Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Rogaliki krucho-drożdżowe: delikatność i smak w jednym kęsie 

Domownicy i przyjaciele domu po prostu je uwielbiają! Delikatne, lekkie rogaliki z ciasta krucho-drożdżowego z powidłami lub marmoladą w środku i lukrem na zewnątrz to przysmak każdego łasucha i prosty do wykonania deser do niedzielnej kawy. Także w wersji, gdzie do ciasta nie dodajemy ani cukru, ani jajka, gdyż rogaliki osładza nadzienie i lukier! Przepyszne, najlepsze rogaliki z całymi wiśniami w słodkiej zalewie lub czekoladą. Odsłaniamy kulinarne tajemnice naszych babć. Nic tylko czytać, piec i zajadać!

W sieci można znaleźć dziesiątki przepisów na rogaliki krucho drożdżowe. Małe, pyszne co nieco do popołudniowej kawy czy herbaty. Wbrew pozorom nie ma z tym wiele roboty, gdyż jest to prosta receptura wypieku z nadzieniem, które modyfikujemy według indywidualnych upodobań i pomysłów. Rogaliki możemy więc piec z gęstym dżemem, marmoladą lub powidłami, kostkami ulubionej czekolady, kremem czekoladowo-orzechowym, kawałkami owoców lub białym serem. Zaledwie kilkanaście minut w piekarniku i otrzymujemy słodką przekąskę, która znika z talerzy zanim się obejrzysz.

Rogaliki krucho drożdżowe – przepis

Wypróbowany przepis na pyszne rogaliki krucho drożdżowe podaje na swojej stronie Ewa Wachowicz. Do rogalików według byłej Miss Polonia i aktualnej gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych potrzebujesz trzy szklanki mąki pszennej lub orkiszowej jasnej, pół szklanki śmietany 18 proc., 40 g świeżych drożdży, łyżkę cukru trzcinowego, dwa jajka, 200 g masła, powidła, łyżeczkę cynamonu, dwie łyżki kakao, a także sok z cytryny, pół łyżeczki cynamonu i cukier puder na lukier.

Na wstępie mąkę przesiewamy do miski, robimy dołeczek i wlewamy weń śmietanę. Kruszymy drożdże, słodzimy, mieszamy, a następnie pod przykryciem odstawiamy na 20 minut. Powidła podgrzewamy, dodajemy cynamon i kakao, po czym całość dokładnie mieszamy. Do mąki z zaczynem wbijamy jajka, dodajemy kostkę masła w temperaturze pokojowej i wyrabiamy ciasto. Gdy zacznie odchodzić od miski, przekładamy na stolnicę posypaną mąką i zagniatamy.

Następnie dzielimy ciasto na sześć równych części, a z każdej formujemy krążek. Rozwałkowujemy i wycinamy sześć trójkątów, na brzegi nakładamy wystudzone powidła, zwijamy, zaginając końcówki tak, aby powstały rożki. Następnie układamy je na blasze wyścielonej papierem, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i pieczemy na złoty kolor. Do soku z cytryny wsypujemy cynamon i cukier, po czym ucieramy na lukier, którym pokrywamy wystudzone rogaliki.

Rogaliki krucho drożdżowe z marmoladą

Prawdopodobnie najpopularniejszą odmianą tego deseru są rogaliki krucho drożdżowe z nadzieniem z twardej marmolady. Do wypieku niezbędne są: 200 g masła, dwie łyżki cukru pudru, 500 g mąki pszennej, 40 g świeżych drożdży i szklanka śmietany 18 proc. Nadzienie sporządzisz z łyżki cukru pudru oraz 160 g marmolady.

Aby wykorzystać ten przepis na rogaliki krucho drożdżowe, dodaj do miski lekko podgrzaną śmietanę, świeże drożdże oraz cukier puder. Wszystko wymieszaj aż do połączenia się składników w gładką masę. Naczynie z zaczynem owiń folią spożywczą i połóż w ciepłym miejscu na co najmniej 20 minut. Do dużego naczynia wsyp 500 g mąki pszennej, dodaj miękkie masło oraz przygotowany wcześniej zaczyn oraz starannie wszystko wymieszaj. Zagnieć ciasto ręcznie lub za pomocą robota kuchennego ze specjalnym hakiem.

Kruche rogaliki drożdżowe

Tak otrzymane ciasto umieść na blacie obsypanym mąką pszenną i wyrabiając je rękoma, uformuj z masy kulę. Owiń ją w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 60 minut.

Schłodzone i lekko wyrośnięte ciasto podziel na cztery kawałki, z których trzy przykryj ściereczką, a jeden rozwałkuj na cienki placek. Wykrój z niego osiem trójkątnych kawałków i ponownie rozwałkuj.

Na przygotowane porcje ciasta nakładaj po łyżeczce twardej marmolady, końcówki rogalików sklej ze sobą, a zakończenia zawiń na spód ciastek, by zapobiec wydostawaniu się farszu. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 st. C. Rogaliki układaj na blaszce z papierem do pieczenia i piecz ok. 18 minut. Na koniec wyciągnij je z piekarnika i pozostaw do ostudzenia. Upieczone rogaliki posyp cukrem pudrem lub udekoruj przygotowanym wcześniej lukrem.

Szybkie rogaliki krucho drożdżowe

Jeżeli nie chcesz czekać aż zaczyn zacznie pracować, a później ciasto nabierze objętości, bo goście telefonicznie poinformowali, że będą u ciebie za chwilę, możesz zdecydować się na szybkie rogaliki krucho drożdżowe. W tym celu wyrabiasz ciasto według podanej wyżej receptury i z tych samych składników. Następnie rozwałkuj ciasto na cienko, wytnij z niego pożądaną ilość trójkątów, na środku każdego połóż marmoladę i zawiń rogal. Gotowe rogale połóż na papierze do pieczenia i piecz przez około 20 minut aż do uzyskania złotego koloru.

Rogaliki krucho drożdżowe z jabłkami

Nasze babcie piekły rogaliki z nadzieniem z karmelizowanych jabłek. Aby je sporządzić, potrzebujesz szczyptę cynamonu, 0,5 kg czerwonych jabłek, 50 g masła oraz 100 g miodu. Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Miód podgrzewamy na patelni do uzyskania karmelowego koloru, dodajemy masło oraz jabłka. Cały czas mieszając, smażymy przez kilka minut. Doprawiamy do smaku cynamonem. Przekładamy do miseczki i studzimy. Na koniec na każdy kawałek ciasta nakładamy karmelizowane jabłka i pieczemy według podanych wyżej przepisów.

Samodzielnie przygotowane rogaliki krucho drożdżowe zachowują świeżość przez kilka dni. Jeśli chcemy zachować ich kruchość na dłużej, powinniśmy przechowywać je w pudełku ze szczelnym zamknięciem.