Zobaczyć Kuala Lumpur vol2
Musiał minąć rok pandemii żebym zabrała się za wspomnienia podróży do stolicy Malezji. Zobaczyć Kuala Lumpur vol2 to druga część pamiętnika / przewodnika po tym różnorodnym i bardzo interesującym mieście.
Spis treści
Pierwszą część przewodnika po Kuala Lumpur znajdziecie pod tym linkiem. Opisałam w nim między innymi Petronas Twin Towers oraz Menara Kuala Lumpur. A zanim wybierzecie się do stolicy Malezji koniecznie przeczytacie ten poradnik.
.
Zobaczyć Kuala Lumpur vol2 – przewodnik
Potraktujcie proszę ten przewodnik jako podpowiedź, które miejsca warto zobaczyć w Kuala Lumpur jak już znowu można będzie swobodnie podróżować. Nie bójcie się podążać własnymi ścieżkami (z pomocą Google Maps) i odkrywać ciekawe zakątki tego miasta. Pośpiech w zwiedzaniu nie jest wskazany – upał i wilgotność nie ułatwiają spacerowania. Zamiast pośpiechu polecam zajrzeć do pobliskich kawiarenek i restauracji. Kuchnia malezyjska ma do zaoferowania wiele smacznych potraw.
Kilka słów na początek
Zwiedzanie tej części Kuala Lumpur polecam rozpocząć od stacji metra Pasar Seni (na dole poniższej mapy). Z tego punktu, kierując się na północ, spacerkiem odwiedzicie opisane poniżej miejsca. Ja zwiedzałam Kuala Lumpur w totalnie chaotyczny sposób, nie orientując się, że miejsca, które chciałam odwiedzić są położone tak blisko siebie. W serii poradników o Kuala Lumpur podpowiadam jak zwiedzać miasto w „kompaktowy” sposób.
Przed wybraniem się w te rejony Kuala Lumpur warto również sprawdzić godziny otwarcia Central Market oraz dostępność dla turystów Meczetu Jamek (to sprawdzałam na Google Maps).
Na ten spacer przeznaczcie większość dnia. Zjedźcie obiad w Central Market, deser na ulicy Petaling lub Hang Kasturi. Pokręćcie się po uliczkach China Town, odpocznijcie w Meczecie Jamek.
I jeszcze jedno – nie zapomnijcie o piciu wody. W upalnym i wilgotnym tropikalnym klimacie Kuala Lumpur łatwo o odwodnienie. Ochłodzicie się w klimatyzowanym Central Market oraz pod dachem Meczetu Jamek.
.
.1. Ulica Petaling w China Town
Ulica Petaling (Jalan Petaling) to turystyczna ulica China Town w Kuala Lumpur. Ta zadaszona, tłoczna, pełna stosik z tanimi ubraniami ulica przyciąga tłumy (tak było na przełomie 2019/2020). Polecam zatrzymać się przy stoiskach z jedzeniem i spróbować deserów z kokosa oraz słynnych chińskich deserów mochi z kleistego ryżu. O jedzeniu w Kuala Lumpur jeszcze napiszę oddzielny przewodnik.
Zadaszona ulica Petaling przypina mi trochę China Town w Singapurze.
.
.2. Świątynia Sin Sze Si Ya
Spacerując uliczkami China Town nie przeoczcie świątyni Sin Sze Si Ya. To najstarsza taoistyczna świątynia w Kuala Lumpur. Wybudowana w 1864 roku. Dzisiaj pełni rolę centrum kulturowego społeczności chińskiej w stolicy Malezji oraz miejsca modlitw.
.
.3. Central Market
Hala targowa Central Market to aktualnie dobre miejsce na zakup pamiątek z Kuala Lumpur. Na terenie budynku znajduje się niewielki Food court na pierwszym piętrze oraz kilka restauracje na piętrze oraz na parterze. Warto tu wstąpić nie tylko dla ochłody ale na obiad.
Do Central Market przylega wąska uliczka Jalan Hang Kasturi (Rodger Street) zapełniona stoiskami z owocami, warzywami, pamiątkami oraz przeróżnymi przekąskami. Istny raj dla foodies. Udało mi się zjeść tutaj świetny deser z kokosa. Ale o jedzeniu w Kuala Lumpur będzie oddzielny wpis.
.
.4. Meczet Jamek
Oficjalnie obowiązującą nazwą jest Meczet Sułtana Abdul Samad Jamek (Masjid Jamek Sultan Abdul Samad). To jeden z najstarszych meczetów w Kuala Lumpur. Wybudowany został w 1909 roku u zbiegu dwóch rzek – Gombak i Klang.
.
Jego przepiękna architektura absolutnie mnie zachwyciła. Określana jest mauretańską, indosaraceńską lub mogolską (za Wikipedią). W podobny stylu wybudowano m.in. stację kolejowa Kuala Lumpur, która mieści się po drugiej stronie torów (vis a vis stacji Pasar Seni) w pobliżu Narodowego Meczetu Malezji (Masjid Negara Malaysia).
Turyści mogą zwiedzać Meczet Jamek o określonych godzinach każdego dnia oprócz piątku (godziny warto sprawdzić np. na Google Maps). Wchodząc do Meczetu kobiety muszą mieć zakrytą głowę oraz ramiona. Przy wejściu, na czas wizyty, można wypożyczyć specjalne okrycie.
W pobliżu meczetu znajduje się również stacja LRT Masjid Jamek.
.
.5. Plac Niepodległości – Dataran Merdeka
Plac ten (Padang) był w przeszłości polem upraw warzyw, miejscem treningowym policji a także polem do gry w krykieta. O północy z 30 na 31 sierpnia 1957 roku (dzień ogłoszenia niepodległości od Wielkiej Brytanii) na placu zawisła Flaga Malezji. Od października 1989 miejsce to zwane jest Placem Niepodległości (Dataran Merdeka). Plac otaczają kolonialne budynki oraz niska zabudowa Królewskiego Klubu Selangor.
Na Plac Niepodległości wybrałam się przed południem, pierwszego stycznia 2020. Właśnie demontowano scenę, na której w Sylwestra odbywały się występy. To był bardzo upalny dzień, bez jednej chmurki na niebie. Bez butelki wody i odpoczynku w cieniu drzew spacer po placu, wśród kolonialnych budynków, był ciężkim wyczynem. Ale wartym wysiłku. To jak podróż w czasie. Jedynie wieżowce wystające zza dachów przypominały mi o tym, w jak nowoczesnym mieście się znajduję.
.
Filmiki z podróży do Kuala Lumpur znajdziecie na Insta Stories.
A tymczasem to wszystko w przewodniku „Zobaczyć Kuala Lumpur vol2”. Bądźcie czujni – już wkrótce na blogu ukaże się część trzecia.
.