Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3

Kontynuując opisywanie wspomnień z podróży do stolicy Malezji dzisiaj na bloga wrzucam kolejną część zdjęć i przewodnika „Zwiedzić Kuala Lumpur vol3”. Przyjdą jeszcze czasu na podróżowanie. Planowanie możecie rozpocząć już dzisiaj.

Kilka słów wstępu

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście to czas nadrobić zaległości i przeczytać wcześniejsze wpisy o Kuala Lumpur, które odwiedziłam na przełomie 2019/2020 czyli jeszcze przed ogłoszeniem światowej pandemii SARS-Cov-19 (Covid):

Macie to? To ruszamy dalej – ze stacji metra MRT Pasar Seni na drugą stronę rzeki Klang oraz torów kolejowych, a następnie przez stację kolejową Kuala Lumpur Station. Tam czeka na Was Meczet Narodowy, Muzeum Sztuki Islamu oraz wiele atrakcji pobliskich Ogrodów Botanicznych Perdana.

Fragment mapy Kuala Lumpur – źródło Google Maps

.

Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3

Na zwiedzanie tej części miasta, zwanej w całości Ogrodami Botanicznymi Perdana (Perdana Botanical Gardens), przeznaczcie większą część dnia. Pamiętajcie o częstym piciu wody. Kuala Lumpur leży w klimacie podzwrotnikowym – upalnym i wilgotnym. W pobliżu stacji kolejowej Kuala Lumpur, Narodowego Meczetu oraz Parku Ptaków wodę kupicie bez problemu. Na ostatnią części tego przewodnika polecam zaopatrzyć się w zapas wody.

.

.1. Stacja kolejowa Kuala Lumpur

Warto się przy niej chwilę zatrzymać – to kolejna perełka architektoniczna miasta. Misternie wykonany, ozdobiony wieloma wieżyczkami budynek stacjo kolejowej zaaranżowano w stylu neo-mauretańskim/ neo-saraceńskim i oddano do użytku w 1910 roku. W tym samym stylu powstały np. budynki Meczetu Jamek oraz Sułtana Abdul Samed (pisałam o nich tutaj). Północną część dworca i górne piętra zajął Station Hotel, w 1996 przemianowany The Heritage Station Hotel).

Stacja kolejowa Kuala Lumpur (KL Station) pełniła rolę głównej stacji kolejowej w stolicy Malezji. W 2001 to zadanie przejął Dworzec Centralny (KL Sentral).

Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3
Budynek stacji kolejowej Kuala Lumpur
Dworzec Kolejowy Kuala Lumpur
Dworzec w prawie całej okazałości
Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3 KL Station
Perony stacji kolejowej Kuala Lumpur
Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3
Kolejne architektoniczne cudo.
Budynek Administracji Kolei Malezyjskich
vis a vis Stacji kolejowej Kuala Lumpur

.

.2. Narodowy Meczet Malezji

Aby dojść ze Stacji kolejowej Kuala Lumpur do Narodowego Meczetu Malezji (Masjid Negara) wystarczy przejść na drugą stronę ulicy Sułtana Hishamuddin (Jalan Sultan Hishamuddin) i kierować się w prawo. Tuż przy rondzie, po lewej stronie, zauważycie park a w nim charakterystyczny, błękitny dach Meczetu Narodowego w kształcie otwartego parasola.

Meczet Narodowy został ukończony w 1965 roku i otwarty na pamiątkę odzyskania przez Malezję niepodległości, które miało miejsce w 1957 roku. Jego główna sala może pomieścić 8 tysięcy wiernych a cały meczet około 15 tysięcy. Minaret ma wysokość 73 metrów a budynki meczetu ulokowane zostały w parku w powierzchni 53 000 m2. To robi wrażenie.

Budynek wybudowano ze wzmocnionego betony i zaaranżowano w nowoczesnym, prostym stylu z tradycyjnym islamskim zdobnictwem. Regularne kształty, zachowane proporcje, jasne kolory – w takich przestrzeniach i wnętrzach czuję się dobrze.

Przed wybraniem się do Meczetu warto sprawdzić godziny i dni wstępu dla turystów. Już przy wejściu na teren meczetu należy zostawić buty a kobiety muszą zakryć głowę oraz ciało. Służą do tego fioletowe „wdzianka” (zobaczycie mnie w takim na zdjęciu poniżej).

Nie spieszcie się ze zwiedzaniem, dajcie sobie odetchnąć od upałów w zadaszonych przestrzeniach meczetu. Posłuchajcie opowieści tutejszych przewodników. Ja w meczecie spędziłam ponad godzinę.

Meczet Narodowy Malezji – widok z parku
Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3
Wnętrza Meczetu
Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3 meczet

.

