Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Płatki jaglane na śniadanie – ale czy tylko?

Płatki jaglane na śniadanie: Co warto o nich wiedzieć? To pytanie coraz częściej pojawia się wśród tych, którzy chcą rozpocząć dzień od zdrowego i sycącego posiłku. Jaglane płatki to w końcu wszechstronny składnik, który pozwala na przygotowanie zarówno błyskawicznych śniadań, jak i bardziej wyrafinowanych dań. Odkryjmy zatem kulinarne możliwości otrębów jaglanych i korzyści, jakie mogą płynąć z ich spożywania!

Jaglane płatki. Dla kogo?

Płatki jaglane, pozyskiwane z prosa, są jednym z niewielu gatunków zbóż, które naturalnie nie zawierają glutenu. Dlatego też stanowią idealną opcję dla osób cierpiących na celiakię lub wybierających dietę bezglutenową z przyczyn innych niż choroby trzewne. Warto jednak pamiętać, że choć samo proso jest pozbawione glutenu, to ryzyko kontaminacji – zanieczyszczenia – może wystąpić na etapie:

  • zbiorów,
  • transportu,
  • pakowania,

szczególnie jeśli w tym samym zakładzie w jednym miejscu umieszczane są w opakowania także produkty zawierające gluten. Aby tego uniknąć, wybierajmy płatki jaglane opatrzone symbolem przekreślonego kłosa, tak, aby mieć pewność, że ze strony układu pokarmowego nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Co więcej, pamiętajmy, że płatki jaglane nie są zalecane w diecie osób z cukrzycą, ponieważ po ugotowaniu posiadają wysoki indeks glikemiczny, wynoszący często do 71. Dlatego diabetycy powinni spożywać otręby jaglane umiarkowanie lub najlepiej w surowej formie.

Płatki jaglane na śniadanie. Co z nich zrobić?

Płatki jaglane to wszechstronny składnik, który potrafi zdobyć serca zarówno miłośników szybkich śniadań, jak i tych, którzy szukają pomysłów na zdrowe obiady oraz smaczne desery. Oto kilka kreatywnych sposobów wykorzystania płatków jaglanych, które mogą Was zaskoczyć.

#1 Płatki jaglane na śniadanie

O poranku, gdy brakuje czasu i śniadanie wydaje się luksusem, płatki jaglane mogą być świetnym rozwiązaniem. Wybierając szybkie rozwiązania – typu Płatki jaglane błyskawiczne 500 g od Melvit –  które wystarczy zalać ciepłą wodą lub mlekiem, masz gotowe śniadanie na wyciągnięcie ręki. Po chwili, kiedy otręby jaglane trochę ostygną, wystarczy przełożyć je do miski i udekorować świeżymi lub suszonymi daktylami. Jeśli chcesz dodać smaku i dostarczyć więcej tłuszczu i białka, możesz też wrzucić łyżeczkę ulubionego kremu orzechowego.

#2 Jaglanka na obiad i deser

Płatki jaglane sprawdzają się nie tylko jako baza śniadań. Możesz wykorzystać je również do przygotowania zdrowych obiadów i smacznych deserów. Wystarczy połączyć otręby jaglane z warzywami, mięsem lub rybą, aby stworzyć pożywny posiłek. A jeśli marzysz o słodkim akcencie na talerzu, przygotuj jaglankę z ulubionymi owocami leśnymi czy cytrusowymi lub z dodatkiem naturalnego jogurtu z miodem.

Artykuł promocyjny.