Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak zmiana diety odmieniła Novaka Djokovicia

Co wpływa na to, że człowiek zostaje najlepszym tenisistą na świecie? Talent, godziny spędzone na treningach, wytrwałość i zaangażowanie. W przypadku Novaka Djokovicia było to jednak za mało. Wejście na upragniony szczyt umożliwiła mu dopiero zmiana diety. Z jakich produktów zrezygnował Serb? Jakie posiłki zaczęły pojawiać się na jego stole? Dlaczego w czasie obiadu nie ogląda telewizji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Diagnoza problemu

Novak Djoković w 2010 roku należał do ścisłej tenisowej czołówki. Wygrywał turnieje i skutecznie rywalizował z najlepszymi graczami, którymi w tamtym czasie byli Roger Federer i Rafael Nadal. Nie przypominał jednak tego zawodnika, jakiego możemy oglądać aktualnie.

Jego bieżące wyniki może śledzić każdy, kto posiada LVBET kod promocyjny. Serwis ten udostępnia swoim użytkownikom relacje ze wszystkich najważniejszych turniejów tenisowych. Dodatkowo mogą oni odebrać przygotowany przez LVBET bonus powitalny.

W tamtym okresie Serb bardzo często miewał problemy z oddychaniem. Nie pomagały zmiany trenerów od przygotowania fizycznego, nowe ćwiczenia, modyfikacje technik czy nawet operacja nosa. Wszystko to dawało krótkotrwały efekt. Problem tkwił gdzie indziej.

Hamulcem, skutecznie blokującym Djokovicia przed wjazdem na szczyt, była niewłaściwa dieta. Dzień, w którym dokonał tego odkrycia, okazał się przełomowy w jego karierze. Jakich modyfikacji w swoim żywieniu dokonał Serb?

Zmiany w diecie

Djoković w niespełna 12 miesięcy zmienił się w zupełnie innego tenisistę. Schudł ponad 5 kg, a zarazem zyskał na sile i wytrzymałości. To pozwoliło mu w krótkim czasie zostać numerem jeden męskiego tenisa i po raz pierwszy w karierze wygrać Wimbledon.

Podstawową zmianą, jakiej dokonał, było całkowite wyeliminowanie z diety glutenu. Później doszło do tego ograniczenie cukru oraz odstawienie produktów mlecznych. Dzięki temu każdego ranka budził się nie tylko wyspany, ale i pełen energii do działania.

Wcześniej na jego stole dominowały potrawy, jak u typowego Serba i Amerykanina. Zajadał się m.in.: pizzą, makaronami, białym pieczywem oraz ciężkimi daniami mięsnymi. Z kolei w czasie meczów podjadał batoniki i różnego rodzaju słodzone produkty, które pozornie miały mu dostarczać energii.

Najczęściej stosowane produkty przez Djokovicia

Dieta Djokovicia opiera się głównie na chudym białym mięsie (kurczak, indyk), rybach i jajach. Od czasu do czasu pozwala sobie też na czerwone mięso. Stara się, żeby wszystkie produkty były jak najwyższej jakości i pochodziły ze sprawdzonych źródeł.

Równie ważne w jego diecie są warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Są one odpowiedzialne za dostarczanie najważniejszych składników odżywczych, takich jak: witaminy, minerały, błonnik czy przeciwutleniacze. Na jego stole najczęściej królują: sałaty, brokuły, kalafiory, fasolka i szparagi.

Jeśli chodzi o zboża, to Djoković uwielbia zajadać się komosą ryżową, gryką, owsem oraz brązowym ryżem. W jego diecie często pojawia się cieciorka i soczewica. Nie odmawia sobie też czarnej czy czerwonej fasoli.

Istotny element jego jadłospisu stanowią orzechy i nasiona. Najczęściej jada je na surowo. Dają mu zarówno energię i uczucie sytości, jak i dostarczają wysokiej jakości białka. Najbardziej lubi spożywać: migdały, orzechy włoskie, brazylijskie, pistacje, nasiona słonecznika i dyni.

Idea slow food

Dzisiejszy świat w głównej mierze opiera się na kulturze fast foodu. Djoković całkowicie odrzuca taki styl życia. Nie podąża za tłumem, tylko idzie wytyczoną przez siebie ścieżką.

Serb wyznaje krótką zasadę: “jedz powoli i świadomie”. Odkąd zdał sobie sprawę, jak ważną rolę w jego życiu odgrywa prawidłowe odżywianie, całkowicie zmienił podejście do spożywania posiłków. Nie ma tutaj czasu na pośpiech i jedzenie w biegu.

Gdy spożywa śniadanie, obiad czy kolację, robi to bez oglądania telewizji czy sprawdzania wiadomości na telefonie. Całkowicie koncentruje się na spożywanym posiłku. Dodatkowo daje swojemu organizmowi odpowiednie wskazówki, aby ten w odpowiedni sposób skorzystał z dostarczanych mu składników odżywczych.

Czy metody stosowane przez Djokovicia są skuteczne? Zdecydowanie tak. Świadczą o tym jego wyniki na korcie oraz forma fizyczna, która utrzymuje już ponad 12 lat.

Artykuł przygotowany przez partnera strony.