Jajecznica z imbirem i cebulką
Na świecie są miliony smakoszy jajecznicy w tysiącu smakach. Tę prostą potrawę w wersji podstawowej można sporządzić szybko przy pomocy podręcznego sprzętu kuchennego i łatwo dostępnych produktów. Dzięki jajecznicy zdrowo naje się osoba, która dba o linię, gdyż jajka są niskokaloryczne. Lista dodatków do jajecznicy jest nieskończenie długa. Niektóre, jak imbir, mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Spis treści
Jajecznica jest jednym z najpopularniejszych, niedrogich i nie wymagających dużych umiejętności kulinarnych dań śniadaniowych. To potrawa, która może być przygotowana na wiele sposobów, na różnym tłuszczu lub bez, na patelni albo na parze. Każdy ma swój sposób na jajecznicę i dodatki do tego dania.
Z czym najlepiej robić jajecznicę?
Zdaniem dietetyków, zdrowy dorosły człowiek może zjeść 2-3 jajka dziennie. Jajka stanowią źródło pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Dodatkowo zwierają wiele witamin, np. K, A, E, D, a także B12 i B2. Znajdziemy w nich również fosfor, żelazo, potas, wapń oraz magnez.
Jajecznicę możemy usmażyć z dodatkiem mleka, cebuli, kiełbasy, boczku, sera czy pomidorów. To lista dodatków, która praktycznie nie ma końca. Na czym zdrowo smażyć jajecznicę? Smakosze nie są zgodni. Jeśli nie potraficie się zdecydować, możecie po prostu użyć patelni teflonowej lub z powłoką ceramiczną i smażyć jajecznicę na suchym naczyniu.
Dodatki do jajecznicy
Klasyczne połączenie to cebulka z boczkiem, ale jajecznicę możemy spotkać również ze szczypiorkiem, pomidorkami, kiełbasą i pieczarkami. W zależności od osobistych preferencji możemy wcześniej podsmażyć wszystkie składniki, a dopiero potem dodać jajka lub wrzucić je niepodsmażone. W przypadku pomidorków warto wcześniej je obrać.
Jajecznicę najlepiej przyprawiać solą, szczypiorkiem, pieprzem, majerankiem, pietruszką, koperkiem, czosnkiem granulowanym czy lubczykiem. Dobrym tłuszczem do przygotowania jajecznicy może być olej kokosowy, który jest idealny do długotrwałego smażenia. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe o wysokim punkcie dymienia i niskim potencjale utlenienia.
Sprawdza się masło klarowane uzyskane w wyniku podgrzewania masła na niskim ogniu i usuwania z niego zbędnych osadów. Masło sprawia, że jajecznica zyskuje bardziej kremowy smak. Musimy pamiętać, by tłuszcz podgrzewać na niewielkim ogniu. Jeśli się przypali, wówczas potrawa nie będzie smaczna. Na koniec smażenia jajka warto wzbogacić o odrobinę zimnego masła.
Jajecznica z imbirem
Są dwie dominujące szkoły rozpoczynania smażenia jajecznicy. Jajka możemy rozbić do miski, przyprawić i wymieszać widelcem lub roztrzepać je bezpośrednio na patelni przy pomocy silikonowej łopatki bądź drewnianego widelca, aby nie zarysować naczynia. Wbijając jajka do miski, na ogół nie uświadamiamy sobie wielkiego bagażu tradycji smażenia jajecznicy w polskiej sztuce gotowania.
W wydanej w połowie XIX wieku książce kucharskiej Wincenta Zawadzka podała cztery przepisy na jajecznicę, w tym ze szczypiorkiem, śledziem lub szynką oraz suszonym szczupakiem bądź leszczem. Kilka lat później Lucyna Ćwierczakiewiczowa w kultowych „365 obiadach” doradza, aby do jajek dodać tarty ser szwajcarski lub parmezan oraz białe wino.
Orientalna jajecznica
Grecy do jajecznicy dodają fetę rozkruszoną po usmażeniu jajek. Równie egotycznie są dla większości Polaków przepisy na jajecznicę ze skórką cytrynową, sokiem z pomarańczy, świeżym imbirem, suszoną kurkumą i chili albo nawet z drobnymi krewetkami. Gdyby komuś zależało na ostrzejszych smakach, polecamy jajecznicę ze smażonym solonym śledziem, łososiem, ostrą salsą bądź z dodatkiem trufli, kawioru lub foie gras. Takie smakołyki jada się na świecie!
Orientalna jajecznica, a w zasadzie jajka sadzone, może mieć formę szakszuki. Słowo pochodzące z tunezyjskiej odmiany języka arabskiego oznacza wielki bałagan. Potrawa rodem z Afryki Północnej składa się z duszonych pomidorów, cebuli i papryki, w których na patelni smaży się jajka. Można dodać np. paprykę, oliwki, bakłażana, ziemniaki, szpinak, pieczarki, fetę lub mozzarellę, a nawet kiełbaskę chorizo.
Dlaczego warto jeść imbir
Korzeń imbiru zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze, w tym białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik oraz witaminy i składniki mineralne. Ma szereg właściwości leczniczych, które sprawdzają się w sytuacjach doraźnych jak ból gardła, kaszel, mdłości lub wymioty pojawiających się w ciąży czy migrena. Pobudzając wydzielanie śliny i soków żołądkowych, wspomaga trawienie, co może być pomocne w odchudzaniu.
Imbir jako przyprawa jest stosowana w wielu kuchniach świata. W krajach azjatyckich jest podstawowym składnikiem mieszanek nazywanych masala. Drobno pokrojony lub starty imbir surowy jest dodawany do różnych dań, a marynowany służy do oczyszczenia kubków smakowych pomiędzy kolejnymi kawałkami potrawy. W kuchni polskiej sproszkowany imbir może dodać do tradycyjnych potraw jak piernik, pasztety, flaki czy jajecznica.
Jajecznica z imbirem i cebulką
Przygotowanie tego przysmaku rozpoczynamy od starcia świeżego imbiru na tarce o małych oczkach. Następnie wrzucamy go na rozgrzaną patelnię, chwilkę podsmażając. Rozbijamy jajka, całość doprawiamy solą i pieprzem. Gdy jajecznica jest prawie ścięta, wrzucamy posiekany szczypiorek. Równie zaskakujący smak mają jajecznica z chili i imbirem, jajecznica z imbirem i szczypiorkiem oraz jajecznica z marchewką i imbirem. Do tej ostatniej potrawy możemy wykorzystać mrożoną marchewkę z groszkiem.