Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Chleb bezglutenowy – prosty domowy przepis

Pacjenci z celiakią i na diecie bezglutenowej nie musza się martwić o smaczny kawałek chleba. Odkąd w internecie zaczęły pojawiać się przepisy na chleb bezglutenowy bez wyrabiania, coraz więcej osób decyduje się wypiekanie pieczywa w domu. Nie potrzeba specjalnych urządzeń, wymyślnych składników czy ekstra umiejętności. Chleb bezglutenowy jest banalnie prosty i szybki w przygotowaniu. Może być smaczniejszy od klasycznego odpowiednika.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które muszą nagle przejść na dietę bezglutenową. Pierwsze kroki kierują zwykle do sklepu, aby zaopatrzyć się w artykuły spożywcze bez zawartości glutenu. Tam szybko okazuje się, że paczkowany chleb bezglutenowy zawiera różne polepszacze, emulgatory czy sztuczne barwniki. Dlatego trzeba nauczyć się samodzielnie piec chleb we własnej kuchni. Nie jest to trudne.

Domowy chlebek bezglutenowy

Dzięki glutenowi tradycyjne pieczywo jest pulchne, ale podobny efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie mąki ze zbóż bezglutenowych oraz składników spulchniających. Do wypieku wykorzystujemy takie mąki, jak gryczaną, jaglaną, kukurydzianą, ziemniaczaną, owsianą (certyfikowaną), ryżową, z tapioki, kokosową czy z ciecierzycy. Wielu czytelników pyta czy modna dziś mąka orkiszowa ma gluten. Niestety, wprawdzie jest ona zdrowszą alternatywą dla mąki pszennej, ale zawiera gluten. Osoby na diecie bezglutenowej mogą za to spokojnie sięgać po chleb gryczany czy chleb kukurydziany.

Jako składnik spajający można zastosować jajko, awokado, kleik z siemienia lnianego lub drożdże. Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie dodatki mąki glutenowej (również proszku do pieczenia) dyskwalifikują taki wypiek w diecie bezglutenowej. Podstawowy przepis na domowy chlebek bezglutenowy można wzbogać o ulubione składniki wedle własnego gustu i upodobań. Jako dodatek świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju suszone owoce, bakalie i przyprawy, w tym cynamon.

Mieszanka bezglutenowa

Do wypieków ciast i chlebów w diecie bezglutenowej można wykorzystać mąki bezglutenowe ze znakiem przekreślonego kłosa, które dostępne są w sklepach. Są one tak ulepszone, że można z nich uzyskać równie smaczny wypiek, jak z mąki pszennej.

Mieszankę można także wykonać samodzielnie przy użyciu produktów naturalnych nieprzetworzonych. Osoby na ścisłej diecie bezglutenowej mogą mielić ryż, kukurydzę, proso, ziarna gryki, ciecierzycę i wykorzystać je do wypieków chleba czy ciasta.

W mieszance domowej mąki bezglutenowej mogą znaleźć się:

mąka, nasiona i płatki z nasion szarłatu (amarantusa),

popping (ekspandowane nasiona amarantusa),

proso, gryka, komosa ryżowa, szarłat,

mąka sojowa, mąka kasztanowa,

mąka i kasza jaglana,

mąka ryżowa, płatki ryżowe,

skrobia kukurydziana, ryżowa i z tapioki,

mąka ziemniaczana,

mąka kukurydziana, kaszka kukurydziana, płatki kukurydziane,

mąka gryczana i płatki gryczane (czyste),

kaszki dla dzieci ryżowe i kukurydziane.

W handlu dostępne są mieszanki bezglutenowe do wypieku chleba białego oraz typu graham czy żytniego. Gotowa mieszanka mąk jest koncentratem do wypieku bułeczek, drożdżówek i ciasteczek, umożliwia wykonanie bezglutenowych placków, klusek, knedli, pierogów czy naleśników, sprawdza się w wyrabianiu ciasta na pizzę.

Chleb bezglutenowy przepis

Aby sporządzić bochenek chleba bez glutenu według prostego przepisu, potrzebujemy 500 g mąki bezglutenowej, trzy łyżki siemienia lnianego oraz trzy łyżki łuskanego słonecznika, łyżkę sezamu, łyżkę pestek z dyni, 3/4 łyżki soli, 1,5 łyżki cukru, 25 g świeżych drożdży oraz 550 ml letniej wody.

Wszystkie składniki umieszczamy w dużym naczyniu, dokładnie mieszamy. Przykrywamy naczynie ściereczką i pozostawiamy w cieple na dwadzieścia minut do powiększenia objętości. Po tym czasie ciasto ponownie mieszamy, przekładamy do formy (np. keksówki) wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką bezglutenową. Ciasto pozostawiamy przykryte ściereczką w cieple na dwadzieścia minut do powiększenia objętości. Pieczemy ok. godziny w piekarniku rozgrzanym do 230 st. C.

Chlebek bananowy bezglutenowy

Z przejrzałych bananów, które często mamy w domu można przygotować chlebek bananowy bez glutenu. Na formę 20×10 cm wystarczą 2-3 bardzo dojrzałe banany, które rozgniatamy na papkę przy pomocy miksera lub widelca. Aby upiec wegański chlebek bananowy, niezbędne są 1,5 szklanki maki kukurydzianej, pięć łyżek skrobi ziemniaczanej, trzy jajka, łyżeczka sody oczyszczonej, cztery łyżki oleju jadalnego oraz kilka bananów.

Na wstępie banany rozgnieć widelcem i oddziel żółtka od białek. Rozgniecione banany wymieszaj z żółtkami, olejem, mąką, skrobią i sodą kuchenną bezglutenową. Białka ubij na sztywną pianę i dodaj do reszty składników. Delikatnie wymieszaj i dopraw cynamonem.

Ciasto przełóż do blachy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz ok. godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C.

Wypiekacze do chleba

Pieczenie chleba w domu nie musi być trudne. Problem tkwi głównie w uzyskaniu odpowiedniej temperatury pieczenia, dlatego coraz większą popularność zyskują wypiekacze do chleba. Maszyna do chleba to proste urządzenie sterowane elektronicznie. Wewnątrz jest pojemnik z jednym albo dwoma mieszadłami, a pod pojemnikiem umieszczono grzałkę.

Często urządzenie ma funkcję opóźnionego pieczenia. To idealny program dla tych, którzy lubią ciepłe, pachnące pieczywo na śniadanie. Najbardziej powszechny z programów dodatkowych pozwala wyrabiać ciasta na makaron, pizzę, babeczki, a nawet na ciasto francuskie.