Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3
Kontynuując opisywanie wspomnień z podróży do stolicy Malezji dzisiaj na bloga wrzucam kolejną część zdjęć i przewodnika „Zwiedzić Kuala Lumpur vol3”. Przyjdą jeszcze czasu na podróżowanie. Planowanie możecie rozpocząć już dzisiaj.
Spis treści
Kilka słów wstępu
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście to czas nadrobić zaległości i przeczytać wcześniejsze wpisy o Kuala Lumpur, które odwiedziłam na przełomie 2019/2020 czyli jeszcze przed ogłoszeniem światowej pandemii SARS-Cov-19 (Covid):
- co warto wiedzieć o Kuala Lumpur przed podróżą do Malezji
- cześć pierwsza przewodnika po Kuala Lumpur a w niej m.in. zwiedzanie Petronas Twin Towers
- druga część przewodnika po stolicy Malezji a w niej okolice China Town i Placu Niepodległości
Macie to? To ruszamy dalej – ze stacji metra MRT Pasar Seni na drugą stronę rzeki Klang oraz torów kolejowych, a następnie przez stację kolejową Kuala Lumpur Station. Tam czeka na Was Meczet Narodowy, Muzeum Sztuki Islamu oraz wiele atrakcji pobliskich Ogrodów Botanicznych Perdana.
.
Zwiedzić Kuala Lumpur vol 3
Na zwiedzanie tej części miasta, zwanej w całości Ogrodami Botanicznymi Perdana (Perdana Botanical Gardens), przeznaczcie większą część dnia. Pamiętajcie o częstym piciu wody. Kuala Lumpur leży w klimacie podzwrotnikowym – upalnym i wilgotnym. W pobliżu stacji kolejowej Kuala Lumpur, Narodowego Meczetu oraz Parku Ptaków wodę kupicie bez problemu. Na ostatnią części tego przewodnika polecam zaopatrzyć się w zapas wody.
.
.1. Stacja kolejowa Kuala Lumpur
Warto się przy niej chwilę zatrzymać – to kolejna perełka architektoniczna miasta. Misternie wykonany, ozdobiony wieloma wieżyczkami budynek stacjo kolejowej zaaranżowano w stylu neo-mauretańskim/ neo-saraceńskim i oddano do użytku w 1910 roku. W tym samym stylu powstały np. budynki Meczetu Jamek oraz Sułtana Abdul Samed (pisałam o nich tutaj). Północną część dworca i górne piętra zajął Station Hotel, w 1996 przemianowany The Heritage Station Hotel).
Stacja kolejowa Kuala Lumpur (KL Station) pełniła rolę głównej stacji kolejowej w stolicy Malezji. W 2001 to zadanie przejął Dworzec Centralny (KL Sentral).
.
.2. Narodowy Meczet Malezji
Aby dojść ze Stacji kolejowej Kuala Lumpur do Narodowego Meczetu Malezji (Masjid Negara) wystarczy przejść na drugą stronę ulicy Sułtana Hishamuddin (Jalan Sultan Hishamuddin) i kierować się w prawo. Tuż przy rondzie, po lewej stronie, zauważycie park a w nim charakterystyczny, błękitny dach Meczetu Narodowego w kształcie otwartego parasola.
Meczet Narodowy został ukończony w 1965 roku i otwarty na pamiątkę odzyskania przez Malezję niepodległości, które miało miejsce w 1957 roku. Jego główna sala może pomieścić 8 tysięcy wiernych a cały meczet około 15 tysięcy. Minaret ma wysokość 73 metrów a budynki meczetu ulokowane zostały w parku w powierzchni 53 000 m2. To robi wrażenie.
Budynek wybudowano ze wzmocnionego betony i zaaranżowano w nowoczesnym, prostym stylu z tradycyjnym islamskim zdobnictwem. Regularne kształty, zachowane proporcje, jasne kolory – w takich przestrzeniach i wnętrzach czuję się dobrze.
Przed wybraniem się do Meczetu warto sprawdzić godziny i dni wstępu dla turystów. Już przy wejściu na teren meczetu należy zostawić buty a kobiety muszą zakryć głowę oraz ciało. Służą do tego fioletowe „wdzianka” (zobaczycie mnie w takim na zdjęciu poniżej).
Nie spieszcie się ze zwiedzaniem, dajcie sobie odetchnąć od upałów w zadaszonych przestrzeniach meczetu. Posłuchajcie opowieści tutejszych przewodników. Ja w meczecie spędziłam ponad godzinę.
