Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Dlaczego picie sody oczyszczonej jest szkodliwe oraz po co nam kwas solny w żołądku?

Picie sody oczyszczonej wciąż jest bardzo popularne. Przypisuje się jej wiele właściwości zdrowotnych w tym leczenie problemów trawiennych, nadkwasoty żołądka czy nawet raka. Jednak czy aby na pewno efekt nie jest odwrotny? Przypatrzmy się jak soda wpływa na żołądek oraz trawienie.

Picie sody – skąd ten pomysł?

Propagatorzy picia sody twierdzą, że dzisiejsza dieta i styl życia prowadzą do zakwaszenia organizmu i odpowiednimi preparatami należy doprowadzać do wyrównania pH do neutralnego lub nawet alkalicznego. Co ciekawe, ci sami ludzie nie odnoszą się w żaden sposób do zmiany diety na zdrowszą a jedynie do zażywania suplementów lub mikstur.

Przyjrzyjmy się zatem jakie pH mamy w sobie (oraz na sobie) pamiętając ze szkoły, że:

 • pH kwaśne mieści się w przedziale 0-6
 • pH obojętne to 7
 • pH zasadowe to przedział 8-14

Oto nasze naturalne pH, nie zakłócone złą dietą oraz błędnie dobranymi kosmetykami:

 • jama ustna – ma pH zbliżone do neutralnego -> 6,5 – 7,5. Obniżenie pH w stronę kwaśnego powodują bakterie na zębach
 • krew -> pH około 7,4
 • żołądek -> pH między 1,5 – 2,5 – czyli bardzo kwaśne
 • jelita -> pH od 7 do 8 czyli lekko zasadowe
 • skóra -> ma pH lekko kwaśne 5,5

Takie pH pozwala na utrzymanie prawidłowej flora bakteryjna oraz ochrony organizmu przed patogenami.

Jak na pH żołądka wpłynie picie sody?

Ponieważ soda ma pH 10,3 picie sody podniesie pH żołądka do około 6 

[edit] a nawet do pH ponad 9tu macie link do badań – od razu możecie przejść do Tabeli VI

Po co nam kwas solny w żołądku?

Kwas solny (HCI) w żołądku człowieka pełni szereg ważnych funkcji, dlatego tak istotne jest aby utrzymać go w odpowiednim przedziale pH od 1,5 do 2,5.

Nadkwasota (za duża ilość kwasu) jak i niedokwasota (zaburzenia pH oraz za mała ilość kwasu) są bardzo niekorzystne dla zdrowia. Ale co ciekawe – ich objawy są podobne:

 • zgaga
 • wzdęcia
 • nieprzyjemne uczucie przepełnienia żołądka po posiłku
 • biegunka
 • zaparcia
 • pieczenie w przełyku

Za co dokładnie odpowiada kwas solny i co się stanie gdy jego pH zostaje podniesione?

.1. Ochrona przed patogenami

Kwas solny działa antyseptycznie – dosłownie niszczy bakterie, wirusy i drożdżaki, które trafiają do układu pokarmowego wraz z przyjmowanym pokarmem. Jeżeli pH kwasu zostanie podniesione patogeny będą miały swobodne przejście do dwunastnicy i dalszych odcinków jelit.

A stąd już prosta droga do zaburzeń we florze bakteryjnej jelit (pisałam Wam o niej tutaj) a tym samym do większej podatności na infekcje czy przerosty drożdżaków (np. Candida).

.2. Rozdrabnianie pokarmu

Pierwszy etap rozdrabniania pokarmu następuje w jamie ustnej – po to mamy zęby. Następnie w żołądku kwas solny ma za zadanie przerobić jedzenie na jeszcze większą papkę, która ruchem perystaltycznym przesuwana jest do kolejnych odcinków układu pokarmowego.

Jeżeli kwas ma za wysokie pH to nie zadziała odpowiednio skutecznie i większe kawałki pokarmu trafiają do jelit. Tu nie zostaną poprawnie wchłonięte co wywoła wzdęcia, zaparcia, brak wchłaniania części niezbędnych składników odżywczych.

.3. Trawienie białek

Kwas solny pobudza pepsynogen do wydzielania pepsyny – enzymu trawiącego białka. Pepsyna nie zostanie wytworzona w pH wyższym od 2-2,5. W efekcie czego mamy niestrawione białka (budulec naszego ciała), które przejdą dalej do jelit a tu nie zostaną wchłonięte do organizmu.

Co więcej – duże cząstki niestrawionego białka mogą być potraktowane przez system immunologiczny jako wrogowie co wywoła nietolerancji lub alergii pokarmowe np. na laktozę czy gluten.

