Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Warmia na weekend – Kwaśne Jabłko | chillout i cydr | fotorelacja

Ten wyjazd zmienił moje podejście do odpoczynku. Zwykle urlopy spędzam aktywnie wybierając za cel podróży duże miasta, w których nie sposób się nudzić. Nie doceniałam relaksującego wpływu polskiej wsi, wolniej płynącego tam czasu i nicnierobienia choć przez kilka dni. Z trzydniowego pobytu na Warmii wróciłam zrelaksowana z baterią naładowaną na, mam nadzieję, długi czas:) A wszystko było możliwe dzięki zaproszeniu otrzymanemu od Spiżarni Warmińskiej (pisałam o niej tutaj) i gościnie w uroczym miejscu zwanym Kwaśne Jabłko, w którym spędziłyśmy (ja i cztery zaproszone blogerki) dwie noce. Sami zobaczcie jak było.

Kwaśne Jabłko to urocze miejsce stworzone przez Ewę i Marcina, którzy trzy lata temu zamienili miejskie życie w Warszawie na produkcję cydru i agroturystykę na Warmii. W tym roku Kwaśne Jabłko otworzyło swoje progi dla gości, którzy mogą tu przenocować, zjeść rano ekologiczne i wegańskie śniadanie a nawet skorzystać z oferty obiadokolacji (autorką menu jest blogerka ewape). Na jesień Kwaśne Jabłko przestawia się na weekendowe goszczenia – w tygodniu potrzebny jest czas na zbiory jabłek i produkcję cydru:)

 

Zapraszam na fotorelację z mojego pobytu w Kwaśnym Jabłku:
Tuż po przyjeździe powitał nas taki oto widok na nowo wybudowany dom „mieszkalny” – w nim znajdują się pokoje dla gości oraz kuchnia z wielkim drewnianym stołem pełnym nasadzonych w nim kwiatów:) Obok domu wybudowano cydrownię.

 

Kwaśne Jabłko

 

Po pierwszym dniu aktywnie spędzonym w Spiżarni Warmińskiej i wizycie u Warmińskich Chłopów Bosych przyszedł czas na relaks i kolację. Mój pokój okazał się być bardzo przestronny, urządzony w ciepłych kolorach – z dala od hałasu i świateł miasta spało się w nim cudownie:)

 

Kwaśne Jabłko
Hipnotyzujący widok z okna na pole, na którym Kwaśne Jabłko uprawia własne warzywa – pomidory, cukinię, zioła. Mieliśmy okazję je kosztować podczas śniadań.

 

Kwaśne Jabłko

 

Na dole „mieszkalnego” domu, tuż za kuchnią, znajduje się przestronne pomieszczenie z wygodnymi sofami. Idealne na chwilę odpoczynku od upałów lub schronienie przed deszczem. W innym przypadku warto raczyć się widokami z tarasu przed domem.

 

Kwaśne Jabłko

 

A jak tylko pogoda temu sprzyja można rozsiąść się na sofach na zewnątrz – pod wielkim drzewem
Kwaśne Jabłko

 

i patrzeć na zachód słońca – mega relaks

 

Kwaśne Jabłko

 

Wspomniany wielki stół z wrzosami po środku – w końcu idzie jesień
Kwaśne Jabłko
Kolację w Kwaśnym Jabłku rozpoczęliśmy od degustacji lokalnych serów z Koziej Farmy Złotna – tych świeżych, jeszcze twarogowych oraz tych lekko wędzonych czy dojrzewających – o bardzo wyraźnym smaku i aromacie
Kwaśne Jabłko
Kolację rozpoczęło leczo warzywne z warzyw zebranych z pobliskiego pola, po nim podano wytrawną i pikantną warzywną babeczkę. Pieczony jeleń był kolejną pozycją, na moim talerzu znalazły się jedynie lekko kwaśny mus jabłkowy, wyraźny w smaku, lekko gorzki sos z borówek brusznic oraz kluski. Ucztę zamykały desery – owoce z kaszą oraz kulka z mąki gryczanej. Do każdego dania serwowane było wino – prawdziwy food and wine pairing.
Kwaśne Jabłko
Po tak obfitej i smacznej kolacji głód z rana wyjątkowo mi doskwierał – na szczęście śniadanie od 09:00 było już gotowe i tylko czekało na pierwszych chętnych czyli mnie – wielkiego głodomora. Sery, świeżo pieczony chleb, pachnące latem sałatki z pomidorów i ziół, placuszki z cukinii, wegański pasztet – nie mogłam się im oprzeć. Na szczęście w Kwaśnym Jabłku spędziliśmy dwie noce co oznaczało dwa tak wyśmienite śniadania:)
Kwaśne Jabłko
Kwaśne Jabłko
Kwaśne Jabłko
Kwaśne Jabłko

 

Drugi dzień pobytu w Kwaśnym Jabłku rozpoczął się od zbierania jabłek i gruszek w pobliskim sadzie, z których później został wyciśnięty sok – pyszny, lekko słodki, naturalny, bez chemicznych dodatków, z niepryskanych jabłek.

 

Kwaśne Jabłko
Kwaśne Jabłko

I mogłabym tak pisać dalej, i wrzucać kolejne zdjęcia, których robiłam wyjątkowo dużo chcąc uchwycić atmosferę tego miejsca. Ale nie zrobię tego.
Pojedźcie sami do Kwaśnego Jabłka i przekonajcie się, że z dala od zgiełku miasta i codziennych obowiązków, na łonie natury można odpocząć najlepiej – gapiąc się cały dzień w pole za oknem:)

informacje dodatkowe o Kwaśne Jabłko:

Kwaśne Jabłko – Włodowo 27, 11-008 Świątki (gmina)
tel: +48 502543978, 602576795
Za gościnę raz jeszcze bardzo dziękuję Ewie i Marcinowi:)
mapa dojazdu: