Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Amsterdam na weekend | 6 powodów dla których warto tu przyjechać

Z czym kojarzy Wam się Amsterdam?:) Nam przede wszystkim z przepiękną architekturą i świetnym jedzeniem. No i jeszcze z kawą – jej zapachu długo nie zapomnę. Często wracam wspomnieniami do naszego wiosennego (majowego) wypadu do stolicy Holandii. Pogoda sprzyjała długim spacerom wzdłuż urokliwych uliczek i kanałów, podziwianiu wszechobecnych mieszkalnych barek oraz spijaniu litrów wyśmienitej kawy. Amsterdam niewątpliwie potrafi zachwycić – przeczytajcie dlaczego warto tam pojechać chociażby na weekend.

Amsterdam na weekend – przewodnik

1. Architektura

Ona gra tu pierwsze skrzypce. Malownicze, świetnie zachowane stare kamienice, stłoczone na niewielkiej przestrzeni miasta, wzdłuż wąskich kanałów to niezapomniany widok. Praktycznie za każdym rogiem kryje się widok godny utrwalenia na kliszy aparatu, albo dzisiaj częściej na karcie pamięci:) Oprócz kamienic są i mieszkalne barki (podobno aż 2 tysiące) – niektóre ukwiecone, ozdobione – jak na małe domki przystało:)

Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

 

2. KAWA 

Fani kawowej alternatywy i „trzeciej fali” będą zachwyceni. W Amsterdamie znajdziecie świetne kawiarnia i lokalne palarnie – Lot Sixty One czy Screaming Beans to tylko zapowiedź wspaniałych doznań. Więcej o kawiarniach pisałam w poście Gdzie na kawę w Amsterdamie (link).

Amsterdam

3. Street Food

Zdziwieni, że ja to piszę?:) Tak – byłam bardzo zachwycona tutejszą ofertą ulicznej kuchni – od świetnych śledzi, przez wszechobecne świeżo wyciskane soki, belgijskie frytki z masłem orzechowym (haha – warto spróbować) aż po wafle z karmelem. Aż mi ślinka cieknie na samo wspomnienie. Więcej o street food w Amsterdamie przeczytacie tutaj.

Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

4. Bazary i targi

To nie tylko street food – to miejsce, w którym kupicie sery, warzywa, owoce a nawet świeże ryby i owoce morza w bardziej przystępnych cenach niż w sklepach. Warto kosztować – szczególnie świetnych holenderskich serów. My codziennie zajadaliśmy się kozimi nie patrząc na rosnący cholesterol:) Na bazarach zachwycicie się kwiatami a gdzieniegdzie traficie na starocie – tu można zatracić się w zakupach:) Polecam Albert Cuyp Market czy Waterlooplain ale na niewielkie bazary traficie w różnych miejscach np przy De Foodhallen.

 

Amsterdam

 

Amsterdam
Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

 

Amsterdam

 

5. Restauracje 

Amsterdam posiada bardzo szeroką ofertę gastronomiczną, która nie zawiedzie chyba nikogo. A jeżeli przepadacie za kuchnią azjatycką, to poczujecie się tutaj jak w raju – szczególnie, że znajdziecie tu niewielkie China Town, które ciągnie się wzdłuż ulicy Zeedijk, a w nim azjatyckie sklepiki i restauracje. Najszerzej eksponowana jest tu kuchnia Indonezji – o wizycie w malezyjskiej restauracji WAU przeczytacie tutaj. Warto wstąpić do tutejszej Foodhallen (link) na japońskie temaki rolls czy wietnamskie dania. Kiedyś zapytałam znajomą jakie miejsca poleca w Amsterdamie – usłyszałam, że znajduje się tu tak dużo przeróżnych barów, bistro i restauracji, że praktycznie na każdym kroku można trafić na coś smacznego – co okazało się prawdą:) Warto zapuścić się w plątaninę wąskich uliczek i samemu odkrywać nowe, ciekawe i smaczne miejsca.

 

6. Oczywiście MUZEA 

Amsterdam to mekka dla pasjonatów sztuki – to tutaj znajdują się wielkie dzieła Van Gogha, Rembrandta, muzeum Rijksmuseum (Muzeum Państwowe) – a w nim m.in. Straż Nocna Rembrandta.

Ale to już plan na zupełnie inny wyjazd – my skupiliśmy się na spacerach, jedzeniu i piciu kawy:)