Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

NIE skazani na choroby cywilizacyjne

Światowe oraz polskie statystyki przerażają. Ponad 80% przedwczesnych zgonów ma swoje źródło w chorobach dietozależnych. Styl życia, paskudny jadłospis, brak aktywności fizycznej – to w codziennych decyzjach należy szukać winowajców. A skoro tak, to NIE jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne. Możemy odwrócić ten trend.

Czym są choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne (nazywane również chorobami stylu życia, dietozależnymi, chorobami XXI wieku) to szerząca się, globalna epidemia chorób społecznych. Ich źródłem nie jest zakażenie, ale szybki rozwój cywilizacyjny danej społeczności.

Na świecie choroby cywilizacyjne odpowiadają za ponad 80% przedwczesnych zgonów, doprowadzają do niepełnosprawności rzesze ludzi, a przy tym generują olbrzymie koszty opieki zdrowotnej. Przeraża również to, że nie są one już charakterystyczne jedynie dla osób starszych (w wieku przekwitania), ale występują również u młodzieży, a nawet u dzieci.

.

Do chorób cywilizacyjnych zaliczane są:

 • Nadwaga i otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej w ciele będący przyczyną wielu chorób przewlekłych    
 • Choroby układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zwężenie tętnic, miażdżyca, tętniaki    
 • Cukrzyca typu II – insulinooporność
 • Niektóre nowotwory – rak jelita grubego, żołądka, gruczołu krokowego, macicy, sutka
 • Alergie – nadwrażliwość pokarmowa, alergie pokarmowe, nietolerancje pokarmowe, alergie wziewne, alergie na produkty chemiczne oraz kosmetyki
 • Choroby układu pokarmowego – choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks, niektóre choroby trzustki, kamica nerkowa, nieswoiste stany zapalne jelit, kamica żółciowa
 • Choroby układu oddechowego – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa
 • Choroby umysłowe – zaburzenia psychiczne, nerwica, depresja

.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych

W Polsce aż 48% populacji ma długotrwałe problemy ze zdrowiem. Co czwarty z nas ma nadciśnienie tętnicze, co dziesiąty depresję, a co czternasty cukrzycę (źródło: Narodowy Test Zdrowia Polaków, który w 2020 r. przeprowadził serwis Medonet przy strategicznym partnerstwie Nationale-Nederlanden).

Znikoma aktywność fizyczna, nieprawidłowe odżywianie się oraz stosowanie używek (głównie alkoholu i papierosów) są głównym powodem tak wysokiej zachorowalności.

Na szczęście nie jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne. Ich uniknięcie, a wielokrotnie również doprowadzenie do remisji, a nawet całkowitego wyleczenia, zależy wyłącznie od nas.

Tak – to jest aż takie proste. Nie faszerowanie się lekarstwami, ale aktywność fizyczna i zdrowa dieta są tu najlepszym remedium.

Jeżeli obawiacie się zachorowania na choroby cywilizacyjne, w szczególności na nowotwory, cukrzycę oraz choroby układu krążenia, to na polskim rynku dostępne są ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania. Dzięki nim zyskujemy dostęp do wczesnej profilaktyki i szybkiej diagnostyki oraz mamy zapewnione leczenie i rehabilitację w przypadku zachorowania. Więcej na ten temat przeczytacie na samym końcu tego artykułu.

.

.

I. Regularna aktywność fizyczna

Większe korzyści dla utrzymania zdrowia przynosi regularna aktywność fizyczna, rozumiana jako codzienny ruch, aniżeli pójście na siłownię 1-2 razy w tygodniu, a potem siedzenie przed komputerem/TV przez resztę tygodnia.

