Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Dlaczego ciągle chorujesz?

Przeziębienia, zmęczenie, bóle w różnych częściach ciała, ogólne osłabienie, rozdrażnienie, powracająca wysypka oraz brak jednoznacznej diagnozy ze strony lekarza. Jeżeli taka sytuacji jest Ci bliska przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się dlaczego ciągle chorujesz.

Na początku zadam Ci pytanie:

 • Czy przydarzają się Tobie częste infekcje a przeziębienie goni kolejne przeziębienie? I nie ma znaczenia czy jest jesień czy wiosna
 • Czy od miesięcy albo nawet lat cierpisz na przeróżne schorzenia – niestrawność, powracające bóle, przesuszoną skórę, łamliwe paznokcie?
 • Jesteś osłabiona, poddenerwowana oraz zmęczona i nie pamiętasz już kiedy ostatnio byłaś zdrowa?

Jeżeli na te pytania odpowiadasz TAK to znaczy, że masz poważny problem. Pytanie jednak co z tym problemem zrobiłaś?

.

Dr Google zamiast badań

Czy zamiast zrobić podstawowe (a może nawet rozszerzone) badania krwi oraz moczu a następnie udać się z nimi do lekarza wolałaś szukać odpowiedzi na swoje problemy zdrowotne w Internecie?

Wiem – tak jest szybciej a dzisiaj lubimy dostawać rozwiązania problemów natychmiast. Tylko, że Dr Google przeważnie podsuwa wyjaśnienia, które idealnie pasują do każdego schorzenia. Podam przykład: jesteś wiecznie osłabiona, zmęczona, poddenerwowana, nie masz apetytu, swędzi Cię skóra, masz zajady i pękającą skórę na dłoniach. Od jak dawna leczysz się na tak ostatnio „popularną” kandidozę? Albo jeszcze lepiej – pasożyty. A czy wiesz, że te same objawy mogą oznaczać np. niedobory żelaza w diecie?

Tylko dobry lekarz, po zleceniu wszystkich koniecznych badań oraz analizie ich wyników, może prawidłowo zdiagnozować schorzenie i zalecić terapię.

Nie lecz się sama – idź zrób badania.

.

Znajdź dobrego lekarza

Może byłaś już u specjalisty, który zbagatelizował Twoje problemy? Zwalił wszystko na stres i zapisał witaminy, które nie pomogły?

Więc zaczęłaś szukać pomocy u jakiegoś energoterapeuty czy innego szamana, który po terapii „magicznym” urządzeniem wystawił Ci diagnozę i sprzedał kilogramy suplementów diety, obiecując natychmiastową poprawę, która nie nastąpiła.

Nie poddawaj się – znajdź sobie dobrego lekarza. Osobę z medycznym wykształceniem ale i z otwartą na nowości głową.  Lekarza, który będzie uparty oraz zawzięty i będzie tak długo szukał przyczyny Twoich dolegliwości aż ją znajdzie. A jeżeli nie jest w stanie tego zrobić to zmień lekarza. Ale nie lecz się sama – proszę Cię.

Bo możesz się leczyć na zupełnie inną chorobę – znam takie przypadki. Osoby, które:

 • mając niedokwasotę leczyły się nad nadkwasotę
 • mając problemy z wątrobą przyjmowały ostropest plamisty nie wiedząc, że już miały „nadprodukcję” żółci
 • zwalczały pasożyty czy przerost grzyba a miały paskudne niedożywienie spowodowane wieloletnią dietą eliminacyjną i przez nią uszkodzoną florą bakteryjną jelit 

Wszystkie te osoby „dorobiły się” jeszcze większych problemów ze zdrowiem – bo nieprawidłowo leczyły się same.

.

Dlaczego ciągle chorujesz?

Z dużym prawdopodobieństwem odpowiedź na pytanie „dlaczego ciągle chorujesz” leży na Twoim talerzu. Albo raczej nie leży bo już tak bardzo ograniczyłaś ilość i rodzaj jadanych produktów, że brakuje wśród nich tych, które są niezbędne dla zachowania zdrowia.

Każda dieta eliminacyjna, każda mono dieta będzie prowadzić do niedoborów ważnych składników i tym samym będzie szkodliwa dla zdrowia.

Dodam od razu, że nie mam tu na myśli potwierdzonych medycznie nietolerancji i alergii pokarmowych oraz chorób przewodu pokarmowego tylko „wymyślanie sobie i wmawianie” kolejnych problemów z żywieniem.

Zastanów się w tym miejscu, czy Twoje żywieniowe problemy nie wynikają z ortoreksji. Albo co gorsza z hipochondrii. I czy nie towarzyszy im depresja. Jeżeli tak jest to nie miej oporów i udaj się po pomoc do specjalisty – psychoterapeuty. To już dzisiaj nie wstyd chodzić na terapię.

.

Zacznij jeść zdrowo

W Twoim zdrowym, codziennym jadłospisie nie może zabraknąć wszystkich makroskładników:

 • węglowodanów – to one są źródłem energii dla całego organizmu w tym dla Twojego mózgu
 • tłuszczów – z których również pobieramy energię oraz niezbędne dla zdrowia składniki
 • białek – budulca naszych komórek oraz składnika wielu istotnych procesów

jak również błonnika, witamin oraz minerałów, które znajdują się w pożywieniu.

.

Jedz wszystko co Ci służy kierując się zasadami zdrowego żywienia, czyli:

 • jedz z umiarem oraz z maksymalnym urozmaiceniem
 • jedz głównie świeże oraz jak najmniej przetworzone produkty
 • objadaj się świeżymi warzywami oraz owocami
 • jedz często ale mniejsze porcje

A unikaj:

 • żywności wysokoprzetworzonej
 • tym samym słodyczy i słodzonych napojów
 • nadmiaru soli
 • smażonych potraw

.

Zadbaj o równowagę pomiędzy umysłem a ciałem

Znasz powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch„?

W momencie, w którym zadbasz o zdrowe żywienie oraz odpowiednią porcję ruchu Twoje ciało odwdzięczy się lepszym zdrowiem a umysł dużo lepszym samopoczuciem. To jest fakt.

W drugą stronę to działa podobnie. Ograniczają a nawet eliminując negatywne emocje możesz pozytywnie wpłynąć na stan swojego ciała i przestać się zastanawiać dlaczego ciągle chorujesz.

.

Ważne w dbaniu o równowagę ciała i umysłu jest skupienie się na sygnałach przez nie wysyłanych. 

W nauce uważności pomocne są:

 • medytacja
 • joga i ćwiczenia relaksacyjne
 • spacery – mi one bardzo pomagają

.

Trzymam za Was Kobiety kciuki i zdrowia życzę.

.

PS

Wszystkie publikacje na blogu są moimi osobistymi opiniami i należy je (plus wskazywane przeze mnie źródła) traktować informacyjnie. W odniesieniu do stanu zdrowia oraz posiadanych chorób nie mogą one zastąpić porady pracownika służby zdrowia.
.
.

2 Komentarzy w dyskusji
“Dlaczego ciągle chorujesz?”
 • Twn wpis jakby o mnie. Od roku na osychoterapii. Nerwica hipohondria. Ciagle jakies dolegliwosci. Co chwile u lekarza i juz mam dosc ze ciagle cos mi jest. Niby syaram sie jesc zdrowo ale nawyki robia swoje 🙁