Dżem z chia – co to i jak go zrobić?
Sklepowe dżemy, powidła i konfitury są dla mnie zbyt słodkie. Aż trudno wyczuć w nich smak owoców – tak skutecznie maskuje go duża ilość cukru. Pomysł na „dżem z chia” podpatrzyłam na jednym z moich ulubionych kanałów na YouTube. I muszę przyznać, że jest to doskonała opcja na słodki, owocowy dodatek do śniadania.
Spis treści
Nie tylko zimą
Ten dżem z chia warto robić szczególnie w porze roku, kiedy brakuje dostępu do świeżych owoców jagodowych. Wtedy można posiłkować się owocami mrożonymi, które UWAGA – nie tracą tak dużo wartości odżywczych (witamin) jak owoce zamknięte w słoikach. W owocach,które wcześniej były długo gotowane na dżemy, powidła czy konfitury nie spodziewajcie się odnaleźć nawet grama witaminy C. No chyba, że została dodatkowo dodana do nich przez producenta. Zresztą z witaminą C jest ogólnie trudno – nie lubi ona ani wysokich temperatur, ani dostępu światła czy nawet samego tlenu.
I jeszcze jedno – owoce poddawane mrożeniu, są zwykle zbierane w pełni sezonu i w tym sezonie naturalnie dojrzewają. A to znowu oznacza, że będą miały dużo więcej cennych składników odżywczych niż np. owoce importowane z dalekich krajów, które zrywane są jeszcze w stanie surowym a dojrzewają w chłodniach lub w Waszych domach.
DWIE UWAGI
- W tym przepisie nie ma żadnych składników konserwujących (czyt. np. olbrzymiej ilości cukru) oraz ten dżem nie jest poddawany obróbce termicznej czyli np. pasteryzacji. A to oznacza, że jego termin przydatności do spożycia będzie krótki. Przechowujcie go w lodówce przez kilka dni. Jeżeli wiecie, że ta ilość czyli 2 słoiczki po około 200-250 g to dla Was za dużo to przygotujcie porcję z 1/2 składników.
- Tego dżemu nie można mrozić – za chwilę przygotujecie go z rozmrożonych owoców więc dopada ich kolejne mrożenie.
.
Dżem z chia – składniki
Nie ma tego dużo – i bardzo dobrze. Ja kupiłam mieszankę mrożonych owoców, w której były czereśnie, truskawki, czarna porzeczka i maliny.
- 450 g mrożonych, drobnych owoców
- 4 łyżki nasion chia
- 1 łyżka syropu z agawy – opcjonalnie
.
Dżem z chia – przygotowanie
- W pierwszym kroku rozmroźcie owoce. Możecie użyć do tego mikrofalówki lub zwyczajnie wyjąć owoce z zamrażalnika, wysypać do miski lub na duży talerz i poczekać kilka godzin aż wszystkie się rozmrożą
- W kolejnym kroku rozgniećcie owoce widelcem tak, żeby wydobyć z nich jeszcze więcej soku. Ten płyn będzie potrzebny nasionom chia do wytrącenia żelu
- Następnie wsypcie do owoców nasiona chia i dokładnie wszystko wymieszajcie tak aby chia nie tworzyła zbitych grudek
- Na tym etapie możecie dolać syrop z agawy, jeżeli same owoce nie są dla Was wystarczająco słodkie – dla mnie są
- Przelejcie swój „dżem z chia” do słoików lub pojemników z przykryciem i włóżcie do lodówki
- Po około 8 godzinach dżem będzie gęsty i żelowaty
Idealny do owsianki, jaglanki czy naleśników.
.
.
A pomysły na naleśniki, placki czy gofry znajdziecie tutaj.
.
.