Makaron ryżowy z warzywami | danie z jednego garnka
Mam dla Was kolejny, błyskawiczny przepis na danie z jednego garnka (lub jednej patelni jeżeli tak jak ja to ją właśnie wybierzecie). Ten makaron ryżowy z warzywami jest ekspresowym sposobem na przygotowanie zdrowego posiłku i do tego nie generuje dużej ilości naczyń do zmywania. Same zalety.
Spis treści
Kilka porad na początek
- Do przygotowania „jednogarnkowców” wystarczy głęboki wok, duża patelnia lub garnek oraz pokrywka. Z jej udziałem danie gotuje się jeszcze szybciej a przecież o to nam tutaj chodzi – o jak najkrótsze stanie przy garach.
- W tym przepisie makaron ryżowy możecie zamienić na kukurydziany, gryczany, nawet na pszenny tylko w takiej sytuacji dolejcie do dania więcej wody – 1,5x więcej wody. Inne makarony chłoną jej sporo i zamiast ugotować wszystko równomiernie przypalicie suchy makaron do dna.
- Ponieważ całe danie gotuje się dokładnie tyle czasu ile potrzebuje makaron aby zmięknąć to bardzo ważne jest abyście wszystkie warzywa pokroili drobno .
.
Makaron ryżowy z warzywami – składniki na 2 porcje
- 200 g makaronu ryżowego wstążki – waga dla suchego makaronu
- 1 cebula
- 3-4 ząbki czosnku
- 1/4 główki brokuła
- kilka pomidorków koktajlowych
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżka gęstego, słodkiego sosu sojowego [edit: lub rybnego]
- 2 łyżki oleju rzepakowego – rafinowanego
- 3-4 szklanki wody [edit: ilość zależy od rodzaju makaronu ryżowego. Im nitki są grubsze tym więcej wody wchłoną. Jeżeli użyjecie cieniutkiego makaronu (typu nitki) to wlejcie 2 szklanki wody i jak będzie potrzeba kolejną)
- szczypta czarnego pieprzu
- 1 papryczka chilli lub szczypta płatów chilli – opcjonalnie
.
Makaron ryżowy z warzywami – przygotowanie
- Na patelnię wlejcie olej
- Następnie zacznijcie układać na niej:
- pokrojoną w piórka cebulę
- plasterki czosnku
- malutkie kawałki brokuła
- połówki pomidorków koktajlowych
- papryczkę chilli
- pieprz
- oraz suchy makaron ryżowy
- W kolejnym kroku wlejcie na patelnię sos sojowy, sos rybny oraz wodę
- I dopiero teraz włącznie płytę – polecam rozgrzać patelnię na maksymalnej temperatura i dopiero jak wszystko zacznie się gotować zmniejszyć temperaturę oraz przykryć naczynie pokrywką
UWAGA
Makaron gotowany tym sposobem lubi się sklejać – trzeba go od czasu do czasu porozdzielać. Ja używam do tego drewnianej łopatki/ łyżki. Zaglądam też pod przykrywkę i przewracam warzywa mieszając je z coraz bardziej miękkim makaronem. Jeżeli widzę, że woda zbyt szybko odparowała dolewam do dania pół szklanki gorącej wody.
Tak jak wspomniałam na początku – cały proces przygotowania tego dania jest szybki. To około 10 minut duszenia/smażenia/ gotowania.
.
.
Jeżeli będziecie mieli pytania wskakujcie na moją stronę na Facebook’u.
.
.