Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie
Sezon na nasze polskie jabłka dopiero się zaczyna więc będziecie mieli dużo okazji do wypróbowania tego przepisu. Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie doskonale sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych a także do ryb i warzyw. Ja wyjadam je również prosto ze słoika jako przekąskę.
Spis treści
Nie obawiajcie się eksperymentować z przyprawami do zalewy. Do jabłek naturalnie pasują cynamon, liść laurowy i ziele angielskie. Chili świetnie podkręca słodko-kwaśny smak. Następnym razem dorzucę do słoików dodatkowo plasterki korzenia imbiru.
Jabłka warto jadać
Jabłka mają niewiele kalorii (75 kcal w 100 g gdzie jedno jabłko waży średnio około 200 g). Z oczywistych względów najlepiej jadać polskie owoce z lokalnych upraw – czas od zerwania do zjedzenia jest krótszy a wartość odżywcza największa. Istotny jest też niski ślad węglowy, jaki pozostawia lokalna uprawa. Polskie jabłka nie muszą daleko podróżować od producenta do polskiego konsumenta.
.
Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie
Składniki na 5 słoików o pojemności 0,75l. Jeżeli macie pod ręką inne rozmiary słoików przeliczcie sobie proszę ilość składników potrzebną do ich zalania.
U mnie w 5 słoikach zmieściło się 10 średnich jabłek.
Jabłka
- Około 10-12 polskich jabłek – ilość zależy od wielkości. Tutaj sprawdzi się każda odmiana jabłek – twardych, słodkich, chrupiących a także tych miękkich i kwaśnych. Ja wykorzystałam odmiany Red Delicious, Golden Delicious, Red Jonaprice.
Zalewa
Proporcje wody do octu to 3:1 (3 – wody; 1 – octu)
- 1 200 ml wody
- 400 ml octu jabłkowego – 5% kwasowości
- 8 płaskich łyżek cukru. Ja użyłam cukru trzcinowego
Przyprawy
- liść laurowy – 1-2 liście na każdy słoik
- ziele angielskie – 3 ziarenka na słoik
- papryczki chili (opcjonalnie) – 1-2 sztuki na słoik
- cynamon w laskach – po lasce na słoik
.
.
Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie – przygotowanie
Przygotowania rozpocznijcie od wyparzenia słoików oraz dokładnego umycia jabłek.
- W kolejnym kroku nastawcie w garnku zalewę – ocet jabłkowy, wodę oraz cukier. W trakcie podgrzewania cukier się rozpuści. Poczekajcie do momentu aż zalewa zacznie wrzeć i odstawcie ją z kuchenki ale nie pozwólcie jej ostygnąć. Powinna być gorąca podczas zalewania nią jabłek
- W międzyczasie pokrójcie jabłka w ósemki wykrajając przy okazji gniazda. Jabłek nie obierajcie
- Do słoików wrzućcie przyprawy w ilości podanej powyżej
- Powkładajcie do słoików jabłka – powinny ciasno wypełnić każdy słoik
- Jak już słoiki będą gotowe a zalewa się zagotuje, przelejcie ją do słoików z jabłkami zostawiając około 1,5 cm odstępu od szczytu słoika
- Słoiki zamknijcie i jeżeli używacie zakręcanych to obróćcie je pokrywką do dołu. W ten sposób szczelnie się zamkną. Tak powinny stać do czasu zupełnego ostygnięcia.
Słoiki przechowujcie w chłodnym i ciemnym miejscu. Ciemnienie jabłek jest naturalnym procesem, który nie wpływa na smak.
Marynowane jabłka są doskonałym dodatkiem do dań mięsnych, ryb a także warzyw.
Jabłka nadają się do jedzenia już po kilku godzinach. Tak rano wygląda otwarty słoik, który przygotowałam wieczorem dzień wcześniej.
.
Oto kanapka z gryczanym smarowidłem, kiełkami i marynowanymi jabłkami. Dajcie znać w komentarzach na Facebook do czego jeszcze zjecie marynowane jabłka.
.
Partnerem przepisu jest FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) – Europejskie Stowarzyszenie Handlu Owocami i Warzywami
„CuTE: Kultywowanie smaku Europy” to kampania informacyjno-promocyjna prowadzona w latach 2019-2021 przez FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) – Europejskie Stowarzyszenie Handlu Owocami i Warzywami. Ma ona na celu zmotywowanie Europejczyków do zmiany swoich nawyków konsumpcyjnych i prowadzenia bardziej zdrowego stylu życia. Polskie jabłka są jednym z głównych promowanych w kampanii produktów. Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Więcej informacji o kampanii „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu.