Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Warszawa – Tapage | branch codziennie – ZAMKNIĘTE

Tapage – restauracja i jednocześnie koktajl bar – zajął miejsce Rumburaka, który przetrwał jedynie jeden letni sezon (pisałam o nim tutaj). A wydaje się, że taka miejscówka, słynny Plac Zbawiciela (Zbawix) w Warszawie, to pewniak dla każdej restauracji. Jak widać trzeba mieć to COŚ aby przetrwać dłużej. Niektórym się udało i już na stałe wpisali się w obraz tej części Warszawy np. Charlotte, Coffee Karma czy chociażby Tuk Tuk. Zobaczymy jak poradzi sobie Tapage – „hałaśliwa” siostra Kaskrut.

Podczas naszej wizyty pogoda sprzyjała siedzeniu na zewnątrz – w ogródku pod arkadami z widokiem na tęczę i zatłoczoną od rana Charlotte. W Tapage zajętych było kilka stolików a wpadliśmy tu w porze branchu, który trwa tu codziennie od 12:00 do 17:00. Po 17:00 godzinie menu zmienia się ze śniadaniowego na bardziej kolacyjno-przekąskowe. Pojawiają się kanapki (z grillowanymi serami, kaczką i jajkiem, hummusem i grzybami), dania główne (kalafior z kaszą bulgur i curry, kaczka z burakiem i cebulą, wołowina z czekoladą, łosoś ze szparagami), przekąski (szparagi w tempurze, spring rolls) i desery. To co nas bardzo cieszy to duży wybór dań wegańskich i bezmięsnych.

 

Tapage
W menu brunch’owym wybór dań jest na tyle duży i urozmaicony, że znajdujemy w nim kilka pozycji bez mięsa i pszenicy. Ale zwolennicy mięsnych potraw też powinni być zadowoleni – z kaczki czy kiełbasy marguez.
Decydujemy się na omlet – podawany ze szparagami i szpinakiem (12,00). Danie proste ale jakie smaczne i pożywne – w zasadzie nic więcej mu nie potrzeba.
Tapage

 

ciecierzyca brzmiała również dobrze a podana została z daktylami, kminem rzymskim, marchewką i cebulą (12,00). To była smaczna, wyraźna w smaku, porcja warzyw – idealna na upalne dni

 

Tapage
a słodkim zakończeniem tej krótkiej wizyty była sałata owocowa, której składnikami były banany, tryskawki, kremowy labneh, płatki owsiane oraz miód (9,00) – pycha

 

Tapage

 

Tapage nakarmił nas dobrze i ku naszemu zaskoczeniu, w bardzo przystępnych cenach, co jest rzadko spotykane w takich miejscach. Jak widać właściciele poszli za przykładem Kaskrut, w którym 4-daniowe menu kosztuje przecież 49,00 zł. Czyli można:)
Tapage będziemy obserwować i odwiedzać – miejmy nadzieję, że przetrwa nie tylko to gorące lato.

informacje dodatkowe o Tapage

ZAMKNIETY OD GRUDNIA 2015
dojazd i parkowanie – na Placu Zbawiciela raczej nie zaparkujecie – próbujcie na Mokotowskiej, Waryńskiego lub Al. Wyzwolenia.
płatność – gotówka, karty VISA, Mastercard
rezerwacja miejsc – możliwa
godziny otwarcia:
pon – czw – 12:00 – 24:00
pt – sob – 12:00 – 04:00
nd – 12:00 – 24:00
Tapage  – Plac Zbawiciela 5, Warszawa, Śródmieście
tel: +48 537 143 888

 

mapa dojazdu: