Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Odkurzacz ręczny – jak wybrać odpowiedni model?

Czystość i higiena to warunki konieczne, byśmy czuli się komfortowo w naszych czterech ścianach. Jak zachować ciągłość porządku, kiedy coraz trudniej znaleźć czas na większe lub mniejsze prace domowe? Odpowiedzią jest systematyczność w utrzymywaniu czystości, w czym naszym sprzymierzeńcem jest technologia. Pomogą nam w tym m.in. odkurzacze ręczne.

Marki Bosch i Siemens, znane ze swoich innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie sprzętu AGD, tworzą odkurzacze ręczne, które podbijają rynek swoją jakością i funkcjonalnością. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej tym produktom, podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz ręczny, a także dowiemy się, dlaczego odkurzacze bezprzewodowe zyskują na popularności.

Małe urządzenie, duża skuteczność

Minął już czas, kiedy gabaryt świadczył o skuteczności urządzenia. W rozległym uniwersum sprzętu AGD małe urządzenia potrafią dziś osiągać wielkie rzeczy. Nie inaczej jest w przypadku odkurzaczy ręcznych, które mimo swojej niepozorności coraz częściej oferują imponującą moc ssania. Choć jeszcze do niedawna zwykło się uważać, że te niewielkie odkurzacze nie mają szans z najdrobniejszymi, głęboko osadzonymi zanieczyszczeniami, to zaawansowane technologie wykorzystywane przy ich produkcji zadają kłam temu stereotypowi. Dzięki zapewniającym wygodne użytkowanie ergonomicznym kształtom małych odkurzaczy ręcznych wnętrza samochodów, narożniki mebli czy trudno dostępne zakamarki (ostatnie bastiony kurzu i drobnych okruszków) nie stanowią dla nas bariery nie do przejścia.

Okruszki na klawiaturze fortepianu

Odkurzacz ręczny – jaki wybrać?

Choć przy wyborze małego odkurzacza ręcznego można kierować się przede wszystkim jego designem, warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników, które w ogólnym rozrachunku mogą się okazać równie istotne. Przedstawiamy dekalog konsumenta przygotowującego się do zakupu takiego sprzętu:

Siła ssania

Im wyższa moc ssania, tym lepiej mały odkurzacz ręczny poradzi sobie z usuwaniem drobinek jedzenia, kurzu, pyłu, zwierzęcej sierści i innych zanieczyszczeń. Jest to warunek konieczny, kiedy zależy nam na dokładnym doczyszczeniu trudno dostępnych miejsc.

Wytrzymałość baterii

Ze względu na wygodę użytkowania ogromną popularnością cieszą się obecnie odkurzacze bezprzewodowe. W przypadku tego typu urządzeń parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, będzie bez wątpienia czas pracy na jednym ładowaniu. Tylko odkurzacz dysponujący wystarczającą pojemnością baterii umożliwi skuteczne sprzątanie bez konieczności częstego podpinania do gniazdka.

Rodzaj baterii

W kategorii ręcznych odkurzaczy bezprzewodowych do wyboru mamy modele zasilane wymienną baterią lub wyposażone w baterię wbudowaną. Drugi z wymienionych typów jest bardziej ekonomiczny w dłuższej perspektywie, choć wymaga regularnego ładowania (co nie powinno być problemem w przypadku pomieszczeń z łatwym dostępem do gniazdek).

Akcesoria i końcówki

Mały odkurzacz ręczny wyposażony w różnorodne końcówki i akcesoria to nasz najlepszy sprzymierzeniec w walce o czystość trudno dostępnych powierzchni i obszarów. Absolutną podstawą jest zestaw składający się z końcówki szczelinowej do czyszczenia wąskich przestrzeni i miękkiej szczotki do powierzchni delikatnych.

Waga i rozmiar

Idealny mały odkurzacz ręczny to urządzenie lekkie, kompaktowe, a dzięki temu łatwe w obsłudze i przechowywaniu. Model wystarczająco poręczny pozwoli na swobodne operowanie w trudno dostępnych miejscach.

Filtracja

Dobra filtracja to skuteczna ochrona przed pyłkami i alergenami. Mały odkurzacz z efektywnym systemem filtracji zapobiegnie uwalnianiu pyłków do powietrza podczas odkurzania.

Pojemność zbiornika na kurz

Wybierając mały odkurzacz, warto sprawdzić, ile brudu i kurzu może pomieścić jego zbiornik. Jeżeli pojemność będzie za mała, urządzenie będzie trzeba często opróżniać, co w oczywisty sposób wpłynie na komfort jego użytkowania.

Opinie i recenzje

Jeżeli wszechdostępność internetu przyniosła nam cokolwiek dobrego, to na pewno jest tym czymś możliwość poznania i skonfrontowania ze sobą różnych opinii użytkowników na temat konkretnych urządzeń. Jeżeli poświęcimy trochę czasu na taką lekturę, zyskamy lepszy obraz wydajności i jakości interesujących nas modeli.

Cena

Jest to jeden z najważniejszych, a w wielu przypadkach decydujący czynnik przy wyborze jakiegokolwiek produktu. Kluczem jest znalezienie równowagi między jakością modelu a jego ceną. Tutaj również przyda się solidny research.

Gwarancja

Rzecz niby oczywista, ale jednak zawsze warto o niej przypomnieć. Odpowiednia gwarancja to taka, która zapewnia realne wsparcie w przypadku ewentualnych problemów czy usterek.

Czytaj także: Odkurzacz ręczny – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Czarne wnętrze samochodu

Odkurzacze bezprzewodowe – skuteczność i wygoda

Poważni, kroczący z duchem czasu producenci, tacy jak Bosch czy Siemens, mają w swojej ofercie wiele modeli działających bezprzewodowo. Dla użytkownika jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, bo nie tylko eliminuje konieczność ciągnięcia za sobą przewodu, ale także daje swobodę w poruszaniu się po całym domu czy aucie – niezależnie od jego wielkości. Odkurzacz ręczny bezprzewodowy zasilany jest wbudowanymi bateriami, które zapewniają wystarczającą ilość energii do skutecznego sprzątania.

Artykuł partnera.