Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Warszawa Bielany – gdzie na kawę | Roślina | Czytelnia

Warszawa Bielany – gastronomiczna pustynia, która powoli budzi się z letargu. Bywamy tu okazjonalnie ale jak już zapuszczamy się w te strony to wykorzystujemy okazję do odwiedzenia Curry House. Tym razem było inaczej – w pierwszej połowie stycznia wybraliśmy się na Bielany na kawę – celowo i z polecenia trafiliśmy do Rośliny i Czytelni.

Roślinę nawiedziliśmy w porze śniadania. Wiedziałam, że podają tu wegetariańskie dania (zestawy śniadaniowe z hummusem, wege pasztetem, owsiankę, granolę), zielone koktajle i do tego kawę z aeropressu, chemexu i dripa. To nam musiało wystarczyć ale i niczego więcej nie potrzebowaliśmy.

Lokal zajmuje część parteru i piwnicę w starej kamienicy. Wielkie okna wychodzą na skrawek ogródka – latem musi tu być bardzo uroczo. Siadamy na sofie przy przyjemnie gorącym grzejniku – na zewnątrz jest kilka stopni poniżej zera. Zamawiamy zestaw z jajecznicą (13,00) i drugi z wegańskim pasztetem (13,00). Do tego zielony koktajl (12,00) i gorący zimowy napój z jagodami (10,00). Po jedzeniu przyjdzie jeszcze czas na kawę (10,00). Po kilku minutach lądują przed nami napoje i zamówione dania – spore porcje – trochę warzyw, dużo chleba, przyzwoite jajka i suchy, rozlatujący się pasztet. A jeszcze dzień wcześniej zachwycałam się pasztetem w Nancy Lee. Ten w Roślinie konsystencją przypominał jednak suche, luźne strączki a nie zwarty, mięsisty pasztet. Wściekle głodna zjadłam swoją porcję suchego białka ciesząc się, że moje próby wypiekania strączków kończą się o niebo lepiej. M zamawia kawę – chyba mają Javę Coffee – jest poprawnie. Na kawę do Rośliny wpadajcie.

adres – ul. Schroegera 80, Warszawa Bielany, tel: 608 031 810

godziny otwarcia: pon-pt – 08:00-22:00; sob – 09:00-22:00, nd – 10:00-20:00

Bielany na kawę Roślina

 

Niedaleko, może 10-15 minut spacerkiem od Rośliny (2 minuty samochodem), mieści się Czytelnia. Kawiarnia podająca oprócz kawy (drip, chemex, aeropress też tu jest) również, śniadania, ciasta i sałatki. Pomieszczenie jest spore choć stolików nie ma w nim za dużo. Przysiadamy się do socjal stołu (niestety dwie Panie z dwójką dzieci w wieku może 7 lat zajmują prawie połowę Czytelni – dzieci muszą się przecież bawić przy aż 3 stołach. Szkoda, że obsługa nie reaguje – przy nas trzy pary weszły i wyszły widząc, że brakuje miejsca). M wybiera kawę (11,00 z dripa) – a jest z czego wybierać – jest DROP (nasza ulubiona), Niedźwiedź w Koronie, da Matteo. Ja decyduję się na zimową herbatę (12,00) a po czasie na sałatę z kozim serem (14,00). W Czytelni jest przyjemnie, jakoś tak przytulnie i pomimo gwaru chce się tu siedzieć i czytać – ot tak zwyczajnie przy filiżance dobrej kawy.

adres – Aleja Zjednoczenia 46, Warszawa Bielany, tel: +48 660 844 158

godziny otwarcia: pon-pt 07:30-22:00, sob 10:00-22:00, nd 10:0020:00

Bielany na kawę