Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Zdrowe przekąski w podróży

Czy zastanawiacie się jak ogarnąć regularne jedzenie podczas podróż? Albo jak nie dopuścić do kompulsywnego objadania się kiedy dopada Was wielki głód z dala od kuchni, restauracji czy nawet sklepu? Oto kilka pomysłów na zdrowe przekąski w podróży, które u mnie sprawdzają się od lat.

Przezorny zawsze ubezpieczony

To powiedzenie doskonale pasuje do mnie. Bez zapasów jedzenia nie ruszam w żadną podróż dłuższą niż 1 godzina. Wiem jak moje ciało reaguje na głód – bólem głowy, żołądka i ogólnym rozdrażnieniem. Lepiej nie towarzyszyć mi w takiej chwili albo szybko mnie wtedy nakarmić – inaczej kąsam.

I właśnie ta świadomość własnych reakcji niejako wyrobiła u mnie nawyk przygotowywania się do podróży również pod kątem jedzenia. Już od wielu, wielu lat sprawdzają się u mnie stałe pomysły na kanapki a czasami przemycam w bagażu jakąś nową przekąskę.

Najważniejsze, żeby przekąski w podróży:

 • nie brudziły i nie kruszyły – na ubrania, tapicerkę samochodu, fotel w samolocie.
 • dawały się łatwo jeść – np. na 1 kęsa
 • nie zabijały towarzyszy podróży swoim zapachem

Nie ma bowiem nic gorszego niż aromat wędzonej kiełbasy czy kabanosów unoszący się w samolocie, autobusie czy pociągu. Albo takie jajo na twardo. Nie dziwcie się później, że dołącza do nich woń puszczonego „pawia” bo ktoś tych zapachów nie wytrzymał.

.

Przekąski w podróży – na leniucha

Nie zawsze mam czas na przygotowanie sobie jedzenia na podróż. W takiej sytuacji wykorzystuję to co mam w kuchnia a Wam polecam poszukać tych produktów w pobliskim sklepie lub na stacji benzynowej już będąc w drodze. Najlepiej jak będą to produkty bez soli i dodatkowego cukru. Uważajcie też aby nie były smażone czy siarkowane. A mam tu na myśli:

 • orzechy przeróżne
 • migdały
 • suszone owoce – np. daktyle, morele, figi
 • a także chrupki – kukurydziane, ryżowe, zbożowe

Wszystko to, co da Wam energię w potrzebie i choć na chwilę zaspokoi głód. Tylko wiadomo – są to produkty wysokoenergetyczne więc z ilością nie przesadzajcie.

.

Przekąski w podróży – słodkie kulki

To przekąska level up (poziom wyżej) czyli zmiksowane orzechy, owoce i różne dodatki. Żeby nie brudziły zawijam je na podróż w papierki lub sreberka (ha) i podjadam jak zgłodnieję.

Pod tymi linkiem znajdziecie 3 przepisy na moje ulubione kulki mocy. Zmiksowaną masę możecie uformować też w kształt batonów.

.

przekąski w podróży kulki

.

Przekąski w podróży – kanapki

Kanapki mogą stanowić pełnowartościowy posiłek w podróży a nie tylko przekąskę. Jeżeli znajdą się w nich:

 • pełnoziarniste pieczywo
 • warzywa
 • zielenina
 • pożywne smarowidło

To nie dość, że się nimi najecie to jeszcze odżywicie swoje umęczone podróżą ciało.

Ja najczęściej decyduję się na kanapki z hummusem oraz zielonymi liśćmi lub masłem orzechowym i owocami (bananami, figami, jabłkiem). Tylko do hummusu dodaję mniej czosnku pamiętając o innych uczestnikach podróży.

Tu znajdziecie przepisy:

.

przekąski w podróży kanapki

.

A Wy co zabieracie ze sobą do jedzenia w podróży? Podzielcie się proszę pomysłami w komentarzach.
.
.
.