Najmniejsza dzielnica Berlina Kreuzberg to swoisty tygiel kulturowy, w którym od kilku pokoleń mieszają się wpływy imigrantów z bliskiego oraz dalekiego wschodu, która po upadku Muru Berlińskiego stała się bardzo modna i przyciąga mieszkańców innych dzielnic miasta. Ci szukają tu niebanalnych mieszkań (np. w pofabrycznych loftach czy przedwojennych kamienicach) oraz niebanalnych doznań kulinarnych. Kreuzberg oprócz licznych barów z kuchnią turecką i azjatycką ma bowiem do zaoferowania kulinaria w ciekawych miejscach i oryginalnym wydaniu. Nam udało się odwiedzić Marheineke Markthalle, Markthalle Neun Food Court oraz Bazar Turecki – oj było pysznie.
Hale targowe i sklepy Kreuzberg
Ponieważ wymienione targi odbywają się w określone dni tygodnia kolejność „zwiedzania” dopasowana została do ich dostępności. Tak to już jest w gastro turystyce, że często agenda całego wyjazdu uzależniona jest od godzin otwarcia pożądanego lokalu/ miejsca (w turystyce nastawionej na zwiedzanie muzeów czy obiektów kultu religijnego jest identycznie – tylko mnie taka turystyka nie interesuje).
Kulinarną wycieczkę po Kreuzberg rozpoczęliśmy od spaceru do Marheineke Markthalle – hali targowej z 1892 roku (Markthalle XI), która podczas II Wolny Światowej została doszczętnie zniszczona. W 1950 roku odbudowano ją, jednak już w nowej formie bez zachowania szczegółów pierwowzoru, dlatego nie została ona wpisana na listę zabytków. Marheineke Markthalle to budynek, w którym swoje stacjonarne stoiska mają sprzedawcy warzyw, serów, świeżych i wędzonych ryb, win, mięsa ale również fast foody np. z kiełbaskami.
Marheineke Markthalle
Adres:Marheinekeplatz 15, Berlin
Godziny otwarcia:
pon – pt – 08:00 – 21:00
sob – 08:00 – 18:00
nd – zamknięte
***
Będąc na Marheinekeplatz koniecznie musicie zajrzeć do winebaru Not Only Riesling sprzedającego wina wyłącznie rodzimych producentów. I tak – możecie tutaj degustować nie tylko rieslinga:) My skupiliśmy się na ulubionych ostatnio winach mineralnych – gruner veltriner czy weissburgunder. Poproście obsługę o poradę, próbujcie kolejne kieliszki, rozsmakujcie się w niemieckich winach – są bardzo dobre. Szkoda, że w Polsce nie ma tak dużego wyboru win zza naszej zachodniej granicy.
Not Only Riesling
Adres: Marheinekeplatz, Schleiermarchstrase 25, Berlin
Godziny otwarcia:
pon – czw – 12:00 – 22:00
pt – sob – 10:00 – 24:00
nd – zamknięte
***
Markthalle Neun – to olbrzymia hala targowa, której powstanie datuje się na 1891 rok (wówczas nazwano ją Markthalle IX). Zniszczona w czasie II Wojny Światowej, po wojnie próbowała odzyskać swoją dawną świetność. Kolejni powojenni zarządcy i właściciele otwierali tu hale targowe a nawet supermarket. W latach 2009 – 2010 okoliczni mieszkańcy postanowili przejąć obiekt i udostępnić go małym producentom żywności. W każdy czwartek od 17:00 do 21:00 Markthalle Neun przemienia się w wielki Food Court – raj dla smakoszy, który w jednym miejscu, pod jednym dachem znajdą dania kuchni całego świata – nadmienię tylko, że można tu było kupić nawet polskie pierogi (polkas piroggen). Atmosfera miejsca jest niesamowita – wygłodniali poszukiwacze smaków w różnym wieku i narodowości tłoczą się w kolejkach do straganów, przeciskają z upolowanym jedzeniem do ław, stołów i wysokich stołów. W kilku miejscach można kupić wino na butelki i kieliszki ale nikt tu się nie rozdrabnia – ja z Schoner Trinken przynoszę butelkę białego Gross (pycha), M donosi w miseczkach papaya salad z tajskiego straganu, lekko wędzonego pstrąga od pana z rybami, talerz sałatek i hummus z izraelskiego stoiska. Na koniec wystawszy w kolejce zagryzamy wszystko kanapką z duszonym jeleniem od Lueske. Wszystko po 5,00 Euro, wino po 16,00. Jeżeli zapytacie się mnie czy warto wpaść w czwartek do Markthalle Neun – powiem TAK. Jeżeli tylko będę miała okazję ponownie tu przyjdę – kupię butelkę białego niemieckiego wina i będę objadać się chodząc od stoiska do stoiska:)
Markthalle Neun
Adres: Eisenbahnstraße 42, Berlin
Godziny otwarcia:
tylko czwartki – 17:00 – 21:00
***
Bazar Turecki przy kanale Landwehrkanal to feeria kolorów sprzedawanych tu warzyw, owoców ale również ubrań, materiałów, do tego zapachy gotowanych potraw, surowych i wędzonych ryb, serów oraz dźwięki przekrzykujących się i nawołujących sprzedawców przemieszane z tłumem przeciskających się pomiędzy straganami klientów. Bazar Turecki zdecydowanie warto odwiedzić i zobaczyć, że lokalne i tropikalne warzywa i owoce nie muszą kosztować majątku i mogą być sprzedawane „na pęczki” za tzw 1 Euro. Tylko pozazdrościć Berlińczykom takiego miejsca:)
Bazar Turecki – Turkischer Markt
Adres: ul. Maybachufer – wzdłóż kanału Landwehrkanal, od skrzyżowania z Kottbusser Damm
Godziny otwarcia:
wtorek – 11:00 – 18:30
piątek – 11:00 – 18:30
***
Jeżeli będziecie w Kreuzberg na Tureckim Bazarze i przez jakiś tylko przypadek wyjdziecie z niego głodni to możecie zajść do restauracji Chan Asian Market Food na bardzo smaczne tajskie jedzenie – naszą wizytę w Chan opisałam tutaj.
Ostro zakręcona na punkcie zdrowego żywienia, diety roślinnej oraz podróży kulinarnych. Na moim blogu kulinarnym publikuję przepisy oraz poradniki o tym co jeść, aby zachować zdrowie i nie spędzać przy tym w kuchni całych dni.