WHO już w 2008 roku rekomendowała osobom w wielu 18 – 65 lat, które nie mają przeciwwskazań do wysiłku fizycznego, tak proste czynności:

 • Minimum 30 minut umiarkowanie intensywnej aktywności dziennie przez 5 dni (lub więcej) w tygodniu. Umiarkowana aktywność rozumiana jest jako wysiłek, który podnosi tętno oraz przyspiesza oddech. Pozwala na prowadzenie rozmowy, ale przeszkadza w śpiewaniu (na serio). Do takiej aktywności należy m.in. szybki spacer, nordic walking, pływanie, wolna jazda na rowerze. Te minimum 30 minut aktywności może być wykonywane w blokach po 10 – 15 minut. Im więcej tym lepiej.
  Dzienną aktywność można mierzyć krokami. W przytoczonym opracowaniu, WHO zaleca dążenie do chodzenia nawet powyżej 12 000 kroków dziennie, zaczynając od 5 000.
 • Do utraty wagi lub utrzymania wagi niezbędne jest 60-90 minut umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej dziennie.
 • Dla wzmocnienia zdrowotnego efektu zalecane jest dodanie do powyższych zaleceń “energicznej” aktywności 20 minut dziennie, 3 dni w tygodniu. Taka aktywność objawia się podniesieniem tętna i utrudnieniem mówienia. Do takich czynności należy np. jogging, szybka jazda na rowerze, zajęcia aerobowe. Ich wpływ na zdrowie jest większy, a utrata wagi szybsza.

Prawda, że to nie brzmi przerażająco? A korzyści są olbrzymie.

Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do utrzymania odpowiedniej masy ciała, poprawia ogólną kondycję, przeciwdziała powstawaniu chorób układu krążenia, chorób jelita grubego, a także poprawia nastrój. Wystarczy ruszyć 4 litery sprzed TV i wybrać się na spacer – codziennie.

.

II. Zdrowa dieta

Według statystyk, co czwarty z nas jada fast-foody kilka razy w miesiącu. Warzywa codziennie jada zaledwie 30% Polaków, a owoce 34%. Napoje energetyzujące pije 26% kobiet i 46% mężczyzn. Nie świadczy to o nas dobrze.

Intuicyjnie wiecie, jakie jedzenie jest dla Was zdrowe. Okazjonalnie (1x w miesiącu) zjedzony burger, pizza lub smażony kotlet schabowy z frytkami nie zaszkodzą. Ale już częste/codzienne objadanie się tłustymi, napakowanymi przetworzonymi produktami posiłkami i przekąskami prowadzi do chorób cywilizacyjnych. Tego nie chcecie. Nie chcecie być częstymi klientami kardiologów, onkologów, gastrologów i innych lekarzy, którzy będą wypisywać kolejne recepty na leki obniżające ciśnienie, cholesterol, cukier we krwi.

Zdrowa dieta jest smaczna i różnorodna.

Wystarczy:

 1. Skupić się na jedzeniu jak najmniej przetworzonych produktów.
 2. Jadać 4-5 posiłków dziennie.
 3. Unikać przegryzania między posiłkami – organizm musi mieć czas na jedzenie i czas na trawienie.
 4. Jeść jak najwięcej warzyw – surowych, duszonych, gotowanych na parze.
 5. Owoce są zdrowe i smaczne, ale w nadmiarze mogą zaszkodzić – zawierają sporą dawkę cukrów. Jedna porcja owoców dziennie wystarczy.
 6. Pić minimum 2 litry wody dziennie. W tę ilość wliczają się zupy oraz woda zawarta w owocach. Pamiętajcie o tym, że kawa i herbata nie nawadniają tak dobrze, jak czysta woda lub woda z niewielkim dodatkiem soku np. z cytryny. Słodkie napoje zawierają sporą dawkę cukru – nie warto się nimi opijać.
 7. Stronić od używek – alkohol to puste kalorie a papierosy prowadzą do rozwoju nowotworów.
 8. Unikać tłustych i słodkich przekąsek – mało ważą, mają niewielkie rozmiary, nie najecie się nimi, a kryją w sobie setki kalorii.

Pamiętajcie – nie jesteście skazani na choroby cywilizacyjne. Od Waszych codziennych decyzji zależy to, czy zachorujecie. Zadbajcie o siebie.

Na końcu tego artykułu wrzuciłam Wam przykład jadłospisu na jeden dzień, opartego wyłącznie na roślinnych składnikach. Więcej jadłospisów znajdziecie na blogu w zakładce FIT Przepisy.

.

III. Regularne badania lekarskie

Do profilaktyki chorób cywilizacyjnych zaliczane jest również wykonywanie regularnych badań lekarskich, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby. Daje to szanse na skuteczne i szybsze wyleczenie.

Niestety, według Narodowego Testu Zdrowia Polaków, w przeciągu ostatniego roku tylko 39% Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 42% zrobiło badanie ogólne moczu, 50% sprawdziło poziom cukru we krwi, 56% wykonało morfologię krwi.

1. Pomiar masy oraz obwodu ciała

To najprostsze badanie, które możecie wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujecie do tego wagi oraz miarki krawieckiej. W ocenie stanu zdrowia pomaga wyliczenie wskaźnika BMI (wskaźnik masy ciała) oraz wskaźnika WHR (wskaźnik pokazujący rozkład tkanki tłuszczowej). Przekroczenie norm powinno być sygnałem do zmian w stylu życia oraz żywienia

2. Badania krwi oraz moczu

Tu potrzebne jest skierowanie od lekarza. Już podstawowe badania krwi oraz moczu pomagają wykryć choroby w ich początkowym stadium. Regularnie, raz do roku, warto wykonać badania:

 • lipidogram – cholesterol całkowity oraz HDL, LDL, trójglicerydy
 • glukoza na czczo – poziom cukru we krwi
 • morfologia krwi
 • OB
 • badanie ogólne moczu
 • próby wątrobowe
 • badania tarczycy

3. USG

Ultrasonografia pozwala na prześwietlenie tkanek w celu zbadania ich prawidłowej budowy. Profilaktycznie, raz do roku, kobiety powinny wykonać USG piersi oraz ginekologiczne. Po 40-tce dochodzi do tego mammografia piersi – raz na 2 lata, a po 50-tce już raz do roku. U mężczyzn istotnym badaniem jest USG prostaty. Wczesne wykrycie raka w tych narządach daje szanse na skuteczne leczenie.

4. EKG spoczynkowe

Prawidłowo wykonane badanie EKG pozwala potwierdzić właściwy stan zdrowia lub wykryć anomalie w obszarze chorób serca. Po 40. roku życia EKG zaleca się wykonywać co 1 do 3 lat. Badałam swoje serce w marcu tego roku – bije jak dzwon.

5. Pomiar ciśnienia krwi

Jak wyżej – prawidłowo wykonany pomiar ciśnienia pomaga określić stan zdrowia w obszarze układu krążenia. Stałe, zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie powinno być sygnałem do wykonania dodatkowych badań pod kontrolą lekarza. To badanie możecie wykonywać samodzielnie w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w ciśnieniomierz.

.

.

Jadłospis na jeden dzień

Poniżej podaję Wam przykład jadłospisu na 1 dzień dla jednej osoby. Wielkość porcji zależeć będzie od Waszego zapotrzebowania energetycznego. Moje jest w granicach 1500 kcal/dzień, ale zjadanych kalorii nie liczę. Staram się jeść jak najwięcej świeżych, ekologicznych warzyw.

I śniadanie – racuchy z owocami

To proste i niezwykle smaczne śniadanie spodoba się każdemu. Wystarczy wymieszać poniższe składniki w kolejności, jak na poniższej liście, a następnie usmażyć racuchy na suchej patelni z nieprzywierającą powłoką. Z podanych składników wyjdzie 6 placuszków.

 • 3 łyżki prażonych jabłek (ja kupuję gotowe)
 • około 150 ml mleka roślinnego
 • 2 łyżki oleju rzepakowego – rafinowanego (wymieszajcie dokładnie mokre składniki)
 • 7 czubatych łyżek mąki żytniej lub orkiszowej – razowej. Wymieszajcie mąkę z mokrymi składnikami. Powinno wyjść gęste ciasto
 • dowolne owoce – jako dodatek
 • syrop klonowy – jako opcjonalny dodatek
nie skazani na choroby cywilizacyjne racuchy z jabłkami
I śniadanie – racuchy z jabłkami

.

II śniadanie – zielony koktajl

Do przygotowania zielonego koktajlu przyda się mocny blender kielichowy. Wystarczy zmiksować w nim podane składniki.

 • 1 banan
 • garść liści szpinaku
 • 1 łyżka siemienia lnianego – w całych ziarenkach
 • sok wyciśnięty z 1 cytryny
 • około 200 ml zimnej wody
 • 3 łyżki płatków owsianych, górskich – dla podniesienia sytości
nie skazani na choroby cywilizacyjne koktajle
II śniadanie – zielony koktajl z bananem i szpinakiem

.

Obiad – pieczone warzywa

Piekę od razu więcej warzyw i zjadam je w kilku posiłkach – jako składnik główny lub dodatek. Tutaj pieczone warzywa są w centrum uwagi. Czas pieczenia to około 60 minut w temp. 180 stopni (bez termoobiegu). Podane składniki wystarczą na 2 porcje.

 • 1 kg ziemniaków
 • 0,5 kg marchewki
 • 1 czubata łyżka wędzonej papryki – polecam ostrą
 • 2 łyżki oleju rzepakowego – rafinowanego. Na taki można piec i smażyć

Dodatki – sos sojowy do maczania, sałatka z roszponki i pomidorków skropionych sokiem z cytryny oraz olejem lnianym

nie skazani na choroby cywilizacyjne pieczone warzywa
Obiad – pieczone warzywa podane z rukolą i pomidorkami

.

Kolacja – warzywa duszone

Często przygotowuję warzywa duszone na patelni. Ta metoda pozwala na szybkie przyrządzenie posiłku z niewielką ilością tłuszczu. Dla podbicia smaku na początku podsmażam cebulkę z czosnkiem. Dopiero jak nabiorą brązowego koloru i zaczną obłędnie pachnieć, podlewam je wodą i dodaję kolejne składniki. Pod przykryciem duszę je przez około 15 minut. Na samym końcu wrzucam szpinak – jemu wystarczą 1-2 minuty. Poniższe składniki pozwalają na przygotowanie 2 porcji warzyw.

 • 1 mała biała cebula
 • 3 ząbki czosnku
 • 1 mała cukinia
 • 200 g ugotowanej ciecierzycy
 • garść szpinaku
 • około 200 g świeżych pieczarek
 • 100 ml wody
 • 2 łyżeczki sosu chili – polecam użyć pikantnego
duszone warzywa
Kolacja – warzywa stir fry z ciecierzycą oraz szpinakiem

.

.

Partnerem artykułu jest Nationale-Neaderlanden.

Polisa na życie z ubezpieczeniem na wypadek zachorowania

W ofercie Nationale-Nederlanden znajdziecie polisę na życie z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek zaistnienia wybranej choroby cywilizacyjnej. Dodatkowe umowy do polisy określają zasady wypłaty świadczenia na wypadek:

 • cukrzycy    
 • nowotworu    
 • poważnego zachorowania (np. udaru lub zawału serca)

Wypłata świadczenia następuje po diagnozie choroby objętej ochroną, a jej wysokość zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia.

Oferta ubezpieczenia jest szeroka i zawiera różne dodatki. Samodzielne przedarcie się przez treść umów, regulaminów i cenników nie jest proste. Dlatego szczegóły ubezpieczenia polecam omówić z Agentem, który dopasuje ofertę do Waszych potrzeb. Taka konsultacja jest zupełnie darmowa i nie zobowiązuje do zakupu.

.

.

Ja miałam przyjemność rozmawiać z Panem Kamilem Nowoszem, który z cierpliwością odpowiadał na wszystkie pytania, które mnie interesowały.

Oto kilka istotnych rzeczy, których się dowiedziałam podczas rozmowy z Doradcą:

.1. Minimalna suma ubezpieczenia samej polisy na życie to 1 000,00 zł

Dla mnie ok, ponieważ mam już inne polisy na wypadek śmierci i kolejnej, wysokiej nie potrzebuję opłacać. Chętni mogą oczywiście ubezpieczyć się na większą kwotę – nawet kilkunastu milionów. Wszystko zależy od naszych potrzeb, dochodów i zobowiązań.

