Ujemne kalorie oraz 18 roślin, które warto jeść latem
Kiedy jak nie latem najlepiej objadać się świeżymi warzywami i owocami? Teraz kiedy dostępne są lokalnie, w przystępnych cenach i mają najwięcej wartości odżywczych warto zajadać się nimi na zapas. Jest jeszcze jeden ważny argument, który przemawia za jedzeniem tych 18 roślin. Niosą one ze sobą ujemne kalorie. Już wyjaśniam o co w tym chodzi.
Spis treści
Ujemne kalorie i ujemny bilans energetyczny
Muszę Was zmartwić – ujemne kalorie nie istnieją. Określenie to przylgnęło do produktów spożywczych, na których strawienie, metabolizm oraz wydalenie zużywamy więcej energii od kilo kalorii z nich pozyskiwanych.
Można by nawet stwierdzić (w bardzo dużym uproszczeniu), że jedząc te rośliny będziemy tracić na wadze, ponieważ organizm do ich strawienia pobierze zapasy energii z tkanki tłuszczowej.
Nie namawiam Was jednak do jedzenia wyłącznie tych roślina – nawet przez krótki okres. Taką dietą ujemnych kalorii można sobie bardzo skutecznie zaszkodzić. Każda dieta eliminacyjna prowadzi do niedoborów ważnych składników spożywczych a dodatkowo do efektu jo-jo.
Aby żywić się zdrowo należy zjadać produkty z każdej z trzech głównych grup – tłuszcze, białka, węglowodany. W jadłospisie nie może brakować również warzyw i owoców, które zawierają witaminy, antyoksydanty, minerały.
Jak wykorzystać ujemne kalorie?
Jest prosty sposób na zdrowe jedzenie, urozmaicony jadłospis i korzystanie z zalet ujemnych kalorii wnoszonych przez rośliny.
dodawajcie je do każdego posiłku a obniżą jego całkowitą wartość kaloryczną
Najprościej będzie z sałatą, szpinakiem, brokułami, ogórkami, które mogą być dodatkiem do kanapek albo jeszcze lepiej – pokrojone w miseczce i skropione cytryną staną się świetnym uzupełnieniem każdego obiadu i kolacji. Im więcej ich zjecie tym bardziej obniżą one ilość kcal całego posiłku np. makaronu, pizzy, dań mięsnych, dań wegańskich i wegetariańskich. Tu macie link do ciekawego filmu na ten temat. Także od dzisiaj
sałata do każdego dania
Owoce zjadajcie z owsianką, jaglanką lub jako dodatek do kanapek z masłem orzechowym. W taki sposób dostarczycie sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze a przy tym lekko obniżycie wartość kaloryczną takiego śniadania. Zawarty w kaszach i ziarnach błonnik będzie dodatkowo regulował wchłanianie cukrów z owoców.
Co ma ujemne kalorie? Te rośliny polubicie latem
Bo kto nie czeka na soczystego arbuza, słodkie maliny czy sałatkę z młodej kapusty? Ja tęsknię za nimi już od końca lata. A teraz zajadam się świeżymi owocami i warzywami codziennie – kilka razy dziennie. I Wam też tego życzę.
Oto lista roślin, które dodane do posiłku obniżą jego wartość kaloryczną:
- arbuz – letni ulubieniec! Arbuzy zawierają 30 kalorii na 100 gramów. Są również bogate w likopen, który może pomóc w ochronie serca. Cytrulina w skórce i miąższu arbuza może również zapewnić płynny przepływ krwi i wzmocnioną odporność.
- brokuły – dieta oparta na roślinach jest bogata w błonnik i świetnie spala kalorie. Brokuły zawierają zaledwie 34 kalorie na 100 gramów. Zajmują również wysokie miejsce wśród superfoods. Są pełne błonnika i przeciwutleniaczy, a badania wykazują, że mogą mieć również pewne właściwości antyrakowe.
- brzoskwinie – to owoc kochany niemal przez wszystkich. Ilość kalorii w 100g jest śladowa, ponieważ jest to jedyne 39 kcal.
