Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Warszawa – Basil & Lime | wracamy po roku

Nasza ostatnia wizyta w tajskiej restauracji Basil & Lime nie zachwyciła nas. Wyszliśmy bardzo zniechęceni do tutejszej kuchni z mocnym postanowieniem – nie szybko tu wrócimy (przeczytacie o tym tutaj). To było ponad rok temu. Po tak długiej przerwie dwa tygodnie temu wracamy do Basil & Lime na lunch. Tym razem jest dobrze – bardzo dobrze.

Lokal nie zmienił wystroju od naszej ostatniej wizyty – wydaje się jednak, że w środku jest jeszcze więcej stolików na małej przestrzeni – jest ciasno. Pomimo chłodu (aż miło wspomnieć, jak chłodno było dwa tygodnie temu:) siadamy w „ogródku” przy jednym z wystawionych na chodniku, tuż przy ulicy Puławskiej, stoliku. Owijam się szalem i już po chwili podchodzi do nas przesympatyczna Pani, która tego dnia będzie nas obsługiwała. Szybko zamawiamy napoje a wybór dań zostawiamy do momentu aż zostaną podane – to dobry sposób na otrzymanie wody i wina w krótkim czasie:).

Menu Basil & Lime zostało czytelnie podzielone na przystawki, sałatki, zupy, dania curry, makarony i ryże, dania główne, dania wegetariańskie oraz desery. Znajdziecie w nim sporo dań mięsnych – kurczaka, wołowinę i wieprzowinę w tajskim wydaniu. My decydujemy się na owoce morza, tofu i rybę z menu wakacyjnego.
Moim pierwszym daniem jest zupa tom jued tao-hoo se-rai (19,00) – lekko pikantny bulion z wodorostami, sprężystym tofu, selerem naciowym i dymką. Warta polecenia pozycja z menu wegetariańskiego.

 

Basil & Lime

 

M w karcie dań wypatrzył pikantną sałatkę z owocami morza – yum ruam mitr talae (32,00) podawaną na ciepło – z małżami, kalmarami i krewetkami. Wszystko dopełnia słodko – pikantny imbirowy sos z chilli, kolendrą, tajską bazylią i pomidorkami koktajlowymi. Mistrzostwo świata.
Basil & Lime
Kolejnym wyborem M był smażony labraks – pla tod rad prik khing (43,00) podany w słodkim sosie z pasty curry z czerwoną papryką i fasolką szparagową. Ryba przesiąkła aromatycznymi tajskimi przyprawami – była pyszna
Basil & Lime

 

Ja zdecydowałam się na chrupiące tofu z warzywami i orzechami nerkowca – tao hoo pad med mamuang (27,00) – podane w gęstym i słodkim sosie. To jest kolejne danie warte polecenia.
Basil & Lime

 

Tym razem restauracja Basil & Lime pozytywnie nas zaskoczyła – miłą obsługą, szybko wydawanymi daniami, ale przede wszystkim smakami. Tym razem wyszliśmy z postanowieniem – będziemy tu wracać.

informacje dodatkowe o Basil & Lime:

dojazd i parkowanie – parkować możecie przy Puławskiej (będzie ciężko) lub sąsiadujących z nią ulicach
rezerwacja miejsc – możliwa i niezbędna
płatność – gotówka, karty VISA, Mastercard
godziny otwarcia:
pon – pt – 11:00 – 22:30
sob – 12:00 – 22:30
nd – 13:00 – 21:00
Basil & Lime  – Puławska 27, Warszawa Mokotów
tel: +48 22 126 19 43
mapa dojazdu: