Książka kulinarna – Tao Smaku | Jacek Wan
Ciągnie mnie do azjatyckich smaków i nawet tego nie ukrywam. Na blogu najwięcej recenzji dotyczy właśnie restauracji tajskich, wietnamskich, japońskich czy chińskich. Nie mogę się uwolnić od nieustającej chęci wąchania i smakowania tych bogatych w aromaty dań – tajskie zielone curry czy wietnamska pho są moimi ulubieńcami. Ale co zrobić kiedy nie mam czasu czy okazji żeby jadać w azjatyckich restauracjach tak często jakbym chciała. Postanowiłam w końcu nauczyć się gotować (haha – jeszcze długa droga przede mną). Książka kulinarna Tao Smaku Jacka Wana ma mi w tym pomóc.
Co jeszcze znajdziecie w książce Tao Smaku? Przepisy podzielone zostały na działy – kuchnia japońska, chińska, tajska i wietnamska. Każdy dział rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem – charakterystyką danej kuchni. I tak japońską cechuje wyjątkowa estetyka i minimalizm przypraw. Tu główne skrzypce gra naturalny smak produktu. Kuchnia chińska to mnogość regionalnych smaków i technik przygotowania dań – pierożki, makarony, dania mięsne mogą być pikantne lub łagodne, smażone na głębokim tłuszczu czy gotowane na parze. Kuchnia tajska to aromatyczne zioła i przyprawy oraz harmonia smaków – słodkiego, słonego, pikantnego, gorzkiego i kwaśnego. Ostatni rozdział to kuchnia wietnamska – stawiająca na świeżość i zioła, których w każdym daniu jest niezwykle dużo. W Warszawie bardzo upodobałam sobie wietnamski bar Toan Pho przy Chmielnej i tamtejszą sałatę z tofu oraz stertą świeżej tajskiej bazylii i mięty. Poniżej przedstawiam swoich ulubieńców z Tao Smaku książka kulinarna.
temakizushi – błyskawiczna opcja do przygotowania w domu. W nori zawijamy ryż to co akurat mamy w domu – już po chwili ta zdrowa przekąska jest gotowa.
uwielbiam szpinak z czosnkiem w wersji chińskiej – zamawiam go w chińskich restauracjach (w domu jeszcze nie próbowałam), w China Town jest przepyszny
Nie znam tej książki 🙂