O czym pisać na blogu kulinarnym?
Uwielbiasz gotować. Zarażasz swoją pasją przyjaciół i rodzinę. Chcesz na tym zarobić, ale… zastanawiasz się nad wyborem tematu przewodniego.
Spis treści
Te stwierdzenia pasują do Ciebie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak odnieść sukces w blogosferze!
Wskazówka: Przeraża Cię myśl o założeniu bloga? Przeczytaj opinie o najlepszych narzędziach (np. opinie o WebWave) i przekonaj się, jakie to proste!
Jak znaleźć swoją niszę?
Założenie bloga kulinarnego powinna poprzedzać dokładna analiza rynku oraz własnych preferencji. Jedną ze spraw, które musisz przemyśleć, jest wybór wiodących tematów. Właśnie to zdefiniuje Twoją tożsamość, przyciągnie odpowiednich odbiorców i pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji.
Zastanów się:
- Jakie konkretne przepisy mogą znaleźć się na blogu?
- Jakie tematy jeszcze warto poruszyć (oprócz przepisów)?
- Kim będzie mój czytelnik?
Napisz swoje odpowiedzi na kartce lub w dokumencie tekstowym. Następnie zobacz, jakie możliwości masz do wyboru.
Jaki temat na bloga kulinarnego?
Oto niektóre tematy, którymi możesz zająć się na swoim blogu.
Nisze funkcjonalne
- Specyficzny rodzaj gotowania:
- Sous-vide
- Gotowanie pod ciśnieniem
- Smażenie
- Pieczenie
- Konkretny składnik
- Tofu
- Produkty z własnego ogródka
- Dziczyzna
- Rodzaj kuchni
- Śródziemnomorska
- Włoska
- Koreańska
- Pizze
- Makarony
- Skierowane do konkretnych grup
- Zapracowane mamy
- Alergicy
- Studenci
- Z ograniczonym budżetem
- Weganie
Przyjrzyj się im i wybierze te, które są najbliższe Twoim przekonaniom, upodobaniom i umiejętnościom.
Jak osiągnąć sukces?
Wielu blogerów jest przekonanych, że kluczem do udanego bloga jest analiza konkurencji, słów kluczowych, czy nasycenia rynku. To prawda, ale warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik: to, co naprawdę lubisz robić.
Niby proste, a tak łatwo o tym zapomnieć. Pamiętaj, że nie będziesz w stanie długo pisać o czymś, co Cię nie interesuje. Również szanse, że odkryjesz coś, czego jeszcze nie ma w internecie, są naprawdę niewielkie. Co więc możesz zrobić?
Sprawdź, czy na rynku jest zapotrzebowanie na wybraną przez Ciebie tematykę. Jeśli w sieci istnieje już 200, 100 czy nawet 50 blogów dokładnie w tej samej kategorii, to Twoje szanse na wybicie maleją.
W takiej sytuacji możesz połączyć wybraną niszę z przekonaniami, którymi się kierujesz. Np. jak zaimponować znajomym metodą sous vide lub jak schudnąć za niewielką cenę.
Najbardziej dochodowe nisze w 2024 roku
Nie bez znaczenia jest też analiza tego, co stało się popularne w ostatnich miesiącach i co sprzedaje się lepiej od pozostałych. Które z poniższych kategorii wywołuje u Ciebie dreszczyk emocji?
Zdrowe odżywianie. Publikuj przepisy promujące zdrowy styl życia, dziel się swoimi spostrzeżeniami i udzielaj praktycznych wskazówek. Możesz też pokusić się o stworzenie tygodniowego lub miesięcznego planu posiłków ułatwiającego organizację Twoim czytelnikom.
Specyficzna kuchnia. Zanurz się w konkretny rodzaj kuchnii (np. włoską meksykańską, czy japońską). Odkryj jej smaki, techniki i aspekty kulturowe.
Żywność pochodzenia roślinnego. Liczba osób zainteresowanych kuchnią wegańską stale rośnie. Potrzebują oni nie tylko przepisów, ale też recenzji restauracji oraz wskazówek dotyczących zachowania dobrego zdrowia.
Recenzje lokalnej gastronomii. Możesz zostać kulinarnym odkrywcą w swoim regionie. Odwiedzaj restauracje, targi spożywcze, szukaj kontaktu z miejscowymi dostawcami żywności. Twoje opinie mogą być niezwykle cenne dla użytkowników z Twojego regionu!
Pieczenie i desery. Podziel się swoją pasją do słodkich przysmaków – od przekąsek po artystyczne techniki cukiernicze.
Jak wybrać niszę dla bloga kulinarnego – podsumowanie
Aby Twój blog był odwiedzany i chętnie czytany musi spełniać pewne warunki. Powinien być pisany z pasją (czytelnicy wyczują, czy dany temat Ci leży, czy też nie). Musi też trafiać w potrzeby grupy docelowej oraz w niszę, która cieszy się popularnością.
Czy podejmiesz rękawice i staniesz się jednym z najchętniej polecanych blogerów? Wszystko zależy od Ciebie!
Materiał sponsorowany.