Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Zdrowe przekąski w podróży

Istnieją mieszane opinie na temat podjadania między posiłkami. Niektórzy uważają, że jest ono zdrowe i nie rujnuje naszych starań o smukłą sylwetkę, podczas gdy inni sądzą, że może Ci skutecznie zaszkodzić, sprawiając, że przytyjesz. Postanowiłam więc rzetelnie podejść do tematu przekąsek: tych zdrowych, mniej i bardziej kalorycznych oraz przekąsek w podróży, aby sprawdzić, w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie oraz samą dietę.

Skąd ten pomysł? Dużo podróżuję – czasami jako kierowca samochodu, często też jako pasażer, ale zdarzają się również podróże innymi środkami transportu. W każdej z tych ról niejednokrotnie dopadł mnie głód. Wtedy niezastąpione okazują się zdrowe przekąski. Jednak które tak naprawdę są zdrowe? Zachęcam Cię więc do lektury artykułu, w którym przedstawiam kilka pomysłów na zdrowe przekąski w podróży – u mnie sprawdzają się od lat i jestem pewna, że również je polubisz.

Czym jest podjadanie i dlaczego ludzie podjadają? Przekąski zdrowe a przetworzone

Podjadanie to spożywanie żywności lub napojów pomiędzy regularnymi, głównymi posiłkami. Słowo „przekąski” najczęściej kojarzy nam się jednak w odniesieniu do przetworzonych i wysokokalorycznych produktów, takich jak chipsy, paluszki czy ciastka.

Ale co tak naprawdę jest główną motywacją do podjadania? Okazuje się, że nie tylko uczucie głodu. Do podjadania przyczyniają się również takie czynniki jak miejsce, środowisko, pora dnia, samopoczucie i dostępność żywności. To właśnie dlatego bardzo często dopada nas chęć zjedzenia czegoś w podróży – gdy jesteśmy zmęczeni, brakuje nam ruchu a dostępność żywności jest ograniczona. Podjadanie jest też sprawą dosyć indywidualną – czynnikami wpływającymi na chęć jedzenia między posiłkami są też wiek, przyzwyczajenia oraz silna wola.

Czy podjadanie wpływa na metabolizm?

Za każdym razem, gdy jesz, Twój metabolizm się waha. Dlaczego tak się dzieje? Spalasz wtedy kalorie, aby strawić, wchłonąć i przyswoić składniki odżywcze z jedzenia. Nazywa się to efektem termicznym jedzenia (TEF) i stanowi około 10% tempa metabolizmu. TEF to powód, dla którego niektórzy zalecają podjadanie, aby schudnąć lub utrzymać metabolizm w ryzach. Choć teoria brzmi dobrze, jest wadliwa. TEF jest związane z tym, co jesz, a nie jak często jesz.

Przekąski mogą być regularną i ważną częścią zdrowej diety, w innym wypadku mogą również prowadzić do problemów zdrowotnych. To, co odróżnia te dwa scenariusze, to zachowanie związane z przekąskami: co się podjada, dlaczego, częstotliwość podjadania oraz jak przekąski wpisują się w ogólny plan żywieniowy. Dlatego tak ważne jest planowanie – zarówno w podróży jak i na co dzień. Jeśli wiemy, że nasz organizm źle znosi długie przerwy między posiłkami czy mamy tendencję do kompulsywnych wyborów żywieniowych zatrzymując się na stacji benzynowej – zawsze miejmy ze sobą zdrowe przekąski, które będziemy mogli zjeść w podróży.

Przezorny zawsze ubezpieczony

To powiedzenie doskonale pasuje do mnie. Bez zapasów jedzenia nie ruszam w żadną podróż dłuższą niż 1 godzina. Wiem jak moje ciało reaguje na głód – bólem głowy, żołądka i ogólnym rozdrażnieniem. Lepiej nie towarzyszyć mi w takiej chwili albo szybko mnie wtedy nakarmić – inaczej kąsam.

I właśnie ta świadomość własnych reakcji niejako wyrobiła u mnie nawyk przygotowywania się do podróży również pod kątem jedzenia. Już od wielu, wielu lat sprawdzają się u mnie stałe pomysły na kanapki a czasami przemycam w bagażu jakąś nową przekąskę.

Najważniejsze, żeby przekąski w podróży:

  • nie brudziły i nie kruszyły – na ubrania, tapicerkę samochodu, fotel w samolocie.
  • dawały się łatwo jeść – np. na 1 kęsa
  • nie zabijały towarzyszy podróży swoim zapachem

Nie ma bowiem nic gorszego niż aromat wędzonej kiełbasy czy kabanosów unoszący się w samolocie, autobusie czy pociągu. Albo takie jajo na twardo. Nie dziwcie się później, że dołącza do nich woń puszczonego „pawia” bo ktoś tych zapachów nie wytrzymał.

Przekąski w podróży – na leniucha

Nie zawsze mam czas na przygotowanie sobie jedzenia na podróż. W takiej sytuacji wykorzystuję to co mam w kuchnia a Wam polecam poszukać tych produktów w pobliskim sklepie lub na stacji benzynowej już będąc w drodze. Najlepiej jak będą to produkty bez soli i dodatkowego cukru. Uważajcie też aby nie były smażone czy siarkowane. A mam tu na myśli:

  • orzechy przeróżne
  • migdały
  • suszone owoce – np. daktyle, morele, figi
  • a także chrupki – kukurydziane, ryżowe, zbożowe

Wszystko to, co da Wam energię w potrzebie i choć na chwilę zaspokoi głód. Tylko wiadomo – są to produkty wysokoenergetyczne więc z ilością nie przesadzajcie.

Zdrowe przekąski, które na pewno masz w domu – złap i biegnij!

  • warzywa – może wydawać się to dość nudnym rozwiązaniem, ale to właśnie one niejednokrotnie uratowały mnie z opresji. Zapomniałam o jakimś wyjeździe, zaspałam do pracy – może dzień nie rozpoczął się najlepiej, ale gdyby do tego dołączył głód, myślę, że mogłoby być ciężko. Warzywa są odżywcze i lekkie co sprawia, że są najlepszą możliwą przekąską. Marchewka, seler, zielony ogórek – chrupiące i możliwe do zabrania ze sobą wszędzie.
  • jabłka i masło orzechowe – prosta przekąska, ale ze względu na konsystencję masła orzechowego, radzę zabrać ze sobą widelec. Na kawałki jabłka wystarczy nałożyć łyżeczką niewielką ilość masła i gotowe. Pyszne, sycące i zdrowe!
  • świeże owoce – jabłka, gruszki, plasterki pomarańczy czy banan – każdy z tych owoców jest przepyszny i sycący.

Przekąski w podróży – słodkie kulki

To przekąska level up (poziom wyżej) czyli zmiksowane orzechy, owoce i różne dodatki. Żeby nie brudziły zawijam je na podróż w papierki lub sreberka (ha) i podjadam jak zgłodnieję.

Pod tymi linkiem znajdziecie 3 przepisy na moje ulubione kulki mocy. Zmiksowaną masę możecie uformować też w kształt batonów.

przekąski w podróży kulki

Przekąski w podróży – kanapki

Kanapki mogą stanowić pełnowartościowy posiłek w podróży a nie tylko przekąskę. Jeżeli znajdą się w nich:

  • pełnoziarniste pieczywo
  • warzywa
  • zielenina
  • pożywne smarowidło

To nie dość, że się nimi najecie to jeszcze odżywicie swoje umęczone podróżą ciało.

Ja najczęściej decyduję się na kanapki z hummusem oraz zielonymi liśćmi lub masłem orzechowym i owocami (bananami, figami, jabłkiem). Tylko do hummusu dodaję mniej czosnku pamiętając o innych uczestnikach podróży.

Tu znajdziecie przepisy:

przekąski w podróży kanapki

 

A Wy co zabieracie ze sobą do jedzenia w podróży? Podzielcie się proszę pomysłami w komentarzach.