.3. Muzeum Sztuki Islamu

Budynek Muzeum Sztuki Islamu (Muzium Kesenian Islam) znajduje się w odległości około 250 m od Meczetu Narodowego. Po wyjściu z meczetu kierujcie się w prawo aż zobaczycie jasny budynek po lewej stronie.

Zwykle, podczas podróżowania, muzea nie leżą w kręgu moich zainteresowań. Do tego wybrałam się celowo – zainteresowana barwną sztuką a przy okazji dla ochłody w klimatyzowanym budynku. Na zwiedzanie muzeum poświęciłam prawie 2 godziny.

W nowoczesnych salach muzeum zgromadzone zostały przedmioty przestawiające bogatą historię sztuki islamu – monety, przedmioty użytkowe, obrazy, druki, książki i wiele innych. Muzeum organizuje warsztaty, seminaria, konkursy. Na terenie budynku znajdziecie restaurację oraz sklep z pamiątkami.

Bilet wstępu do muzeum kosztował 14,00 RM (około 13,00 PLN). Aktualne ceny oraz godziny wstępu sprawdzajcie na stronie muzeum.

Muzeum Sztuki Islamu

.

.4. Park Ptaków Kuala Lumpur

Z muzeum do Parku Ptaków (Taman Burung Kuala Lumpur) dojść można pieszo. Odległość nie jest duża – około 1 km. Drogi są dwie więc polecam skorzystać z Google Maps. Na tę i kolejną część zwiedzania koniecznie zaopatrzcie się w duży zapas wody.

Park Ptaków w Kuala Lumpur to atrakcja nie tylko dla ornitologów. Na terenie parku przebywa około 3000 ptaków z 200 różnych gatunków. Olbrzymia powierzchnia parku podzielona została na 4 oddzielone śluzami strefy:

 • 1 i 2 strefa – to dwie, olbrzymie, wydzielone woliery dla ptaków latających imitujące ich naturalne środowisko. W tych strefach ptaki mogą swobodnie latać do wysoko powieszonych siatek. Niech Was tu nie zdziwią leżakujące na chodnikach pawie, przesiadujące na drzewach różne ptaki oraz ptaki przelatujące nad głowami turystów. W tych strefach polecam uważać na okazjonalne „bombardowanie” ptasimi odchodami.
 • strefa 3 – park dzioborożców
 • 4 strefa – z klatkami i wolierami dla mniejszych ptaków

Nie jestem pasjonatem ptaków ale w tym parku absolutnie się zakochałam. Mogłabym całymi dniami obserwować spacerujące, leżakujące, latające i bawiące się ptaki. Na zwiedzanie parku poświęciłam w sumie około 2 godzin. Było przeraźliwie duszno i gorąco.

Za bilet wstępu zapłaciłam 69,00 RM (około 65,00 PLN). Aktualne godziny wejścia oraz ceny biletów sprawdzajcie na stronie parku. Na terenie parku znajduje się duża, kilkupoziomowa restauracja.

Park Ptaków Kuala Lumpur
Wodospady, zielone ścieżki, mnóstwo zieleni
KL Park Ptaków - pawie
Wszędzie pawie
ptaki w KL
Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3 flamingi
Flamingi

.

.5. Ogród Botaniczny

To już ostatni punkt tego przewodnika. Na terenie Ogrodów Botanicznych Perdana (Perdana Botanical Gardens), oprócz Meczetu Narodowego, Muzeum Sztuki Islamu i Parku Ptaków znajdują się jeszcze inne tematyczne strefy i miejsca m.in:

 • Planetarium
 • Park Motyli
 • Ogród Botaniczny
 • Park Orchidei i Hibiskusów
 • Wydzielona część dla Helikonii
 • Oraz inna dla ziół i przypraw
 • Plac zabaw dla dzieci – Park Dinozaurów
 • Park Jeleni
 • Jezioro z widokiem na nowoczesne miasto
 • A przy nim Strefa D’Sun czyli zadaszony plac z żywymi Baobabami, inspirowany ich kształtem

Przejście całego Parku Botanicznego zajmuje zapewne cały kolejny dzień. Ja skupiłam się na okolicach jeziora i a i tak z parku wyszłam po 2 godzinach.

Park Jeleni w Kuala Lumpur
Park Jeleni
Jezioro w Parku Botanicznym
Jezioro w Parku Botanicznym
Po prawej Kigelia afrykańska zwana również Drzewem kiełbasianym. Po lewej jakiś kwiatek, który mi się spodobał
D’Sun Zone czyli żywe Baobaby w otoczeniu tych sztycznych

.

Na dzisiaj to już wszystko. W kolejnych przewodnikach z Kuala Lumpur opiszę Wam miejsca w handlowej części miasta oraz polecę co i gdzie warto zjeść. Wybierzemy się też razem poza miasto do Jaskiń Batu. Bądźcie czujni i wypatrujcie kolejnych wpisów.

.

Booking.com