.2. Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka lub innych poważnych chorób

To jest coś, co mnie interesuje. Pomimo prowadzenia zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania się, wykonania badań genetycznych pod kątem raka (mam zdrowe geny), statystycznie jestem w grupie ryzyka zachorowania na te choroby, tak samo, jak każdy innych zdrowy Polak.

Te ubezpieczenia wymagają zawarcia dodatkowych umów do polisy na życie. Maksymalna suma ubezpieczenia na wypadek raka to 600 000 zł, a wypłata świadczenia może sięgnąć nawet 150% sumy ubezpieczenia.

Taka sama maksymalna wysokość sumy ubezpieczenia dotyczy “innych poważnych chorób”. Wypłata całości świadczenia następuje po przedstawieniu Nationale-Nederlanden zaświadczenia o postawionej diagnozie.

Do tych dwóch ubezpieczeń można dokupić pakiety badań i opieki medycznej, realizowane już po otrzymaniu pierwszej diagnozy:

 • zawału
 • udaru
 • nowotworu

Ich zakres jest bardzo szeroki.

W przypadku zawarcia umowy z sumą ubezpieczenia powyżej 120 000 zł Nationale-Nederlanden pomoże również w organizacji procesu leczenia w Polsce oraz za granicą.

.3. Dodatkowe ubezpieczenie na wypadek zachorowania na cukrzycę

Tu maksymalna suma ubezpieczenia to 40 000 zł. Jeżeli jesteście w grupie ryzyka, czyli macie nadwagę lub otyłość, to warto się ubezpieczyć na wypadek zachorowania na cukrzycę. Mnie ryzyko zachorowania na cukrzycę nie dotyczy.

.4. Wiek ubezpieczonego

Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby, nowotworu i cukrzycy można zawrzeć do 60 roku życia włącznie (przed 61 urodzinami). Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ 60 lat to wiek graniczny, który pozwala nam na zawarcie umowy na 5 lat, bez możliwości przedłużenia.

.5. Badania lekarskie do polisy

W zależności od wysokości sumy ubezpieczenia i wieku ubezpieczonego Nationale-Nederlanden może skierować nas na dodatkowe badania lekarskie. W takim przypadku koszt badania leży w całości po stronie ubezpieczyciela.

.6. Odnowienie polisy

Umowę podstawową zawieramy na czas określony, minimum 10 lat. Umowy dodatkowe (na wypadek nowotworu lub innej poważnej choroby) odnawiają się co 5 lat. Jest to wygodne, ponieważ nic nie musicie w tym temacie robić. Wystarczy ustawić na koncie bankowym dyspozycję przelewu.

.7. Liczne dodatki do ubezpieczenia

Nationale-Nederlanden do polisy na życie oraz ubezpieczeń na wypadek zaistnienia wspomnianych wyżej chorób oferuje wiele dodatków np. assistance medyczny (m.in. transport do szpitala, dowóz leków, organizacja rehabilitacji, pokrycie kosztów leków).

Warto porozmawiać o tym z Doradcą Nationale-Nederlanden, który przedstawi wszystkie opcje. Ja byłam zainteresowana jedynie ofertą związaną z chorobami nowotworowymi oraz poważnymi chorobami cywilizacyjnymi bez pakietu cukrzycy.

Taką rozmowę można odbyć online, przez aplikację Teams (nie musisz jej instalować, otrzymasz od Nationale-Nederlanden link do połączenia). Na podstawie analizy naszych potrzeb, Agent przedstawia odpowiedni dla nas zakresy ubezpieczenia i sumę ubezpieczeń. Nie trzeba podejmować decyzji od razu. Wszystkie niezbędne dokumenty, w tym OWU, otrzymasz także drogą mailową. Szczegóły i formularz kontaktowy znajdziecie tutaj.

.