.4. Udział we wchłanianiu minerałów i witamin

Kwas solny ułatwia wchłanianie wapnia i żelaza. Osoby przyjmujące leki ipp często mają niedobory tych dwóch minerałów. Ale zaburzone pH kwasu solnego wpłynie też negatywnie na przyswajanie witamin B6, B12 oraz wit. C także cynku i magnezu.

Długotrwałe niedobory wspomnianych witamin i minerałów mogą prowadzić do:

 • anemii – z niedoboru żelaza i witaminy B12
 • osłabienia odporności – wit. C
 • pogorszenie kondycji skóry, włosów, paznokci – niedobory cynku, magnezu

.5. Regulacja odźwiernika żołądka

Kwas solny odpowiada za poprawne działanie odźwiernika – łącznika pomiędzy żołądkiem a dwunastnicą. Kiedy to działanie zostanie zaburzone może pojawić się zgaga i refluks, których przyczyn często szuka się w nadkwasocie żołądka.

Co jeszcze zaburzy pH kwasu solnego?

Podobne reakcje, jak wypicie sody oczyszczonej, wywoła:

 • picie wody alkalicznej (ph wody naturalnej wynosi 7-7,7; wody alkalicznej – 9,2)
 • przyjmowanie węglanu wapna (jest składnikiem suplementów diety – np. wapno + witamina C)
 • przyjmowanie leków ipp (inhibitorów pompy protonowej)
 • przyjmowanie innych leków na obniżenie pH soków żołądkowych
 • oraz częste spożywanie wypieków zawierających sodę oczyszczoną oraz proszek do pieczenia

Jak utrzymać odpowiednie pH kwasu żołądkowego?

Zanim zaczniecie domowymi sposobami obniżać czy podnosić pH w swoim żołądku udajcie się do lekarza i ustalcie czy de facto macie jakiekolwiek zaburzenia w tym obszarze.

.1. Okazuje się, nawet 60% osób po 60-tym roku życia może cierpieć na niedokwasotę. Ale problem ten dotyczy również osób młodszych. Aby pomóc sobie w obniżeniu pH kwasu w żołądku można:

 • wypić przed posiłkiem szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego
 • wypić przed posiłkiem szklankę wody z sokiem wyciśniętym z 1 cytryny
 • wypić rozpuszczony w wodzie kwas askorbinowy (witaminę C) – tuż przed posiłkiem lub w jego trakcie

.2. Niektóre pokarmy wyjątkowo niekorzystanie wpływają na ilość oraz podnoszenie pH kwasu żołądkowego

Jeżeli cierpicie na niestrawność, zgagę, refluks to być może macie właśnie niedokwasotę (lub nadkwasotę). W obu tych przypadkach zalecenia dietetyczne są identyczne – powinniście ograniczyć spożycie do niewielkich ilości lub zupełnie z zrezygnować z jedzenia:

 • tłustego i smażonego mięsa
 • produktów mlecznych
 • jajek

.3. Przy niedokwasocie jak również nadkwasocie zalecane jest również regularne jedzenie mniejszych posiłków (5 do 6x w ciągu dnia), bez popijania tuż przed oraz w trakcie jedzenia.

.4. W wydzielaniu kwasu żołądkowego pomaga też picie naparu z mięty. Sami oceńcie jak często podczas niestrawności mięta Wam pomogła.

Słowo na zakończenie

Jak widzicie nie poruszyłam tu tematu leczenia raka sodą oczyszczoną. Ponieważ NIE MA ŻADNYCH naukowych dowodów jakoby picie sody raka leczyło.

Są natomiast dowody na to, jak bardzo alkalizowanie żołądka przyczynia się do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych i prowadzi do wielu schorzeń.

Dodatkowo spożywanie sody oczyszczonej wnosi do organizmu sód, na który powinny uważać osoby chorujące na nadciśnienie czy problemy żołądkowe. Nadmiar sodu może prowadzić do podrażnienia żołądka a nawet do raka żołądka.

Podejmujcie mądre decyzje żywieniowe ponieważ to od nich zależy Wasze zdrowie

PS.

Wszystkie publikacje na blogu są moimi osobistymi opiniami i należy je (plus wskazywane przeze mnie źródła) traktować informacyjnie. W odniesieniu do stanu zdrowia oraz posiadanych chorób nie mogą one zastąpić porady pracownika służby zdrowia.

Jeżeli macie objawy niedokwasoty/nadkwasoty udajcie się po poradę i prawidłową diagnozę do lekarza. Nie leczcie się sami – bo może się okazać, że leczycie nie to co trzeba.

picie sody


2 Komentarzy w dyskusji
“Dlaczego picie sody oczyszczonej jest szkodliwe oraz po co nam kwas solny w żołądku?”