.
.3. Muzeum Sztuki Islamu
Budynek Muzeum Sztuki Islamu (Muzium Kesenian Islam) znajduje się w odległości około 250 m od Meczetu Narodowego. Po wyjściu z meczetu kierujcie się w prawo aż zobaczycie jasny budynek po lewej stronie.
Zwykle, podczas podróżowania, muzea nie leżą w kręgu moich zainteresowań. Do tego wybrałam się celowo – zainteresowana barwną sztuką a przy okazji dla ochłody w klimatyzowanym budynku. Na zwiedzanie muzeum poświęciłam prawie 2 godziny.
W nowoczesnych salach muzeum zgromadzone zostały przedmioty przestawiające bogatą historię sztuki islamu – monety, przedmioty użytkowe, obrazy, druki, książki i wiele innych. Muzeum organizuje warsztaty, seminaria, konkursy. Na terenie budynku znajdziecie restaurację oraz sklep z pamiątkami.
Bilet wstępu do muzeum kosztował 14,00 RM (około 13,00 PLN). Aktualne ceny oraz godziny wstępu sprawdzajcie na stronie muzeum.
.
.4. Park Ptaków Kuala Lumpur
Z muzeum do Parku Ptaków (Taman Burung Kuala Lumpur) dojść można pieszo. Odległość nie jest duża – około 1 km. Drogi są dwie więc polecam skorzystać z Google Maps. Na tę i kolejną część zwiedzania koniecznie zaopatrzcie się w duży zapas wody.
Park Ptaków w Kuala Lumpur to atrakcja nie tylko dla ornitologów. Na terenie parku przebywa około 3000 ptaków z 200 różnych gatunków. Olbrzymia powierzchnia parku podzielona została na 4 oddzielone śluzami strefy:
- 1 i 2 strefa – to dwie, olbrzymie, wydzielone woliery dla ptaków latających imitujące ich naturalne środowisko. W tych strefach ptaki mogą swobodnie latać do wysoko powieszonych siatek. Niech Was tu nie zdziwią leżakujące na chodnikach pawie, przesiadujące na drzewach różne ptaki oraz ptaki przelatujące nad głowami turystów. W tych strefach polecam uważać na okazjonalne „bombardowanie” ptasimi odchodami.
- strefa 3 – park dzioborożców
- 4 strefa – z klatkami i wolierami dla mniejszych ptaków
Nie jestem pasjonatem ptaków ale w tym parku absolutnie się zakochałam. Mogłabym całymi dniami obserwować spacerujące, leżakujące, latające i bawiące się ptaki. Na zwiedzanie parku poświęciłam w sumie około 2 godzin. Było przeraźliwie duszno i gorąco.
Za bilet wstępu zapłaciłam 69,00 RM (około 65,00 PLN). Aktualne godziny wejścia oraz ceny biletów sprawdzajcie na stronie parku. Na terenie parku znajduje się duża, kilkupoziomowa restauracja.
.
.5. Ogród Botaniczny
To już ostatni punkt tego przewodnika. Na terenie Ogrodów Botanicznych Perdana (Perdana Botanical Gardens), oprócz Meczetu Narodowego, Muzeum Sztuki Islamu i Parku Ptaków znajdują się jeszcze inne tematyczne strefy i miejsca m.in:
- Planetarium
- Park Motyli
- Ogród Botaniczny
- Park Orchidei i Hibiskusów
- Wydzielona część dla Helikonii
- Oraz inna dla ziół i przypraw
- Plac zabaw dla dzieci – Park Dinozaurów
- Park Jeleni
- Jezioro z widokiem na nowoczesne miasto
- A przy nim Strefa D’Sun czyli zadaszony plac z żywymi Baobabami, inspirowany ich kształtem
Przejście całego Parku Botanicznego zajmuje zapewne cały kolejny dzień. Ja skupiłam się na okolicach jeziora i a i tak z parku wyszłam po 2 godzinach.
.
Na dzisiaj to już wszystko. W kolejnych przewodnikach z Kuala Lumpur opiszę Wam miejsca w handlowej części miasta oraz polecę co i gdzie warto zjeść. Wybierzemy się też razem poza miasto do Jaskiń Batu. Bądźcie czujni i wypatrujcie kolejnych wpisów.
.
Booking.com