcji mleka, ale także na apetyt i figurę. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na związku między poziomem prolaktyny a regulacją wagi ciała oraz kontrolą apetytu.

Co to jest prolaktyna?

Prolaktyna, znana również jako hormon luteotropowy (LTH), jest peptydowym hormonem wytwarzanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Głównym celem prolaktyny jest stymulowanie gruczołów piersiowych do produkcji mleka po porodzie. Oprócz tego prolaktyna odgrywa rolę w regulacji funkcji jajników i jąder. Poziom prolaktyny w organizmie wzrasta podczas snu, w ciąży, podczas laktacji oraz w odpowiedzi na stres, spadek poziomu glukozy we krwi i wysiłek fizyczny.

Hiperprolaktynemia – przyczyny i objawy

Hiperprolaktynemia to stan, w którym poziom prolaktyny we krwi jest podwyższony. Najczęstszą przyczyną hiperprolaktynemii jest obecność guza przysadki mózgowej wydzielającego prolaktynę. Istnieją jednak również inne czynniki mogące przyczyniać się do wzrostu poziomu prolaktyny, takie jak choroby podwzgórza, urazy głowy, zaburzenia funkcji tarczycy, niewydolność nerek, marskość wątroby oraz działanie stymulujące inne hormony, takie jak estrogeny lub TSH. Wysokotłuszczowa i wysokobiałkowa dieta, niektóre używki (alkohol, palenie papierosów) oraz niektóre leki również mogą wpływać na poziom prolaktyny.

Objawy hiperprolaktynemii mogą się różnić w zależności od płci i wieku pacjenta. U kobiet nieciężarnych występują niekiedy: niepłodność, nieregularne miesiączki, nadprodukcja mleka przez gruczoły sutkowe i bolesne obrzmienie piersi. U mężczyzn: mlekotok, ginekomastia (powiększenie gruczołów sutkowych) oraz problemy z potencją. Guzy przysadki mózgowej mogą również powodować bóle głowy i ograniczenie pola widzenia.

Wysoki poziom prolaktyny a apetyt

Wysoki poziom prolaktyny może wpływać na apetyt i kontrolę wagi ciała. Istnieje wiele badań sugerujących, że nadmiar prolaktyny może prowadzić do zwiększonego apetytu i jedzenia, zwłaszcza wysokokalorycznych pokarmów. Jednak mechanizm tego związku nie jest jeszcze w pełni zrozumiany. Prawdopodobnie prolaktyna oddziałuje na obszary mózgu odpowiedzialne za regulację apetytu, takie jak podwzgórze i jądro samotne, co może prowadzić do wzrostu łaknienia.

Wysoki poziom prolaktyny a figura

Wiele osób zauważa zależność między wysoką prolaktyną a tyciem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jej wyższy poziom może wpływać na figurę poprzez zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha. Badania wykazały, że nadmiar prolaktyny może wpływać na stymulację komórek tłuszczowych do wytwarzania większej ilości lipidów, co prowadzi do odkładania się tłuszczu w organizmie. Otyłość brzuszna, znana również jako otyłość typu jabłko, jest powiązana z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i innych powikłań zdrowotnych.

Zarządzanie poziomem prolaktyny

Jeśli podejrzewasz, że masz wysoki poziom prolaktyny, ważne jest, by skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Przeprowadzi on odpowiednie badania, np. poziomu prolaktyny we krwi. Jeśli stwierdzony zostanie guz przysadki mózgowej, może zalecić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne w celu zmniejszenia produkcji prolaktyny.

Istnieje kilka zaleceń, które mogą być pomocne w celu utrzymania dobrej wagi i kontrolowania apetytu. Zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko i zdrowe tłuszcze, może pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Regularna aktywność fizyczna również jest ważna, ponieważ może wpływać na poziom prolaktyny i regulację apetytu. Istotne jest ponadto utrzymanie zdrowego stylu życia, unikanie stresu i używek, takich jak alkohol i papierosy oraz odpowiednia ilość snu.

Artykuł partnera.