Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie

Sezon na nasze polskie jabłka dopiero się zaczyna więc będziecie mieli dużo okazji do wypróbowania tego przepisu. Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie doskonale sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych a także do ryb i warzyw. Ja wyjadam je również prosto ze słoika jako przekąskę.

Nie obawiajcie się eksperymentować z przyprawami do zalewy. Do jabłek naturalnie pasują cynamon, liść laurowy i ziele angielskie. Chili świetnie podkręca słodko-kwaśny smak. Następnym razem dorzucę do słoików dodatkowo plasterki korzenia imbiru.

Jabłka warto jadać

Jabłka mają niewiele kalorii (75 kcal w 100 g gdzie jedno jabłko waży średnio około 200 g). Z oczywistych względów najlepiej jadać polskie owoce z lokalnych upraw – czas od zerwania do zjedzenia jest krótszy a wartość odżywcza największa. Istotny jest też niski ślad węglowy, jaki pozostawia lokalna uprawa. Polskie jabłka nie muszą daleko podróżować od producenta do polskiego konsumenta.

.

Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie

Składniki na 5 słoików o pojemności 0,75l. Jeżeli macie pod ręką inne rozmiary słoików przeliczcie sobie proszę ilość składników potrzebną do ich zalania.

U mnie w 5 słoikach zmieściło się 10 średnich jabłek.

Jabłka

 • Około 10-12 polskich jabłek – ilość zależy od wielkości. Tutaj sprawdzi się każda odmiana jabłek – twardych, słodkich, chrupiących a także tych miękkich i kwaśnych. Ja wykorzystałam odmiany Red Delicious, Golden Delicious, Red Jonaprice.

Zalewa

Proporcje wody do octu to 3:1 (3 – wody; 1 – octu)

 • 1 200 ml wody
 • 400 ml octu jabłkowego – 5% kwasowości
 • 8 płaskich łyżek cukru. Ja użyłam cukru trzcinowego

Przyprawy

 • liść laurowy – 1-2 liście na każdy słoik
 • ziele angielskie – 3 ziarenka na słoik
 • papryczki chili (opcjonalnie) – 1-2 sztuki na słoik
 • cynamon w laskach – po lasce na słoik

.

marynowane jabłka

.

Marynowane jabłka w wytrawnej zalewie – przygotowanie

Przygotowania rozpocznijcie od wyparzenia słoików oraz dokładnego umycia jabłek.

 1. W kolejnym kroku nastawcie w garnku zalewę – ocet jabłkowy, wodę oraz cukier. W trakcie podgrzewania cukier się rozpuści. Poczekajcie do momentu aż zalewa zacznie wrzeć i odstawcie ją z kuchenki ale nie pozwólcie jej ostygnąć. Powinna być gorąca podczas zalewania nią jabłek
 2. W międzyczasie pokrójcie jabłka w ósemki wykrajając przy okazji gniazda. Jabłek nie obierajcie
 3. Do słoików wrzućcie przyprawy w ilości podanej powyżej
 4. Powkładajcie do słoików jabłka – powinny ciasno wypełnić każdy słoik
 5. Jak już słoiki będą gotowe a zalewa się zagotuje, przelejcie ją do słoików z jabłkami zostawiając około 1,5 cm odstępu od szczytu słoika
 6. Słoiki zamknijcie i jeżeli używacie zakręcanych to obróćcie je pokrywką do dołu. W ten sposób szczelnie się zamkną. Tak powinny stać do czasu zupełnego ostygnięcia.

Słoiki przechowujcie w chłodnym i ciemnym miejscu. Ciemnienie jabłek jest naturalnym procesem, który nie wpływa na smak.

Marynowane jabłka są doskonałym dodatkiem do dań mięsnych, ryb a także warzyw.

marynowane jabłka słoiki

Jabłka nadają się do jedzenia już po kilku godzinach. Tak rano wygląda otwarty słoik, który przygotowałam wieczorem dzień wcześniej.

jabłka w zalewie

.

Oto kanapka z gryczanym smarowidłem, kiełkami i marynowanymi jabłkami. Dajcie znać w komentarzach na Facebook do czego jeszcze zjecie marynowane jabłka.

.

Partnerem przepisu jest FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) – Europejskie Stowarzyszenie Handlu Owocami i Warzywami

„CuTE: Kultywowanie smaku Europy” to kampania informacyjno-promocyjna prowadzona w latach 2019-2021 przez FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) – Europejskie Stowarzyszenie Handlu Owocami i Warzywami. Ma ona na celu zmotywowanie Europejczyków do zmiany swoich nawyków konsumpcyjnych i prowadzenia bardziej zdrowego stylu życia. Polskie jabłka są jednym z głównych promowanych w kampanii produktów. Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Więcej informacji o kampanii „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu.