Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak zrobić idealną jajecznicę? Sprawdzone pomysły i przepisy

Jajecznica to bardzo prosta potrawa popularna na całym świecie zwykle jako danie śniadaniowe. Jest szybka w przygotowaniu i pożywna, szczególnie gdy wzbogaci się ją o ciekawe dodatki – wędlinę, pomidory, ser, cebulę, szczypiorek czy grzyby. Czy można zepsuć jajecznicę? Dziś podpowiadamy czytelnikom wypróbowane przepisy na jajecznicę w różnych smakach. Królowa śniadań może być niskokaloryczna lub ciężkostrawna. Na co macie ochotę?

Wiele osób, nie tylko początkujących kucharzy, zastanawia się, jak zrobić dobrą jajecznicę. Odpowiedzi na to pytanie są setki, czyli tyle, ile jest przepisów na smaczną jajecznicę. Sprawnie przyrządzona potrwa powinna być delikatna w smaku i puszysta. Bez dodatków jest niskokaloryczna, ale wystarczy wędlina, masło czy ser, aby liczba kalorii odpowiednio urosła.

Jak zrobić jajecznicę?

Królowa śniadań jest banalna w obsłudze. W wersji podstawowej potrzebne nam są trzy jajka, które wbijamy bezpośrednio na patelnię, gdzie wcześniej rozpuściliśmy łyżkę masła. Teraz trzeba ją lekko posolić i ewentualnie dodać dwie lub trzy łyżki śmietanki. Prawda, że proste? Ale to najmniej złożona kompozycja. Im więcej dodatków, tym bardziej sprawa się komplikuje, ale i na talerzu przybywa smaków.

Wyższą szkołą jazdy jest przepis na jajecznicę z pomidorami. Potrawa smakuje najlepiej w sezonie, gdy pomidory są gruntowe, soczyste. Aby przyrządzić niedzielne śniadanie dla czterech osób, potrzebujemy ośmiu jajek, dwa pomidory, cztery łyżki mleka, dwie łyżki masła, szczypiorek oraz sól i pieprz do smaku. Jajka najpierw wbijamy do miski, dodajemy mleko i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Następnie sparzone wrzątkiem, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory wrzucamy na patelnię i smażymy na maśle, a po chwili dodajemy jajka i smażymy do ścięcia. Na koniec tak przyrządzona jajecznica z pomidorami powinna zostać udekorowana szczypiorkiem.

Tylko smakosze wiedzą, jakim rarytasem może być jajecznica ze szpinakiem. Aby przyrządzić tę potrawę bez zbędnej fatygi, wystarczy na patelni rozgrzać masło i wrzucić umyty i posiekany szpinak. Smażyć aż zmniejszy swoją objętość, a następnie wbić jajka i smażyć je do ścięcia, doprawić solą i pieprzem. Można podać z pomidorkami koktajlowymi i kulkami mozzarelli, ale to kwestia gustu. Ważne, żeby było zdrowo!

Jajecznica z grzybami

Odrobinę bardziej pracochłonny jest przepis na jajecznicę ze szpinakiem i boczkiem. Zaczynamy od podsmażenia drobno pokrojonego boczku, a następnie dodajemy do niego umyty szpinak i smażymy wszystko do chwili, gdy szpinak zrobi się miękki i odparuje z niego woda. Na koniec na patelnię dodajemy jajka, doprawiamy solą, pieprzem i smażymy do uzyskania pożądanej konsystencji.

Korzystając z sezonu grzybowego, możemy sprawdzić, jakim rajem dla zmysłów jest jajecznica z kurkami. Znamy dziesiątki przepisów na ten delikates, ale dziś ograniczymy się do przypomnienia receptury znanej restauratorki i jurorki programów telewizyjnych Magdy Gessler. Potrzebujemy do tego 500 g oczyszczonych kurek, dwie cebule, 50 g masła, 12 ekologicznych jaj od kur z wolnego wybiegu, cztery kopiaste łyżki gęstej śmietany wiejskiej, pęczek koperku lub pietruszki oraz sól i świeżo zmielony pieprz do smaku.

Przyrządzanie tej wyjątkowej jajecznicy zaczynamy od oczyszczenia kurek i pokrojenia na mniejsze kawałki. Następnie na patelni rozgrzewamy masło i dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę. Gdy się zeszkli, wrzucamy kurki i smażymy 5-10 minut cały czas mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem. Teraz jajka ubijamy ze śmietaną, dodajemy do nich zioła i całość wlewamy do kurek. Smażymy, mieszając aż jajecznica się zetnie.

Jajecznica z prawdziwkami

Niespełna pół godziny zajmie ci przygotowanie jajecznicy z prawdziwkami. Do tego przepisu niezbędne są takie składniki, jak: trzy jajka, trzy lub cztery spore prawdziwki, cebula, łyżka śmietany 18 proc., sól i świeżo zmielony pieprz. Zaczynamy od pokrojenia w piórka cebuli, którą wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem. Do zeszklonej cebuli dodajemy umyte i pokrojone w kostkę prawdziwki, a następnie dusimy aż grzyby będą miękkie. Do miseczki wbijamy jajka, dodajemy śmietanę, mieszamy. Tak przygotowaną masę jajeczną wlewamy do grzybów z cebulką, przyprawiamy i smażymy, doprowadzając do pożądanego ścięcia.

Jajecznica ze szczypiorkiem

Potrawą całoroczną jest jajecznica z pieczarkami i czerwoną cebulą. Aby sporządzić śniadanie dla dwóch osób, powinniśmy przygotować cztery jajka, 5 dag pieczarek, pół czerwonej cebuli, 4 dag masła, szczypiorek oraz sól i pieprz do smaku. Pieczarki umyć i pokroić, dodać do cebuli i podsmażyć. Najpierw wbijamy jajka do miseczki, które przyprawiamy do smaku pieprzem i solą, a następnie całość roztrzepujemy widelcem. Wlewamy do podsmażonych pieczarek, dodajemy drobno posiekany szczypiorek i smażymy aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Podajemy z pieczywem.

Szczypiorek jest uniwersalnym dodatkiem do jajecznicy. Możemy nim posypać gotową potrawę albo usmażyć na patelni wraz z jajkami. W tym ostatnim przypadku na jedną porcję potrzebujemy dwa lub trzy jajka, łyżeczkę masła, dwie czubate łyżeczki posiekanego szczypiorku oraz sól i pieprz do smaku. Na patelni rozpuszczamy masło, po czym przelewamy do niej uprzednio wymieszane w miseczce jajka.

Doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy połową szczypiorku i smażymy, delikatnie mieszając aż jajka zetną się do odpowiedniej konsystencji. Wykładamy jajecznicę na talerz, a na koniec posypujemy resztą szczypiorku.