- buraki – w 100 g buraków zawarte jest ok. 40 kcal
- cebula – w 100 g ma zaledwie 40 kcal
- cukinia – zawierając jedynie 18 kalorii na 100 gramów, cukinia jest jednym z zalecanych przez dietetyków pokarmów o ujemnej wartości kalorycznej. Fitoskładniki w cukinii wspomagają również regularność jelit i równowagę wodną w organizmie.
- chilli – papryka chili w 100 g ma 40 kcal
- jabłka – jabłko zawiera około 50 kalorii na 100 gramów. Jest bogatą w błonnik przekąską, którą musisz trzymać w swojej torbie, aby pokonać podjadanie między posiłkami. Jabłka są również bogate w pektyny, rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który pomaga tracić kilogramy i uwalnia cukier stopniowo, aby pomóc regulować poziom cukru we krwi. Błonnik obecny w jabłkach zapewnia również ulgę w zaparciach.
- jagody – możesz śmiało rozkoszować się tymi słodkimi owocami. Maliny, borówki i truskawki zawierają tylko 32 kalorie na pół filiżanki. Znane są również ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniaczy, a jagody są naprawdę dobre również dla Twojego serca.
- kapusta – kapusta biała (surowa) w 100 g ma 33 kcal
- marchewka – marchewki zawierają około 41 kalorii na 100 gramów. Mają również niską zawartość cholesterolu i tłuszczy nasyconych, które mogą zdziałać cuda, jeśli zdarzyło Ci się zmagać z problemami nadciśnienia. Oprócz tego, że jest dobrym źródłem błonnika, jest również bogata w witaminę A, witaminę C, witaminę K, mangan i potas.
- maliny – 100g malin zawiera 29kcal w tym większość pochodzącą z węglowodanów
- ogórki – ogórki mają jedynie 16 kalorii na 100 gramów! Ogórki zielone to bogactwo minerałów, witamin i elektrolitów oraz są niezwykle nawadniające. Ogórek jest również znany jako klasyczny pokarm chłodzący, który pomaga utrzymać równowagę wodną organizmu w upalne dni.
- por – por w 100 g ma 29 kcal
- sałata – następnym razem, gdy będziesz przygotowywać sałatkę, dodaj więcej sałaty. Zawiera tylko 6 kalorii na 100 gramów – jest nie tylko niskokaloryczna, ale także bogata w błonnik, witaminę B, kwas foliowy i mangan.
- seler naciowy – zawiera zaledwie 16 kalorii na 100 gramów, zajmując wysokie miejsce wśród pokarmów o ujemnej wartości kalorycznej. Pełen błonnika, seler jest również bogaty w witaminę A, witaminę C i foliany.
- szpinak – szpinak świeży w 100 g ma 23 kcal
- truskawki – truskawki w 100 g mają 32 kcal
Pokarmy o wysokiej zawartości wody
Pokarmy, które wiele osób uważa za ujemne kalorie, to przede wszystkim owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Niektóre z tych nawadniających pokarmów obejmują:
- Arbuz: 91,45 g na 100 g
- Grejpfrut: 88,06 g na 100 g
- Pomidory: 94,52 g na 100 g
- Marchew: 88,29 g na 100 g
- Ogórek: 95,23 g na 100 g
- Sałata: 95,31 g na 100 g
- Seler: 95,43 g na 100 g
Uwaga
Efekt „ujemnych kalorii” uzyskacie wyłącznie jedząc te warzywa i owoce na surowo.
I jeszcze jedno – o ile w przypadku surowych warzywa nie musicie ograniczać ich ilości to przy owocach warto trzymać się zasady jedna porcja dziennie. A jedna porcja to raptem 100g – małe jabłko, kawałek arbuza, garść truskawek, pół szklanki jagód. Owszem, owoce zwierają błonnik, cenne minerały, witaminy oraz antyoksydanty ale mają w sobie też sporą ilość cukru – np. śliwki czy brzoskwinie.
Dlatego namawiam Was do umiaru choć wiem jak trudno jest się powstrzymać przed zjedzeniem całego pojemnika malin.