Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur? Vol 1

W Kuala Lumpur spędziłam Sylwestra 2019 oraz kilka pierwszych dni 2020 roku. Aż mi się łezka w oku kręci na wspomnienia i z niemocy ponownego wyjazdu do Azji przez Covid. Rok zabierałam się za opisanie tego co warto zobaczyć w Kuala Lumpur. Być może za rok znowu tam polecę. Oto część 1 mojej foto relacji z Kuala Lumpur.

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur? Część 1

W pierwszej części tego pamiętnika / przewodnika opiszę Wam dwa najbardziej znane i popularne miejsca w Kuala Lumpur. Wieże Petronas Twin Towers oraz Menara Kuala Lumpur oraz dodatkowe dwa miejsca warte odwiedzenia w ich pobliżu. Kolejne wspomnienia z Kuala Lumpur pojawią się na blogu już wkrótce.

.1. Petronas Twin Towers

Dwie wieże z łączącym je mostem (na wysokości 41 i 42 piętra – 170 m) to najbardziej znany symbol Kuala Lumpur i obowiązkowe miejsce na turystycznej mapie miasta. Od 1998 do 2004 budynki Petronas Twin Towers, mierzące 452 m, były największymi wieżami na Ziemi (link).

Do Petronas Towers dojechać można metrem, linią LRT Kelana Jaya, do stacji KLCC. Mieszkałam w hotelu Fraser Residence Kuala Lumpur oddalonym 7 minut spacerkiem od Petronas Twin Towers. Jadąc metrem, po wyjściu ze stacji KLCC wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i dojść do głównego wejścia. Na dolnych piętrach mieści się olbrzymie centrum handlowe Suria KLCC ze sklepami luksusowych marek, restauracjami, pubami, food courtami. Pozostałe piętra zajmują biura.

Po drugiej stronie Petronas Twin Towers znajduje się KLCC Park z fontannami, zielenią, ścieżkami do biegania.

Widok od strony fontanny – wejście główne
co warto zobaczyć w Kuala Lumpur Petronas Towers
Petronas Towers – widok od strony parku na centrum handlowe Suria KLCC
KLCC Park
Petronas Towers
Petronas Towers wcześnie rano

.

Zwiedzanie Wież Petronas

Na początku stycznia 2020 bilet do Petronas Twin Towers kosztował 80 MYR (około 75 zł). Aktualne zasady wstępu oraz cennik można sprawdzić na stronie. Dobrze, że już pierwszego dnia pobytu w Kuala Lumpur poszłam sprawdzić godziny otwarcia i dostępność biletów. Okazało się, że wolne bilety są dopiero za 5 dni czyli mojego ostatniego dnia w KL.

Bilet upoważnia do wejścia do części turystycznej o określonej godzinie. Ja wybrałam się do Petronas Towers z samego rana na 09:00. Chciałam uniknąć tłumów stojących w kolejce. Organizacja całego zwiedzania jest bardzo precyzyjna i o wskazanej godzinie na most łączący wieże oraz na widokowe piętro może wjechać grupa licząca 20 osób . Grupy są „oznaczane” naklejkami a całe zwiedzanie przebiega sprawnie.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wjazdu na most (Skybridge) łączący wieże Petronas na 41 piętrze (170 m nad gruntem). Następnie wycieczka jest kierowana na „taras” widokowy na 86 piętrze (370 m nad gruntem). Ostatni postój to 83 piętro – z niego można wysłać kartę z podróży do Kuala Lumpur. Wysłałam jedną do mojej siostry i dotarła (hurraaa).

Cała wycieczka po wieżach Petronas Twin Towers zajmuje około 45 minut.

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur? Petronas Towers
Most łączący wieże Petronas
Widok na KLCC Park z mostu łączącego wieże Petronas
Petronas Towers widok z góry
Widok z górnego tarasu widokowego. W oddali Menara Kuala Lumpur – wieża telekomunikacyjna
Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur?
Widok z Petronas Twin Towers

.

.2. Aquaria KLCC – Oceanarium

W pobliżu Petronas Twin Towers, po drugiej stronie KLLC Park, znajduje się Oceanarium. Jeżeli lubicie ryby i inne morskie zwierzaki to polecam wizytę w tym miejscu. Tu znajdziecie aktualne informacje o godzinach otwarcia oraz cenach biletów.

Wybrałam się do Aquaria KLCC w godzinach szczytu (około 15:00) i to był błąd. Praktycznie całą wizytę przepychałam się w tłumie ludzi a z moim wzrostem 157 cm w takich warunkach niewiele widać. Bilet wstępu kosztował 69,00 MYR (około 64,00 zł). Teraz czyli na początku stycznia 2021 kosztuje już 71,00 MYR.

Na wizytę w Aquaria KLCC zarezerwujcie sobie minimum jedną godzinę.

Aquaria KLCC
Tunel pod wielkim akwarium z rekinami

.

.3. Menara Kuala Lumpur

To drugie miejsce w Kuala Lumpur z tarasem widokowym, na który warto wjechać. Widok z wieży telewizyjna Menara Kuala Lumpur (KL Tower) jest równie imponujący jak z Petronas Twin Towers. Wieża ma 421 m wysokości razem z iglicą. Na samej górze znajduje się restauracja, taras widokowy oraz punkt widokowy z przezroczystą podłogą. Wieża mieści się na wzgórzu więc w pierwszej kolejności należy się tam wspiąć – co nie jest łatwe w upale i wysokiej wilgotności. W 2019 bilety sprzedawane były tylko na miejscu więc wybrałam się do KL Tower z samego rana (na 10:00) żeby nie stać w długiej kolejce po bilety.

Z Menara Kuala Lumpur rozciąga się cudowny widok na miasto w tym na Petronas Twin Towers. Warto pokonać swój strach i wejść na punkt widokowy z przezroczystą podłogą. Nie warto kupować robionych tam zdjęć (ja zapłaciłam 175,00 MYR za kilka fotek, które nie były lepsze od tych zrobionych moim telefonem).

Aktualne informacje o godzinach otwarcia oraz cenach biletów znajdują się na stronie – link. 31 grudnia 2019 roku za bilet zapłaciłam 99,00 MYR (około 91,00 zł).

Menara Kuala Lumpur
Widok z dołu na Menara Kuala Lumpur
Widok z Menara Kuala Lumpur na Petronas Twin Towers
Punkt widokowy na Menara Kuala Lumpur z przezroczystą podłogą
Jeszcze jedna fotka z Menara Kuala Lumpur

.

.4. KL Forest Eco Park

Na wzgórzu, tuż przy Menara Kuala Lumpur, znajduje się Eko Park – Las deszczowy KL Forest Eco Park (Bukit Nanas Forest Reserve) – link. Wstęp do parku jest bezpłatny.

Przed wejściem należy zaopatrzyć się w wodę – spacer w upale po zwisających mostkach i schodkach, wśród drzew lasu deszczowego, jest bardzo wyczerpujący. Ale warty każdego kroku. Sami zobaczcie.

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur?
Bukit Nanas Forest Reserve
Bukit Nanas Forest Reserve
Bukit Nanas Forest Reserve
Widok na Menara Kuala Lumpur z Eco Parku

.

O tym co warto wiedzieć przed wyjazdem do Kuala Lumpur (dane na grudzień 2019/styczeń 2020) przeczytacie pod tym linkiem.

Kolejne części przewodnika po Kuala Lumpur znajdziecie tutaj.

Filmiki z podróży możecie zobaczyć na Insta Stories.

.

Booking.com